Незважаючи на сучасну меганасиченість інформацією змушені визнати, що в даний момент навіть ми не візьмемося достовірно стверджувати, хто ж першим вирішив розмістити тахіметричну шкалу на наручний годинник. Але, як би там в результаті не вирішили годинникові історики, на годиннику якого саме бренду вона з'явилася вперше, погодьтеся, шановні любителі годин, – це була дуже непогана ідея. Причому як з точки зору практичного застосування даного ускладнення, так і з точки зору візуального збагачення загальногодинникової естетики наручних годинників.

А з достеменно відомого ми просто не можемо обійти стороною наступний історичний факт: в 1933 році, здійснюючи на літаку Tingmissartoq свій легендарний 47 000 км політ з метою дослідження можливих повітряних маршрутів через крайню північ, американський льотчик Чарльз Ліндберг мав на своєму зап'ясті спеціально виготовлений хронограф Longines з тахіметричною шкалою. Шкалою, яка в поєднанні з хронографом дозволяла пілотам тоді ще низькошвидкостної авіації з більшою точністю розраховувати та здійснювати необхідні маневри як на військових, так на і інших повітряних суднах того часу.

Як користуватися тахіметром на годиннику

До речі, в 1913 році саме цей відомий швейцарський бренд явив Світу одні з перших наручних годинників з механізмом швидкого хронографа. Але в той момент – ще без тахіметричної шкали.

Прикра плутанина

Отже, давайте для початку визначимося, що ж таке тахіметрична шкала, і що вона вимірює? Ну, по-перше, настійно рекомендуємо уникати плутанини, що часто зустрічається, терміну «тахіметр» з дещо співзвучними йому термінами «тахометр» і «тахеометр». Нерухома розмітка, присутня на безеле або циферблаті годинника, називається саме тахіметричною, похідною від іншого грецького слова Tachymeter (ταχύς – швидкий, і μετρέω – вимірюю). На жаль, навіть стандартний Google-перекладач при перекладі цього терміну на українську мову найчастіше припускається помилки, чим лише посилює цю неприємну плутанину. :-(

Вимірюється ж за допомогою тахіметричної шкали та центральної стрілки хронографу не що інше, а середня швидкість руху будь-якого тіла щодо витраченого часу при проходженні певної відстані. При цьому отриманий результат зафіксованої швидкості руху не залежить від обраної одиниці вимірювання довжини та позначається як кілометри або милі на годину.

Також дуже важливо звернути увагу на той факт, що переважна більшість нанесених на наручний годинник тахіметричних шкал розрахованеі на коректний вимір середньої швидкості руху лише тих об'єктів, які рухаються з постійною швидкістю не менше ніж 60 км/год!

Хоча слід визнати, що ні-ні, але іноді на годиннику зустрічаються і тахіметричні шкали з діапазоном вимірювань, розширеним до нижньої межі в 20 км/год (див. малюнок.).

Як користуватися тахіметром на годиннику

Від вимірювання середньої швидкості руху до вимірювання продуктивності праці... та навіть більше

Ну, а тепер про те, що можна виміряти за допомогою тахіметричної шкали, а що – ні, як би хто собі цього не нафантазував. :-)

1. Почнемо з найбільш типового прикладу, так би мовити, прямої дії.

Уявіть собі, шановний читачу, що після прекрасної відпустки на одному з жарких курортів Ви прямуєте на туристичному автобусі в аеропорт. А на вашій засмаглій руці гордо красується чудовий хронограф з тахіметричною шкалою. В принципі у Вас все під контролем. Але ненароком поглядаючи на годинник і знаючи, скільки залишилося до вильоту часу, а також відстань до аеропорту, Ви трохи хвилюєтеся – чи не занадто повільно рухається «неоплан»? Сидячи на місці водія і бачачи показання спідометра, легко прикинути скільки ще часу забере поїздка. Але Ви не водій автобуса, а пасажир у салоні, який милується через вікно пейзажем, що пробігає. Як же ж бути? І, о! Еврика! Адже буквально за хвилину, а то і менше, Ви зможете за допомогою вашого хронографу та тахіметричної шкали обчислити середню швидкість руху автобуса. І спокійно розслабитися або ж піти до водія і обґрунтовано запропонувати йому трохи прискорити рух. Ну, природно, в рамках ПДД. :-)

