Незважаючи на те, що механічні годинники вже не виробляють в таких значних обсягах, як це було років 50 тому, коли вони були єдиною та абсолютною домінантою в світі годинників, але навіть зараз механіка все ще стійко тримає удар і не збирається йти з годинникової сцени. Так, все рідше зустрінеш на прилавках годинникових магазинів механічні кишенькові годинники або механічні будильники, і не настільки ж й популярні вже інтер'єрні зразки вишуканої та «бойової з мелодіями» годинникової механіки – підлогові та настінні годинники. Але їхнім наручним механічним побратимам достатньо пощастило, і на сьогодні вони мають навіть більшу славу статусного та витонченого годинникового аксесуара, ніж це було в колишню «докварцеву епоху».

Як правильно заводити годинник

 

Різновиди наручних механічних годинників

Зараз ми не будемо заглиблюватися в питання престижності тих чи інших годинникових брендів та їхніх механічних творінь, а перш за все проінформуємо Вас про загальні принципи правильного заводу та про деякі, пов'язані з цим, питання по їхній експлуатації.

Але спочатку трохи про те, як в принципі влаштована система заводу в наручному механічному годиннику. Цілком очевидно, для того, щоб годинник почав тікати, необхідно створити всередині механізму годинника запас енергії. І таке джерело енергії в наручному механічному годиннику – це заводна пружина. Для забезпечення годинника енергією на 36-40 годин автономної роботи використовують максимально допустиму тонку та вузьку пружину довжиною 40-55 см. Її розміщують в згорнутому стані всередині барабану з зубцями, який розташований на заводному валу. Одним своїм кінцем пружина закріплена на валу, а інший її кінець - на барабані. При обертанні вала пружина закручується, а коли вона потім розкручується, то механізм починає працювати, обертаючи колісну систему. Для поступового розкручування заводний пружини в годинниковому механізмі є важливий регулювальний вузол – баланс-спіраль. Обертаючись із заданою частотою вліво-вправо, він за допомогою анкерного або штифтового спуску задає необхідну точність ходу всій системі.

Розібравшись з теоретичною частиною, переходимо до розгляду питання: яким ж чином правильно завести заводну пружину вашого наручного годинника.

Як правильно заводити годинник

Виходячи із способів заводу найбільш популярні на сьогодні такі види механічних годинників.

 1. Годинники з ручним заводом.
 2. Годинники з автоматичним заводом.
 3. Годинники з автоматичним і ручним заводом.

Ну, а тепер наші рекомендації по правильному заводу кожного з трьох видів годинників.

 

Годинники з ручним заводом

Після того, як в 1950-х роках все більшого поширення стали отримувати моделі з автоматичним заводом, цей вид наручних годинників став найменш популярним, але почнемо все ж ми з нього.

