Два несправедливо забутих хронографи, оснащених Calibre 11

Автор: Alistair Gibbons

Вінтажний годинник Hamilton Chrono-Matic

Calibre 11, або Chrono-Matic (в залежності від того, який бренд його використовує), на представлення не потребує. Поряд з Seiko 6139 та Zenith El Primero це один з найбільш знакових механізмів, будь-коли створених.

Цим калібром були оснащені найраніші автоматичні хронографи, що вийшли в далекому 1969 році та вже відзначили свій 50-річний ювілей. Найчастіше Chrono-Matic асоціюється з компаніями Heuer та Breitling. Куди рідше з Hamilton.

Що ж, прийшов час усунути історичну несправедливість та оцінити масштаби впливу Calibre 11/Chrono-Matic на лінійку хронографів компанії Hamilton.

(Більш докладно про Calibre 11 написано в цій статті. З неї ви дізнаєтеся про витоки консорціуму та технічні характеристики механізму.)

Годинна компанія Hamilton родом з Ланкастера, штат Пенсільванія, була найбільшим виробником кишенькових годинників в Америці на рубежі 20-го століття. Практично половина машиністів і працівників залізниці США, для яких точність годинника була критично важлива, носили саме Hamilton.

По мірі розвитку механізму та появі обладнання для виготовлення корпусів компанія поступово перейшла на випуск наручних годинників. Традиційні 50-міліметрові кишенькові моделі замінилися елегантними наручними діаметром 28 мм. До закінчення Першої світової війни Hamilton вже диктував стандарти американських наручних годинників.

У 1920-х та 1930-х роках були випущені моделі в стилі арт-деко: «Piping Rock» з шарнірними вушками під ремінець, емалевим циферблатом і «Traveller» з функцією другого часового поясу. Вони викликали справжній фурор.

Під час Другої світової війни компанія повністю перейшла на виробництво годинників для армії США. Починаючи з 1943 року Hamilton здійснював поставки польових моделей Khaki Field.

Компанія завжди прагнула до вдосконалення та розвитку, і після війни світ побачив перший механізм Electric, створений у співпраці з General Electric. Найбільш відомими моделями з серії Hamilton Electric були Vega, Pacer та Ventura. До слова, останню носив не хто інший як Король рок-н-ролу Елвіс Преслі.

Вінтажний годинник Hamilton Chrono-Matic

Детальне зображення мікроротора Бурена, що приводить до руху Calibre 11

У 1966 році Hamilton купив Buren Watch Company, яка виробляла механізми в швейцарському Білє. З 1966 по 1969 роки американське та швейцарське виробництва Hamilton працювали спільно.

Але вже до кінця 1969 року компанія закрила провадження у Америці, і до 1972 року всі годинники марки виготовлялися в Швейцарії компанією Buren, яка пізніше знову стала швейцарською власністю.

У 1972 році партнерство було розірвано, і в травні 1974 року Hamilton викуплений конгломератом SSIH (нині Swatch Group), який до теперішнього часу володіє маркою.

Проте, володіння, нехай і недовге, компанією Buren мало для Hamilton найважливіше значення, оскільки в 1969 році привело до створення механізму Caliber 11/Chrono-Matic.

Вінтажний годинник Hamilton Chrono-Matic

Модуль хронографа Dubois-Depraz, який використовується в механізмі Calibre 11

У 1966 році в Hamilton знову впритул зайнялися інноваціями в механіці, вступивши в партнерство з декількома компаніями. Їхня спільна розробка відома під назвою «Проект 99». Heuer, Breitling, Hamilton, Dubois-Depraz та Buren (Hamilton увійшов до складу команди після придбання Buren) працювали над створенням автоматичної хронографії.

У 1959 році бренд Heuer почав пошук виробника, який зможе створити автоматичний базовий механізм, сумісний з модулем хронографа. Тонкий мікророторний автоматичний калібр 1280, виготовлений Buren, виявився надзвичайно доречним.

Вінтажний годинник Hamilton Chrono-Matic

Товщина цього механізму ідеально підходила в якості базового калібру. Однак Проекту 99 ще треба було знайти мануфактуру, здатну сконструювати модуль хронографа. До нього були певні вимоги: він повинен знаходитись над базовим модулем і бути досить тонким, щоб не потовщувати корпус. У ті часи «балом правили» тонкі годинники Thino-Matic, Electric Ventura та Future-Matic.

Місію з пошуку було довірено компанії Dubois-Depraz, яка спеціалізувалася на створенні ускладнень в базових калібрах, в тому числі в хронографах. Історія створення цього хронографа досить довга, тому заслуговує окремого дослідження.

Вінтажний годинник Hamilton Chrono-Matic

Calibre 11 в годиннику Hamilton Chrono-Matic

Сьогодні ж я хочу поговорити про дві моделі, які невиправдано рідко згадуються.