Отже, для початку перевіряєте, чи знаходиться хронограф годинника в стартовому стані – чи всі стрілки обнулені. Якщо все ОК, то, спостерігаючи через вікно та дочекавшись чергового кілометрового стовпа, натискаєте на праву верхню кнопку, запускаючи хронограф. Через деякий час, як тільки порівнявся з наступним кілометровим стовпом, натискаєте на цю ж кнопку хронографа для його зупинки.

Як користуватися тахіметром на годиннику

Наприклад, стрілка зупинилася навпроти позначки «40 сек» і, відповідно, мітки «90» на тахіметричній шкалі. Що безпосередньо і позначає – поточна середня швидкість руху автобуса 90 км на годину.

При бажанні можете підставити отримане значення в формулу та математично перевірити отриманий результат:

3600/40 = 90 км/год (де 3600 – кількість секунд в 1 годині).

Знаходите це занадто складним для того, щоб при нагоді перевірити-повторити, як з подібною задачкою справляється Ваш хронограф з тахіметричною шкалою? Щиро сподіваємося, що ні.

2. Ну, а цей спосіб застосування тахіметричної шкали, хоч особисто ми і не знаходимо його надто приємним для дійових осіб, але, як то кажуть, – «з пісні слів не викинеш». І зараз мова піде не про що інше, а про вимірювання за допомогою тахіметричної шкали продуктивності монотонної та напруженої праці.

Отже, уявімо собі, що дачний сезон вже добігає кінця, врожай яблук зібраний та пора їх переробляти. Перебравши та відсортувавши, ми відібрали два мішки приблизно по 100 штук близьких за розміром яблук. Згідно бабусиному рецепту для приготування повидла необхідно кожне з яблук очистити від шкірки та насіння. Гм, цікаво, скільки ж на це знадобиться часу одній людині? І ось тут нам цілком згодяться годинник з хронографом і тахіметричною шкалою.

Як користуватися тахіметром на годиннику

Як і в попередньому випадку спочатку ми перевіряємо, чи всі стрілки хронографа обнулені. Починається чистка яблука – запускаємо хронограф. Чистка закінчена – хронограф зупиняємо. Секундна стрілка хронографа завмерла на позначці «55 секунд» і, відповідно, на мітці «64» тахіметричної шкали.

І це означає, що без "перекурів" та будь-яких інших зупинок, зберігаючи подібний темп роботи, можливо почистити 64 яблука за 1 годину. Нескладні підрахунки підкажуть, що щоб впоратися з обома мішками конкретно цьому домочадцеві, доведеться витратити на це заняття близько 3 годин практично безперервної праці ... Але якщо хтось приєднається, то справа піде значно веселіше, і теоретично можна буде впоратися в два рази швидше. :-)

3. Ну, і ще один із способів застосування тахіметричної шкали полягає в можливості з її допомогою вже не середню швидкість руху виміряти, а навпаки, наприклад, ... хвацько дорогу по кілометрах розмітити.

Сподіваємося, що хоч Ви і посміхнулися, але все ж запитаєте нас – а як це? А ось так – легко і просто, якщо у Вас є автомобіль, водій та, бажано, пряма дорога без інтенсивного руху як по ній, так і вздовж неї.

Отже, перевіряємо, чи обнулені значення хронографу, потім розганяємо автомобіль до постійної швидкості в 60 км/год та ... готуємося «мітити». Для цього запускаємо хронограф і рівно через 60 секунд викидаємо в віконце будь-який в міру важкий і, природно, яскравий «маркер». Хронограф при цьому не виключаємо, швидкість не скидаємо, а чекаємо, коли він в черговий раз дійде до позначки «60» за тахіметричною шкалою, і знову викидаємо черговий «маркер». І так до тих пір, поки ... не закінчаться «маркери», бензин або саме бажання кілометри розмічати.

