Скільки б не мала людина наручних годинників, але рано чи пізно на склі практично будь-яких з них можуть бути виявлені подряпини. Тому яким би акуратистом Ви себе не вважали, але сліди носіння в вигляді мікроподряпин, помітних лише під пильним огляді улюбленого аксесуара, або, не дай Боже, цілі мініборозди – це незмінний «атрибут» експлуатації годинника. І в цьому немає нічого архидивного, адже що-що, а наручний годинник ми явно придбаємо не для того, щоб довго та дбайливо зберігати в шкатулках.

Як видалити подряпини на склі годинника

На відміну від більшості матеріалів, присвячених цій темі, ми для початку пропонуємо звернути нашу увагу на виробників годинників. А саме на те, які матеріали вони найчастіше використовують для виготовлення прозорих «куполів», що закривають циферблат наручного годинника від зовнішніх впливів.

Як відомо, першим з цих матеріалів став прозорий пластик (він же – плексиглас, оргскло, хезаліт на інш.). Ближче до кінця 70-х років минулого століття все більшої популярності серед годинникарів стало набирати застосування мінерального скла, а за ним потроху і синтетичного сапфіра. Основним мотивом цих змін було бажання запропонувати покупцям найбільш оптимальний захист годинника від випадкових подряпин. А технології, що незмінно розвиваються, в кінці кінців надали можливість здійснити це без значного збільшення вартості годинника.

Три різних матеріалу – три різних твердості, а значить, і різні рівні опірності появі подряпин. Природно, що найпростіше подряпати пластикове скло – адже його твердість становить не більше 500 од. за шкалою Віккерса. У мінерального скла твердість вже становить 500-800 од. Віккерса, а у сапфірового скла досягає 2200-2500 од. Віккерса. Різниця в твердості між двома останніми матеріалами, як бачите, досить відчутна, але до ідеалу твердості, алмазу з його 10 000 од. Віккерса, навіть сапфіру вельми далеко.

Тепер повернемося до суті питання, винесеного в заголовок. Визначивши, що годинникові скла бувають різні, видається цілком очевидним, що і усунення пошкодження на їх поверхні відбувається різними шляхами. На сьогоднішній день вже апробовано та запропоновано чимало всіляких способів боротьби за «чисту» поверхню скла, які не тільки детально описані, але ще і викладені у формі відеороликів на безкрайніх просторах Інтернету. Перечитавши і переглянувши їх в значній кількості, спробуємо виділити найбільш важливі витратні матеріали, без яких важко уявити собі процес, що дозволяє більш-менш ефективно видалити подряпини на склі годинника в домашніх умовах. Мова природно йде лише про пластикові і мінеральні стекла, тому що якісно відполірувати сапфірове скло якщо і можливо, то не інакше, ніж на заводі виробнику. Отже:

  1. зубна паста або порошок – рекомендується застосовувати для полірування пластикових стекол з неглибокими подряпинами;
  2. паста ГОІ (№4, №3, №2, №1) або алмазна паста – рекомендується застосовувати як для полірування пластикових, так і мінеральних стекол;
  3. Наждачний папір (різної зернистості) – застосовується для попереднього зашкуріванія зовнішньої поверхні мінеральних стекол зі значними по глибині подряпинами;
  4. повсть, фетр, х/б тканина, мікрофібра, вата – застосовується, як основа для використовуваних чистячих паст;
  5. шліфувальний верстат, стаціонарно закріплена дриль або болгарка – застосовується для прискорення полірування скла, особливо мінерального.

Маючи під рукою дані матеріали та обладнання, а також озброївшись терпінням і наполегливістю отримати бажаний результат, Ви можете сміливо братися за справу.

Але головне при цьому не забувати про суворе дотримання наступних важливих параметрів.

  • Контроль і дотримання допустимого температурного режиму роботи зі склом – адже скло неприпустимо піддавати значному перегріву. Як писав один з ентузіастів домашньої полірування годинників: «Головне – не перегріти!».
  • Дотримання послідовності у використанні абразивних паст. При наявності глибоких подряпин починаємо з більш крупнозернистой пасти, а потім переходимо до більш дрібнозернистих. При цьому не забуваємо перед переходами ретельно прибирати зі скла залишки попередньої пасти. Те ж саме стосується використання наждачного паперу різної зернистості.
  • По можливості ізолювати корпус годинника та браслета від впливу на їхню поверхню абразивних і полірувальних матеріалів. Особливо це стосується пластикових корпусів з металізованим покриттям, а також корпусів з будь-яких металів з PVD-покриттям.

