Забавно відзначити, але до винаходу в 1969 році перших наручних кварцових годинників, які працюють виключно від батарейки або акумулятора, це питання взагалі не мало практично ніякого сенсу. Адже в світі наручних годинників багато та багато десятиліть царювала Її Високість Механіка. Рідкісним винятком були лише перші електромеханічні годинники з камертонним осциллятором Bulova Accutron-214, що серійно випускалися з 1960 року. І джерелом енергії у яких вперше стали міні-батарейки, такі звичні тепер для нас, що живуть переважно в «світі» кварцових годинників. Адже близько 90% з вироблених щорічно годинників – це кварцові наручні годинники, а значить, питання періодичної заміни в них батарейок не втрачає своєї актуальності вже довгі роки. Про те, скільки ж здатні прослужити нам годинникові батарейки, і як впоратися з їхньою заміною самостійно, ми зараз і поговоримо.

Як поміняти батарейку в наручному годиннику

Термін служби батарейки в наручних кварцових годинниках

Коли Ви купуєте собі новий кварцовий годинник, то маєте право розраховувати на те, що батарея, встановлена на заводі, здатна прослужити в середньому 2-3 роки. При цьому слід врахувати, що тривалість цього терміну може бути і менше 1 року, якщо годинник вже давно стоіть на вітрині магазину, але й доходити до 5 років, якщо це передбачено типом конкретного годинникового механізму. Одним з приємних винятків в даному питанні є компанія CASIO, яка вже більше 15 років випускає чимало годинників з механізмами, у яких батарейка здатна прослужити 10 років і більше до її заміни. Що вже прекрасно підтверджено за ці роки на досвіді мільйонів клієнтів.

Далі слід врахувати, що на те, скільки прослужить батарея в нових наручних годинниках, надають свій вплив і багато інших чинників. В першу чергу це якість самої батарейки, залежно від її безпосереднього виробника. Також від рівня споживання струму самим годинником, пов'язаного з особливостями схемотехніки годинника. Ну і природно, від умов експлуатації: частоти використання підсвічування, будильника, інших додаткових функцій, а також тривалості експлуатації годинника в занадто гарячих або холодних умовах.

Дуже добре, якщо в механізмі вашого кварцового годинника є функція End of Life (EOL). Вона зустрічається в швейцарських механізмах ETA і, наприклад, в деяких механізмах від SEIKO. Завдяки цій функції механізми не зупиняються раптово, а заздалегідь «попереджають» своєю нетиповим поведінкою, що прийшов час вирішити, де і як Ви будете робити заміну вже майже повністю розрядженого елемента живлення. Виглядає це наступним чином: в годиннику зі швейцарським механізмом секундна стрілка замість посекундних стрибків починає рухатися з інтервалом в 4 секунди, а в годиннику з японським механізмом, відбувається перехід до 2-секундних стрибків. При цьому час годинник продовжує показувати як годиться ще 1-3 тижні.

Але скільки б не прослужила батарейка, а рано чи пізно годинник зупиняється, та її необхідно замінити. І тут постає питання про те, як зробити її заміну і яку батарейку для цього застосувати?

У Вас є на вибір два найбільш типових на сьогодні варіанти:

 1. Спробувати самостійно відкрити наручний годинник, щоб поміняти батарейку.
 2. Звернутися до Сервісного центру та довірити годинниковим майстрам відкрити годинник, щоб поміняти батарейку.

Так як наша стаття покликана допомогти Вам у питанні, як поміняти батарейку в наручному годиннику, а не розповідати, де це зробити найкраще, то перш за все будемо виходити з варіанту №1.

А до варіанту №2 ми ще повернемося, але пізніше. :-)

Як поміняти батарейку в наручному годиннику

На що міняємо?

Почнемо з батарейок. На жаль, яка конкретно батарейка встановлена в вашому годиннику, в своїх каталогах або інструкціях виробники повідомляють дуже рідко. І тут не можемо не відзначити, що годинники бренду CASIO в даному випадку – один з приємних винятків. Тому найчастіше, щоб дізнатися яка батарейка встановлена в годиннику, потрібно зняти задню кришку годинника. Як це здійснити, ми опишемо трохи нижче, а поки представимо, що батарейка вже у вас в руках.

