Час йде, діти ростуть, і неминуче приходить пора, коли їм доводиться вчитися визначати його за допомогою годинника. Адже усвідомлене сприйняття, чітке розуміння та ефективне використання часових ресурсів як своїх, так і оточуючого нас Світу не закладено в нас матінкою-природою спочатку. І якщо наші органи чуття комплексно дають нам досить дієві сигнали про те: що, як і де з нами відбувається, то відчуття часу, мало того, що не менш суб'єктивно, – воно ще й дуже відносне за своєю природою. І щоб переконатися та відчути це, зовсім не обов'язково бути геніальним Альбертом Ейнштейном з його пріснопам'ятної Теорією відносності. ;-)

Індикація часу – цифрова (електронна) vs. аналогової (стрілочної)

Для того, щоб привести цю відносність до якогось спільного знаменника, людство було змушене винаходити різні прилади, що відлічують та вимірюють Час. Як відомо, люди вже більше п'ятисот років ведуть відлік поточного часу за допомогою механічного годинника, а з 1969 року з цим найважливішим завданням стали ще успішніше справлятися і, настільки звичні тепер нам, кварцові годинники. Разом з якими, крім домінуючої раніше стрілочної індикації часу, з'явилася ще й цифрова, звана в народі «електронної». Ну, а різноманітних видів годинників зі стрілочної та електронною індикацією в нинішній час хоч греблею гати: і наручні, і настінні, і настільні, і підлогові та інш.

Практично для будь-якої дорослої людини дізнатися та озвучити «яка зараз година» не представляє ніяких проблем. Але, як навчити дитину всієї цієї стрелочно-електронної годинній премудрості? Вивченню приладів з яким видом індикації віддати перевагу, починаючи навчання з визначення часу за допомогою годинника?

На цей рахунок існують діаметрально протилежні погляди, але все ж більшість експертів і педагогів висловлюють думку, що в першу чергу необхідно допомогти дитині навчитися розуміти час на годиннику зі стрілками. І погодьтеся, шановні читачі, в цьому є цілком очевидна логіка: масове засилля цифрової індикації часу «вимушено знайомить» з нею наших дітей чи не з пелюшок, ой вибачте, з памперсів. :-)

Коли починати вчити дитину розуміти годинник зі стрілками?

Зрозуміло, що зовсім не чудово дочекатися, коли дитина проявить цілеспрямований інтерес і безпосередньо попросить: «А навчіть-ка мене, дорогі батьки, розуміти час по годинниках!». Можна, звичайно, нічого особливого і не робити, сподіваючись, що наша система освіти найближчим часом включить в програму навчання для молодшої школи освоєння і «годинникових знань». Наприклад, як це зробили в 2014 році британці.

Їхня програма з математики тепер має чітку вікову прив'язку – в якому віці дитина повинна засвоїти певні знання для вільного розуміння часу по годиннику із стрілками. Отже, за чотири перших роки навчання учні повинні бути навчені:

 1. 1-й рік (вік 5-6 років) – уявленням, що таке ціла година, половина години, і вмінню намалювати відповідне цьому розташування стрілок на циферблаті;
 2. 2-й рік (вік 6-7 років) – поняттю «п'ятихвилинних» інтервалів, включаючи таке поняття як чверть години, і вмінню намалювати відповідні розташування стрілок на циферблаті. Потрібно знати кількість хвилин в годині та число годин у добі.
 3. 3-й рік (вік 7-8 років) – вмінню розповісти та записати час в годинах, хвилинах і секундах, що відображається стрілочними годинниками, в тому числі використовуючи римські цифри від I до XII, а також в 12-ти і 24-ти годинних форматах. Потрібно знати кількість секунд в хвилині та кількість днів у кожному місяці, році, включаючи високосний; вміти порівнювати тривалість подій (наприклад, щоб обчислити час, що витрачається на проведення подій або виконанню завдань). Визначати та називати час з точністю до найближчої хвилини, записувати та порівнювати час в секундах, хвилинах і годинах. Мати в словниковому запасі та володіти такими поняттями як: годинник, ранок, полудень, до полудня, після полудня, опівночі, після півночі.
 4. 4-й рік (вік 8-9 років) – повинен визначати, записувати та перетворювати показники часу між аналоговим і цифровим, 12-ти та 24-ти годинники форматами, виконувати перетворення (наприклад, від годин до хвилин), вирішувати проблеми, пов'язані з перетворенням одиниць часу.

З чого почати знайомство зі стрілочним часом?

Але школа школою, а як же бути нам: батькам, бабусям і дідусям, які бажають, не чекаючи допомоги школи, посприяти рідному дитяті в освоєнні годинниковій грамотності?

Для початку давайте спробуємо узагальнити, що ж повинна знати та вміти дитина для того, щоб процес навчання визначенню часу по годиннику із стрілками став для неї і своєчасним і успішним.