Ну а зараз, з огляду на той факт, що не всі з читачів горять бажанням випробувати себе в ролі полірувальника стекол, ми пропонуємо Вам ознайомитися з нашим дещо розширеним списком відповідей на питання: «як прибрати подряпини з годинника?».

Отже, три кращих варіанти.

1. Самостійна робота з полірування стекол – пластикових і мінеральних.

Як описувалося вище, з пластиковим склом це ще якось можливо здійснити в домашніх умовах при відносно невеликих витратах на абразивні засоби (зубну пасту або порошок) і необхідну для роботи кількість часу. При поліровці ж мінеральних стекол слід враховувати, що це вже виливається в досить значні витрати і часу, і сил як на сам процес полірування, так і на пошук і придбання необхідних для цього спеціальних абразивних паст і устаткування (тієї ж шліфувальної машини або дрилі). Плюс до всього – не забудьте і про непросте прибирання після всіх ваших «витівок». Але, якщо ви все ж любите ставити перед собою складні завдання і, мужньо вирішуючи їх, досягати все нових вершин своєї майстерності – цей варіант полірування саме те, що вам потрібно.

2. Звернення в сервісний центр з питання полірування стекол – пластикових і мінеральних.

Почнемо з пластикового скла. Виявляється, можливе навіть його безкоштовне полірування (але, не усунення глибоких подряпин), якщо це годинник Swatch. Воне здійснюється в фірмових магазинах Swatch силами самих продавців. Її результати можуть як порадувати вас, так і залишити цілком байдужим. Ну, що ж поробиш – зате безкоштовно!

Якщо ж ви звернетеся за поліруванням пластикових стекол інших годинникових брендів в сервісний центр, то вам ... швидше за все відмовлять. Надто вже непередбачуваний результат даного процесу навіть при наявності професійного обладнання та спеціальних навичок у годинникового майстра.

Адже, до всього іншого через процес природного старіння пластикові скла надзвичайно чутливі до перегріву та силових навантажень під час шліфування. В результаті чого скло може виявитися «усипаним» сіткою дрібних мікротріщин. А до кого потім всі претензії? Звісно до майстра, що взявся допомогти вам з поліруванням.

До полірування мінеральних стекол у майстрів сервісного центру найчастіше подібне ставлення. Клопітно, що не передбачувано, може вдасться задовольнити запит замовника, а може тому і не сподобається результат. Адже, погодьтеся, що вигляд «як у нового скла», може бути тільки у нового скла.

3. Звернення до сервісного центру за заміною пошкодженого скла на нове – пластикове, мінеральне або сапфірове. 

На нашу думку послуга доступна практично в будь-якому обласному центрі. Якщо мова йде про пластиковому склі, то можливі наступні варіанти. Для годинника японських виробників стекла йдуть виключно в комплектації з новим корпусом. Для швейцарських годинників середнього та вище цінового рівня можна замовити скло в авторизованих сервісних центрах.

Мінеральні стекла можна замовити як оригінальні від виробника, так і вітчизняного виробництва. Орієнтовна ціна заміни скла: від 365 грн в недорогих Casio і до 600 грн для годинника дорожчих брендів без урахування вартості самого скла. Виняток становлять стекла з опуклою зовнішньою або внутрішньою поверхнею, які в умовах сервісного центру виготовити практично неможливо.

І нарешті, сапфірові стекла, які можна замовити лише від конкретного виробника до авторизованого сервісного центру. Наявність, ціни та терміни їх доставки заздалегідь оговорюються з представниками сервісного центру. У разі ж, якщо замовити конкретне сапфірове скло не представляється можливим, то, виходячи з вітчизняної практики, Вам можуть запропонувати замість нього поставити аналогічне за габаритами мінеральне. Це, звичайно, трохи «не те пальто», але з огляду на те, що на око відрізнити мінеральне скло від сапфірового (якщо воно без антивідблиска) практично неможливо, то, скажіть, чим тоді це не вихід, друзі?

У висновку хочеться відзначити наступне: сервісний центр Торгової мережі ДЕКА завжди готовий допомогти вам практично в будь-яких питаннях, пов'язаних з годинниковими стеклами та їхньою заміною. Звертайтеся за адресою: вул. Березинська, 80, м Дніпро, Україна, тел: +38 (095) 485-15-46, email: remont@deka.ua