Так як ми стикаємося з заміною батарей не так часто, то можна подумати, що і видів батарейок не так вже і багато – 3-7, ну може, 15. Але насправді їх значно більше, і плюс до всього у багатьох виробників своє власне маркування навіть аналогічних за характеристиками елементів живлення. На наше щастя розумні люди вже давно склали спеціальні «Таблиці взаємозамінності батарейок для годинників», які при необхідності допоможуть досить легко зорієнтуватися в їхньому асортименті. За відгуками фахівців якщо є вибір, то краще віддати перевагу батареям виробництва Renata або SEIKO.

Отже, Ви знайшли та купили необхідну батарейку. Пора здійснювати заміну.

Відкриваємо - витягаємо - вставляємо - закриваємо

Найчастіше можна зустріти такі варіанти кріплення задніх кришок без допомоги гвинтів:

 • Кришка-хлопавка (1) – закривається на кільці, що виступає з корпусу годинника.
 • Кришка, що загвинчується (2).
 • Кришка, що закріплюється з використанням нарізного кільця (3).

 

Як поміняти батарейку в наручному годиннику

Так як задні кришки годинників помітно відрізняються своєю конструкцією, то і інструменти для їхнього відкриття потрібні різноманітні.

Ну що ж, прийшов час поговорити про це та інші нюанси та безпосередньо відповісти Вам на питання – як відкрити кришку годинника для заміни батарейки та замінити використану батарейку на нову.

1. Перевертаємо годинник склом вниз, щоб зняти задню кришку. Якщо годинник на браслеті, то радимо розстебнути його та, витягнувши спрінгрот на застібці, роз'єднати на дві частини.

 • Якщо кришка на винтиках, то, підібравши викрутку відповідного розміру, акуратно їх відгвинчуєте та складаєте в коробочку для дрібних деталей.
 • Якщо це кришка-«хлопавка» (1), то потрібно підчепити її в місці спеціального внутрішнього підрізу за допомогою викрутки з плоским жалом відповідної ширини. Будьте обережні, щоб викрутка не зіскочила в сторону і щоб не зайшла глибоко всередину корпусу, де може пошкодити захисну прокладку або навіть механізм годинника.
 • Найскладніше, якщо годинник з кришкою, що загвинчується (2) або з різьбовим кільцем (3). Тоді потрібен спеціальний розсувний ключ для відкривання задніх кришок годинникыв з набором насадок відповідних розмірів наконечників. При відсутності такого ключа доводиться використовувати або штангельциркулем, або круглогубці з вузькими наконечниками. Головне, щоб був чіткий упор і зачіп за протилежні пази на задній кришці. Годинник при цій маніпуляції краще тримати в руці. Розкручувати потрібно в напрямку проти годинникової стрілки. Але не поспішайте та будьте обережні.

2. Найчастіше під кришкою перебуває тонка кільцеподібна гумова захисна прокладка. Обережно подденьте її пінцетом і витягніть з паза, в якому вона розташована, та відкладіть в сторону.

3. Доступ до батареї вільний, і Ви можете витягти її з механізму. Найчастіше батарейка перебувати в поглибленні та нічим не закріплена, але іноді є притиск, який необхідно відсунути трохи в сторону. Якщо він пригвинчений, то попередньо відкрутити його трохи та змістите в сторону для вільного доступу до батарейці.
Для вилучення батарейки краще використовувати пластиковий пінцет. При відсутності пінцета можна підчепити її відкруточкою та витягнути пальцями. Оглянувши батарею та дізнавшись її тип, можна приступити до пошуків аналогічної або її еквіваленту, про що ми вже згадували вище.

4. Якщо це перший розтин годинника, і Ви заздалегідь не знали який тип батареї потрібно придбати, то рекомендуємо скласти розкритий годинник, задню кришку, прокладку і інш. годинникові запчастини в окрему коробку з кришкою. Після чого поставте коробку в місці, недосяжному для дітей та інших допитливих домочадців. :-)

5. Отже, батарейка куплена – пора ставити її на місце. Знову готуйте робоче місце та діставайте годинник з коробки. Протирайте батарейку та визначайте її полярність. Практично завжди сторона, на якій вказано тип батареї, повинна бути зверху, і це «+» батареї. Вставляєте батарею на її місце в годинниковий механізм і фіксуєте притиском, якщо такий є. Потім, акуратно притримуючи механізм пальцем, поверніть годинник лицьовою стороною до себе та перевірте чи рухається секундна стрілка або чи з'явилася інформація на LCD-дисплеї. Якщо стрілка рухається або працює дисплей, приступайте до установки на місце задньої кришки.
Увага! Якщо секундна стрілка раптом не рухається, або інформація на LCD-дисплеї відсутня, значить, щось не так з механізмом, і доведеться все ж звернутися в сервіс.