 1. Вільно вважати від 1 до 100, або як мінімум до 60.
 2. Рахувати «п'ятірками» – 5, 10, 15, 20, 25, і т.д. до 60.
 3. Мати загальні уявлення про час – розуміти значення понять: ранок, день, вечір, ніч і їхній циклічний характер.
 4. Розпізнавати та по можливості вміти записати числа від 1 до 12.
 5. Знати, що таке «до», «після», «чверть», «половина» та навички їхнього правильного використання.

Таким чином, перш ніж безпосередньо розпочати вивчати годинник і деталі циферблату, почніть з загальних понять, пов'язаних з часом: що таке «вранці, вдень, ввечері». Для цього частіше розповідайте дитині про ті події її життя, які відбуваються з нею в певний час дня, наприклад, «ми снідаємо вранці» або «ми лягаємо спати вночі». Візьміть на звичку коментувати скільки часу займають такі регулярні дії з повсякденного життя, як, наприклад, чищення зубів, сніданок або, як довго Ви будете відсутні вдома. Згадки в зв'язку з цим улюблених занять вашої дитини теж допоможуть її інтересу спостерігати за перебігом часу. Повідомте їй, наприклад, що її улюблена програма почнеться по телевізору через 10 хвилин і на «всякий випадок» встановіть будильник або таймер для нагадування.

Вибираємо наочні «годинникові макети»

Прийміть як факт, що не існує якогось універсального способу, як швидко та успішно навчити дитину розуміти стрілочний час. Ми згодні з тим, що нині при виникненні питання будь-якого характеру найпростіше розшукати готові «поради бувалих» в Інеті та слідувати по їхнім «досвідченим стопах». Але подумайте, а чи не краще спробувати організувати процес навчання годиннику вашої дитини «по-своєму». Адже ж це ваша дитина, і хто краще за Вас знає її поточний рівень математичної підготовки та ступінь сприйняття нею абстрактних понять («ранок», «день», «доба» та інш.)?

У будь-якому випадку – вирішувати Вам, ну, а ми лише пропонуємо кілька типових варіантів «годинникових макетів» для практичних занять з вивчення стрілочних годинників. Адже без допомоги будь-якого з них буде складно обійтися під час навчання.

        1. Разом з дитиною Ви самостійно споруджуєте щось «схоже на годинник».

Для здійснення цього варіанту в Інтернеті є маса порад і рецептів виготовлення «навигляд годинника» – з найрізноманітніших матеріалів і з різними способами розмітки циферблатів.

Наприклад:

 

Як навчити дитину розуміти годинник

В даному випадку, окрім подальшого навчального ефекту, є можливість дати дитині проявити ще й її художньо-оформлювальні таланти.

         2. Чи купуєте щось «схоже на годинник» промислового виготовлення.

приміром:

Як навчити дитину розуміти годинник

Далі дієте згідно з інструкціями, що обов'язково додаються до таких «Навчальних годинників».

           3. Берете вже готовий кварцовий настінний годинник і разом з дитиною проводите невеликий розмічальний «апгрейд» його циферблату.

Приміром:

 

Як навчити дитину розуміти годинник

На наш же експертний погляд найбільш ефективним і серйозним навіть в очах дитини буде вибір на користь третього варіанту – практичні заняття зі справжнім годинником. Для цієї мети підійде більшість з настінних годиннів, що випускаються сьогодні, – ще цілком робочих або навіть тих, у яких зламався двигун. Головне, щоб колісна система годинника була в порядку, стрілки були на своїх місцях, а на циферблаті ще спочатку була присутня похвилинна розмітка. Адже весь сенс у використанні реального, а не іграшкового годинника полягає саме в тому, що рух хвилинної та годинної стрілок в такому годиннику взаємопов'язаний, та дитина може в динаміці спостерігати процес того, як вони обидві рухаються, а не у голові щось ще «докручувати».

Крім того, вважаємо, що розкрутити корпус годинника, частково його розібрати та дооформити циферблат більш докладної годинною «розміткою» – і дитині і Вам ймовірно буде ще цікавіше, ніж вирізати «макет годинника» з картону або одноразового пластмасового посуду.

Практичні заняття зі стрілочними годинниками

     1. Розбираємося з циферблатом.

 • На циферблаті рівно по колу розмічені 60 хвилинних і 12 годинних міток.
 • Положення цілих годин відзначено відповідними цифрами та збігається з «п'ятихвилинними» інтервалами хвилин.

* Якщо на годиннику є секундна стрілка, то хвилинна розмітка використовується для підрахунку секунд. Але про це не обов'язково розповідати дитині в першу чергу.

     2. Розбираємося зі стрілками та їхнім рухом.

 • Довга стрілка годинника відповідає за показання хвилин і називається «хвилинна», а коротка стрілка годинника відповідає за показання годин і називається «годинна».
 • Обидві стрілки рухаються по колу – від 1 до 12 та далі знову 1, 2, 3...
 • Хвилинна стрілка робить повне коло, відрахувавши 60 хвилин. За цей час годинникова стрілка поступово переміщається вперед з одного годинного поділу на наступне годинне ділення.
 • Коли хвилинна стрілка вказує вертикально вгору на «12 годин», то годинна стрілка повинна строго вказувати на будь-яку годину («зараз рівно дві години», «зараз рівно шість годин» та інш.)