 1. Найважливіше з правил в питанні правильного заводу годинника і не тільки для нього – це наявність стійкої звички перед початком експлуатації будь-якого промислового виробу насамперед ознайомитися з інструкцією по його експлуатації, яка надається виробником. Адже незважаючи на загальні правила деякі моделі годинників можуть мати певні відмінності, які вимагають виконання тих чи інших особливих дій. При відсутності ж такої інструкції пропонуємо слідувати загальним рекомендаціям, характерним для годинників з даним типом заводу.
 2. Визначте для себе час, коли найзручніше буде заводити ваш наручний годинник. З огляду на те, що після повного заводу більшість наручних годинників здатні пропрацювати більше однієї доби, але все ж менше двох, ми рекомендуємо здійснювати завод годинника щодня та бажано в один і той же час. Якщо вранці Ви найчастіше поспішайте, то можна заводити годинник ввечері, коли, повернувшись додому, знімаєте його на ніч. Адже заводити годинник, коли він знаходяться на руці, – це не надто хороша звичка. До того ж, якщо у годинника є заводний ключ, що загвинчуються, то розгвинчувати його також набагато зручніше, утримуючи годинник в одній з рук.
 3. Отже, перед заводом годинника, який стоять та вказує неправильний час, необхідно спочатку встановити в потрібне положення його стрілки. Для цього акуратно витягуєте заводний ключ великим і вказівним пальцями правої руки до першого клацання або до другого, якщо годинник з індикатором дати. Обертаючи заводний ключ за годинниковою стрілкою, переведіть стрілки годинника в потрібне положення, попутно визначаючи правильність їхніх показань відповідно денній або нічній частині доби, якщо годинник має індикатор дати.
  Намагайтеся уникати обертання стрілок годинника в зворотному напрямку. Хоча якщо це необхідно для незначної корекції часу, то можна обертати стрілки і в зворотний бік, але робити це потрібно не поспішаючи і плавно.
  Після установки поточного часу засуньте заводний ключ у вихідне (крайнє ліве) становище.
 4. Тепер, утримуючи годинник в лівій руці, великим і вказівним пальцями правої руки починайте обертати заводний ключ для заводу заводний пружини. Робіть це не поспішаючи, виконуючи послідовні півоберти. Таких напівобертів необхідно зробити 25-40 в залежності від конкретної моделі. Прийміть до відома, що більшість сучасних годинників забезпечені системою захисту від перезавода, і у таких моделей після досягнення повного заводу заводний ключ починає обертатися «в холосту». Якщо ж годинник дуже вантажний, а тим більше радянського виробництва, то після 20-ти напівобертів будьте особливо уважні, щоб не пропустити момент, коли заводний ключ вже не здатний обертатися, і слід зупинити завод годинника. Потім, акуратно нажививши, загвинтите його, якщо ключ має конструкцію, яка загвинчується.
  Завівши годинник таким чином, його можна тепер надягати та носити із задоволенням.
 5. Рекомендуємо дослідним шляхом визначити кількість максимальних напівобертів для заводу годинника, який «стоіть», та, щоб надмірно не перевантажувати механізм, в подальшому робити на кілька напівобертів менше. Крім того, слід врахувати, що через добу годинник ще має певний запас ходу і тому не вимагає такого тривалого заводу, як це було перед першим його запуском. Радимо проявити трохи терпіння та уважності, щоб визначити індивідуальні особливості заводу вашого годинника. Хто, як не Ви, більш за всіх зацікавлений в тому, щоб він справно служив вам довгі роки? :-)
 6. Увага! На жаль, досить часто в Інтернеті зустрічаються поради по заводу годинника, в яких повідомляють, що для заводу годинника необхідно витягувати заводний ключ в перше та навіть друге положення. Це абсолютно не вірно! І навіть просто не логічно, щоб хто-небудь з конструкторів годинникових брендів настільки ускладнював зайвими маніпуляціями з заводним ключем процедуру щоденного заводу.

Як правильно заводити годинник

 

Годинники з автоматичним заводом

Для того, щоб позбавити споживача від необхідності стежити за регулярним і чітко виробленим заведенням наручних годинників, на початку 1930-х років були винайдені та надійшли в продаж перші годинники з автоматичним заводом.

Основний елемент, що заводить пружину в такому механізмі, - це напівкруглий диск, званий сектором (ротором або грузиком). За рахунок зміщеного центру ваги під час носіння годинника він самоовільно обертається навколо своєї осі. І чим більше рука зробить будь-яких активних рухів, тим швидше до максимуму заведеться пружина годинника, і він зможе автономно працювати ті ж 36-40 годин, як і в випадку з ручним заводом. Зайвий «перезавод» таким годинникам не загрожує – після досягнення максимального скручування заводна пружина починає «спрацьовувати» вхолосту. Крім того, підтримку пружини в стабільно напруженому стані благотворніше впливає і на середньодобову точність ходу моделей з автоматичним заводом.

До появи кварцових годинників, а потім і після цього, багато виробників годинників практикували в своїх моделях саме таку систему заводу. Які ж особливості в її роботі вимагають уваги в першу чергу.

 1. Як уже було відзначено вище, завод пружини у таких годинниках відбувається автоматично під час їхнього носіння. Але якщо годинник довго не одягали, і він стоіть, то перед тим, як знову почати його носити, необхідно провести настройку.
 2. Акуратно витягніть заводний ключ великим і вказівним пальцями правої руки до першого клацання або до другого, якщо годинник з індикатором дати. Обертаючи заводний ключ за годинниковою стрілкою, переведіть стрілки годинника в потрібне положення, попутно визначаючи правильність їхніх показань відповідно денній або нічній частині доби, якщо годинник має індикатор дати.
  По можливості уникайте обертання стрілок годинника в зворотному напрямку. Хоча, якщо це необхідно для незначної корекції часу, то можна обертати стрілки і в зворотний бік, але робити це потрібно не поспішаючи та плавно.
  Після установки часу засуньте заводний ключ у вихідне (крайнє ліве) становище. І, акуратно нажививши, загвинтите, якщо він має конструкцію, яка загвинчується.
 3. Після цього необхідно повернути годинник циферблатом догори та покачати з боку в бік. Робити це потрібно не дуже різко. Головне – дотримуватися помірній амплітуді та частоті руху кисті. Ні в якому разі не стукайте годинник об вільну долоню для прискорення його запуску, як іноді роблять недбайливі продавці, мабуть, ще й для більшої демонстрації його протиударних якостей! Найчастіше досить провести 5-10 коливальних рухів, щоб секундна стрілка годинника почала свій рух.
 4. Тепер можна одягати годинник на руку та здійснювати його заведення вже автоматичним способом, черпаючи енергію від руху вашої руки.
 5. Деякі виробники в інструкціях по експлуатації вказують конкретну кількість кроків, яку необхідно «крокувати» щодня для стабільного та тривалого заводу годинника тієї чи іншої моделі. Але більшість з них просто рекомендує любителям механіки носити автоматичний годинник не менше 7-8 годин на день.