6. Отже, установку задньої кришки починаєте з того, що укладаєте на місце захисну прокладку (чи то на самій кришці, то чи на корпусі годинника. Якщо є можливість, то помірно змастіть її спеціальним силіконовим складом для кращої герметизації з'єднання. Прокладку потрібно встановити на її посадочне місце дуже ретельно та рівномірно, щоб вона не ушкодилася під час фіксації задньої кришки. Адже якщо Ви порушите її цілісність, то ні про який водозахист вже не може бути й мови.

 • Кришки, які загвинчуються, ставите за місцем, наживляти по різьбі та загвинчуйте за годинною стрілкою спочатку просто пальцями, а потім вже тим інструментом, яким її довелося відкручувати. Не слід намагатися з усіх сил загвинтити її занадто сильно. Потрібно відчути чіткий упор, коли захисна прокладка вже стиснута достатньо.
 • Кришку на гвинтах прикладаєте за місцем, коли захисна прокладка встановлена на відповідне місце. А потім по черзі наживляти кожен з гвинтиків і потроху закручуєте. Якщо відчуваєте якийсь опір при наживлені, то не старайтеся, а спробуйте трохи покрутити гвинтик у зворотний бік, щоб він потрапив в стару різьбу. Спочатку кожен з гвинтиків загвинчують до половини, а потім по черзі все сильніше та сильніше до упору. Але й тут не перестарайтеся – адже в перспективі, через рочки 2-3, цю процедуру доведеться знову повторити. :-)
 • Найскладніше може бути справа з установкою на місце кришкі «хлопавки». Конструктивно її виготовляють так, щоб вона з натягом насаджувалася на корпус годинника, і тому її закриття може зажадати від Вас значних зусиль, а то і зовсім не вийти.

Якщо годинник стрілочний, то потрібно крім правильної установки прокладки ще і переконатися, що правильно орієнтаваний спеціальний паз для перевідного ключа годинника як на кришці, так і на корпусі годинника. Коли все встановлено за місцем, підкладіть на рівний стіл щільну тканинну серветку та покладіть на неї годинник склом донизу. Тепер притисніть зверху кришку великими пальцями рук. Якщо скло плоске, то можете підвестися та прикласти до стиснення пальцями ще трохи вашої ваги. Якщо і це не допомогло, і кришка не зачинилися, то ми настійно рекомендуємо Вам припинити старатися, щоб не розчавити скло.

І повторимося ще раз: якщо не вдається закрити задню кришку годинника самостійно, то звертайтеся до Сервісного центру ДЕКА, і наші майстри допоможуть Вам зробити це кваліфіковано та на професійному обладнанні. В даний час така процедура коштує в межах 50 грн. (До речі, на Заході озвучують вартість цієї процедури в $ 10).

Як поміняти батарейку в наручному годиннику

Декілька порад

 1. Використовуйте на вашому робочому місці як підкладку під годинник для ремонту білий папір – на ній буде простіше побачити гвинтики, прокладку, невеликі кріплення і інш., елементи, витягнуті з годинника, щоб вони не загубилися.
 2. Подбайте про те, щоб над робочим місцем було хороше освітлення.
 3. Використовуйте пластиковий пінцет (ні в якому разі не металевий) для роботи з батарейкою та дрібними деталями.
 4. Для забезпечення герметичності, водо- та пило- захищеності годинника використовуйте спеціальну силіконову змазку. При цьому уникайте її потрапляння на механізм!
 5. Будьте уважні та обережні. Адже одним незграбним і невмілим рухом можна зіпсувати навіть механізм або електричну плату, не кажучи вже про подряпані задню кришку або корпус годинника.

***

Як бачите, шановні читачі, навіть в такій, здавалося б, не складній справі як заміна батарейки в наручному годиннику, все ж необхідно прорахувати певні витрати та ризики – зважити рівень ваших навичок і умінь, а також наявність необхідного інструменту і навіть зручного робочого місця. І якщо у вас все це є, то ваші шанси на успіх досить високі. І в такому випадку Ви цілком можете спробувати поміняти батарейку самі.

Але якщо Ви не дуже впевнені в своїх силах, або більшість з необхідних інструментів у Вас відсутні, то краще довірити заміну батарейки у вашому улюбленному годиннику майстрам Сервісного центру ДЕКА. Тим більше, що там ваш годинник ще перевірять і на герметичність, і дадуть гарантію на виконані роботи.

Як поміняти батарейку в наручному годиннику