Начебто звучить і смішно, але математично все вірно: час х швидкість = відстань.

60 км/год х 60 сек /3600 сек = 1 км (де 3600 сек – к-ть секунд в 1 годині).

Ось така, друзі, часом серйозна, а часом навіть, навпаки, тахіметртчна арифметика виходить! Щиро сподіваємося, що вже що-що, а останній спосіб застосування тахіметру – нехай і математично очевидний, але не дуже безпечний – Ви точно використовувати не станете. :-)

Тахиметрічну казуси, і ще раз про головне

Чи не знаємо, наскільки Вам сподобалися наші варіанти практичного застосування тахіметру, але Ви просто не уявляєте, яких тільки дозвільних варіантів не зустрілося нам на просторах Інтернету. І швидкість вигулювання собаки на вихідних пропонують виміряти, і швидкість, з якою спізнюєтеся на роботу, і ще Бог знає які тільки «практичні» способи просто на ходу свого оповідання ні «винаходять» навкологодинникові писаки. Складають, навіть не замислюючись про технічну та математичну складову їхньої реалізації, а також можливості отримання, ну, хоч мало-мальськи достовірних результатів цих «вимірів». І просто геть-чисто забувають про декілька ключових умов для ефективного використання тахіметру:

  • вимірювана середня швидкість руху повинна бути неодмінно постійною та не нижче, ніж 60 км/год;
  • вимір погодинної продуктивності праці можливий лише задля операцій тривалістю до 60 секунд.

Нехтування ж цими правилами, тим більше з боку окремих учасників годинникового бізнесу, на наш експертний погляд просто не допустиме. Адже годинник – це ж дуже серйозно. І від його точності, а часом і додаткової функціональності залежать численні та дуже важливі аспекти нашого життя. Тому ще раз нагадаємо про головні особливості властиві такому годинниковому ускладненню, як тахіметр.

Тахіметр в годиннику – це тий, що має центральну секундну стрілку, механічний або кварцовий хронограф в поєднанні з розташованої по краю циферблата або на нерухомому безеле (люнете, лімбі, обідку) годинника спеціальною шкалою.

Будь-які інші варіації моделей годинників з тахиметрічну шкалою, але без хронографа або з хронографом, які мають не центральну секундну стрілку, можуть називатися тахіметрамі лише умовно, так як не дають користувачеві реальної зручності при експлуатації даної функції. Звичайно, маючи уявлення про принцип роботи тахіметра, можна «зупинити» звичайну центральну стрілку в районі «12 годин» і запустити її вимірювати швидкість проходження 1 км або час виконання будь-якої роботи, що не перевищує 60 секунд. Але як ж тоді бути з тим, що, поки ви грали в «тахіметр», ваш годинник нехай і не на довго, але втратив можливість правильно показувати поточний час? :-)

Тому головна причина наявності у подібних годинниках тахиметрічної шкали – це очевидне бажання підвищити естетичну привабливість моделі, демонструючи покупцям ще й якусь «спортивність» її духу. Нас, годинникових професіоналів, це вже давно більше «посміхає», ніж дратує своєю технічною незграбністю, і ми з полегкістю ставимося до подібних фривольностей годинниковіих дизайнерів, які, очевидно, навіть не вникає в саму суть цього ускладнення. І якщо публіці подобається і такий годинник, то і ми тільки раді. Ну, а якщо Ви налаштовані серйозно і вважаєте за краще мати в своєму володінні по-справжньому функціональний годинниковий аксесуар, то приходьте в магазини Торгової мережі ДЕКА, де наші продавці-консультанти завжди допоможуть підібрати як гідні хронографи з тахіметром, так і інші цікаві моделі від провідних годинникових брендів.