Як правильно заводити годинник

 

Годинники з автоматичним і ручним заводом

На відміну від годинників тільки з ручним заводом і годинників з чисто автоматичним заводом, набагато більшою популярністю користуються моделі з комбінованою системою заводу – автоматичною + ручною. І це зовсім не випадково. Так як ні перший, ні другий з варіантів не здатні в повній мірі задовольнити сучасних споживачів, змушених довгий час проводити в малорухливому та навіть просто сидячому положенні (в офісах, за кермом та інш.). І саме це конструкторське рішення дозволяє при необхідності «дозаводіти» вручну годинник, коли ввтопідзаводу не достатньо проявленної користувачем активності для хорошого та тривалого за часом заводу. Коли і як часто це необхідно буде робити, визначається експериментально в процесі експлуатації.

Не зайвим також буде згадати, що деякі наручні механічні годинники мають індикатор запасу ходу, який точно показує, скільки ще часу вони пропрацюють до зупинки. Але таке ускладнення істотно підвищує вартість годинника, а значить, робить його менш доступними для багатьох любителів механіки.

Давайте тепер розглянемо головні особливості заводу моделей з комбінованим автоматичним і ручним заводом.

 1. Якщо годинник довго не одягали, та він стоіть, то для початку виробляємо його налаштування та завод так, як це рекомендовано для годинника з ручним заводом.
 2. Акуратно витягніть заводний ключ великим і вказівним пальцями правої руки до першого клацання або до другого, якщо годинник з індикатором дати. Обертаючи заводний ключ за годинниковою стрілкою, переведіть стрілки годинника в потрібне положення, попутно визначаючи правильність їхніх показань відповідно денній або нічній частині доби, якщо годинник має індикатор дати.
  По можливості уникайте обертання стрілок годинника в зворотному напрямку. Хоча, якщо це необхідно для незначної корекції часу, то можна обертати стрілки і в зворотний бік, але робити це потрібно не поспішаючи та плавно.
 3. Після установки часу засуньте заводний ключ у вихідне (крайнє ліве) становище.
  Тепер, утримуючи годинник в лівій руці, великим і вказівним пальцями правої руки починайте обертати заводний ключ для стартового заводу заводної пружини. Робіть це не поспішаючи, виконуючи послідовні півоберти. Для того, щоб годинник пішов, потрібно зробити 10-12 напівобертів. Дана «стартова» процедура благотворно впливає як на максимально щадний режим повторного запуску годинника, так і для кращого розподілу мастила в важливих вузлах годинника.
 4. Після того, як ви акуратно затягните заводний ключ (якщо він має конструкцію яка загвинчується), годинник можна одягати на руку та здійснювати його завод вже автоматичним способом від рухів вашої руки.

 

Декілька корисних порад

 1. Якщо у вас є кілька різних годинників, і часом Ви не носите механічний годинник довгий час, то рекомендується заводити його вручну або «розгойдуючи» хоча б раз в 2-3 місяці, щоб мастило в механізмі рівномірно розподілялося та не загусало занадто сильно.
 2. Якщо Вам це по кишені, то також гарною підмогою для догляду за автоматичним годинником стане придбання шкатулки-віндера. Особливо актуально це буде для бездоганної роботи механічних годинників з таким ускладненням як Perpetual Calendar.
  Віндери бувають як для однієї моделі годинників, так і для декількох відразу. Обертаючись в таких скриньках відповідно до певного режиму, годинник завжди буде перебувати «на ходу» та в хороших кондиціях.

 

Як правильно заводити годинник

 

***

Як завжди, ми раді вітати Вас в магазинах Торгової мережі ДЕКА, а також в нашому інтернет-магазині ДЕКА, де можна ознайомитися з найостаннішими новинками від провідних годинникових брендів і вибрати собі чи близьким новий улюблений годинник, а також отримати від наших продавців-консультантів професійну пораду з будь-якого годинникового питання, яке зацікавило Вас.