Ідея Проекту 99 полягала в створенні тонкого механізму, але не можна сказати, що компанії-партнери досягли поставленої мети. Особливо в порівнянні з конкурентами Zenith та Seiko.

Вінтажний годинник Hamilton Chrono-Matic

Hamilton Chrono-Matic Pan-Europ

Й тим не менше, більший (ніж очікувалося) механізм привів до створення незвичайних і креативних корпусів. Як не можливо краще це демонструє дизайн мікророторів двох ранніх моделей Hamilton.

Обидві оснащені Calibre 11, який став першою відмінною рисою цих мікророторних хронографів, на обидва циферблати нанесений напис «chrono-matic». Саме так в Hamilton назвали механізм.

Вінтажний годинник Hamilton Chrono-Matic

Дизайн першої моделі під назвою Pan-Europ найбільш екстравагантний серед всіх моделей з мікроротором. Щоб приховати товщину механізму, основу корпусу зробили ширше циферблату та виконали у формі подушки, візуально роблячи корпус тонкішим. Матове радіальне полірування сфокусувало увагу на безеле та циферблаті.

Цей прийом використовувала в декількох своїх моделях і марка Heuer. Дворівнева архітектура корпусу дозволяла приховати його істинну товщину, і при погляді на годинник зверху ви дійсно не помічали його масивності.

Вінтажний годинник Hamilton Chrono-Matic

Циферблат Pan-Europ не менше оригінальний, ніж корпус: об'ємні годинні маркери у формі прямокутників, «втоплені» лічильники хронографу, подвійна шкала на фланці (зовнішня — тахіметрична, внутрішня — секундна). Все це в поєднанні з чіткими геометричними лініями стрілок являло собою справжню насолоду для шанувальників техно-дизайну.

Товстий безель з широкими зубками для захоплення також візуально робив корпус тонкішим, як і акрилове куполоподібне скло, що захищає циферблат.

Всі ці дизайнерські хитрощі допомогли добитися головного — відвернути увагу від масивного сталевого корпусу, товщина якого фактично в два рази більше будь-яких автоматичних наручних годинників.

Вінтажний годинник Hamilton Chrono-Matic

Більш традиційна модель Hamilton Chrono-Matic реф. 11002, оснащена Calibre 11

Друга версія Hamilton Chrono-Matic, навпаки, відрізнялася більш традиційним дизайном. Але тільки на перший погляд.

Відразу ж впадало в очі розташування заводної головки — вона перебувала ліворуч, тоді як кнопки хронографу були праворуч. На більшості хронографів з ручним заводом кнопки та заводна головка розташовуються на одній стороні (як правило, правій).

Циферблат Hamilton Chrono-Matic 11002 куди більш стриманий, ніж у його попередника: матовий синій колір, витончені вузькі годинні маркери, злегка втоплені лічильники хронографу. При цьому стрілки досить широкі та на внутрішній фланець нанесені дві шкали (тахіметрична і секундна), як і в попередній моделі. Версія 11002 стала спрощеною варіацією куди більш складного дизайну Pan-Europ.

Вінтажний годинник Hamilton Chrono-Matic

Менш спортивний стиль дозволив зменшити товщину корпуса: зовнішній діаметр значно зменшився та акцент змістився на куполоподібне скло, яке візуально зробило корпус тонкішим.

Досить масивні вушка під ремінець, які розташовані під кутом 45 градусів, додали годиннику подібності до класичного хронографу Hamilton з ручним заводом, випущеного раніше.

На відміну від Pan-Europ, товщину якого приховували розширенням корпусу, Chrono-Matic 11002 здається більш витонченим завдяки трюку з задньою кришкою. Вона достатньо глибока (входить в корпус на глибину близько 5 мм), а її скошені краї закруглені. Але незважаючи на всі хитрощі дизайнерів Hamilton Chrono-Matic все ж таки досить масивний годинник.

Вінтажний годинник Hamilton Chrono-Matic

Треба віддати належне майстрам компанії Hamilton — вони знатно потрудилися, щоб приховати справжню висоту механізму Calibre 11. Як і дизайнери Проекту 99, старання яких привели до створення двох культових годинників.

Якщо неупереджено оцінити багато годинників початку 1970-х років, ви побачите, наскільки часто компанії відтворювали більш ранні дизайни брендів Heuer, Breitling та Hamilton. Їхні «новітні механізми» потребували корпусів, перевірених часом та успіхом.Саме тому керівники таких компаній, як Hamilton, заслуговують особливої пошани та вдячності, адже вони надали своїм дизайнерам повну свободу дій. Можливість йти своїм шляхом і задавати нові тенденції дозволила їхньому творчому генію подарувати світу абсолютно особливі знакові годинники.

Hamilton вже випустив перевидання обох моделей і, треба визнати, вони в значній мірі повторюють оригінали. Крім версії 11002, в якій заводна головка і кнопки хронографу тепер розташовані пліч-о-пліч. Що ж, дуже шкода...