* Якщо у годинника є секундна стрілка, то зробивши повне коло по циферблату, вона перемістить хвилинну стрілку на одну поділку хвилинної шкали. Рух годинної стрілки при цьому буде практично непомітним, хоча вона теж рухається вперед.

Таким чином, в годиннику найшвидша за швидкістю руху – це секундна стрілка, потім – хвилинна і, нарешті, годинна, яка рухається повільніше за всіх.

     3. Обертаємо стрілки та коментуємо наші дії.

 • Обертаючи коліщатко на годинниковому механізмі, стежимо як з різною швидкістю по колу рухаються хвилинна та годинна стрілки.
 • Робимо зупинки хвилинної стрілки на кожній годині, коментуючи при цьому скільки хвилин, а не годин вона показує. Засвоюючи таким чином «п'ятихвилинні» інтервали.
 • Закінчивши обертання хвилинної стрілки в положенні «12 годин», звертаємо увагу дитини на те, де зупинилася годинна стрілка, і на яку з годин вона показує.
 • Потім дитина обертає коліщатко годинникового механізму та на ваше прохання самостійно демонструє «рівно той чи інший час», «п'ять хвилин, десять хвилин» та інш.
 • На наступному етапі навчання, обертаючи стрілки, познайомте дитину з такими поняттями, як: «пів години» та «чверть години». Після того дитина сама демонструє, як: годинник показує «пів години» та «чверть години».
 • Після засвоєння попередніх етапів переходьте до похвилинного визначенням часу. Наприклад, виставте стрілки на «9:32» та поясніть дитині, скільки точно часу вони показують. Потім попросіть, щоб вона назвала якийсь час, а ви виставите його на годиннику.

Кілька слушних порад

 1. Частіше уважно стежте за часом і коли бачите, що на вашому кімнатному годиннику (настінному, підлоговому та інш.) настає «рівно» будь-якої з годин, то неодмінно звертайте на це увагу дитини та закріплюйте їю візуальне сприйняття вашим коментарем про те, котра зараз година. Періодично чергуйте ваш коментар вже з питанням до неї: «Котра година зараз настає?».
  Практика та ще раз практика з безпосередньою участю дорослих – це оптимальний шлях до послідовного засвоєння дитиною такої корисної звички, як визначення поточного часу та навичок його попереднього рахування.
  До речі, для цього зовсім не обов'язково повсюдно «оцифровувати» значення часу, а досить пальцем показати на циферблаті поточне його значення, а потім на той поділ, куди вкаже хвилинна або годинна стрілка через деякий час.
  Завдання ж для дитини не прогавити, коли це трапиться, і повідомити Вам про це. Ви ж повинні не полінуватися та переконатися в присутності дитини, що вона вчасно зреагувала, а потім неодмінно похвалить її за успішно виконане завдання.
 2. Ще одна порада. Коли процес навчання вже запущений, і починають проявлятися перші позитивні результати, будьте дуже пунктуальні в озвучуванні дитині поточного часу. Якщо для Вас не має принципового значення «10:31» або «10:29», і ви найчастіше округляєте це значення до «пів на одинадцяту», то діти часто дуже серйозні в цьому питанні та прийдуть в здивування від вашої недбалості або візьмуться наполегливо поправляти Вас. Не гарячіться, а поставтеся з серйозністю до їхньго уважного сприйняття часу, і надалі в присутності вашого чада уникайте такої спрощеної поведінки з показаннями годинника. :-)
 3. Якщо бачите, що незважаючи на те, що Ви вирішили «вже пора», а дитині поки ще не цікаво вивчати з вами як «працює» час, то краще не мучте її, а проаналізуйте – в чому причина такого неприйняття. Можливо, у дитини є певні складнощі з математичним мисленням, а може, це промахи з вашого боку в доступності викладання їй ключових часових понять та їхніх взаємодій між собою.
  Пам'ятайте, що навик правильно і легко визначати час за годинником зі стрілками не набувається після 1-2 занять, а формується поступово. Так що, запасіться терпінням, будьте послідовні та тоді, нехай і дещо пізніше, але неодмінно досягнете позитивного результату.
 4. Якщо ваша дитина вже всерйоз зацікавилася «годинним питанням», і Ви хочете підтримати її в цьому важливому починанні, то рекомендуємо Вам за найближчою серйозних приводів (День Народження, початок нового навчального року або його успішне закінчення, Новий Рік та інш.) придбати в одному з наших магазинів Торгової мережі ДЕКА дитячий годинник зі стрілками. Таким чином давши дитині можливість тепер вже самостійно та грунтовно закріпити отримані нею годинникові знання та навички.