Навряд чи комусь сподобається, якщо в його наручний годинник раптом потрапить волога. Адже багато хто з нас вже давно звик до того, що пристойний за всіма мірками годинник, само собою, ще й водозахищений. Звичайно, мова зовсім не про можливість щодня підкорювати таємничі глибини на екзотичних узбережжях або безстрашно пірнати у воду з висот, що значно перевищують колишні стандартні для басейнів «5-ти метрівки». Ні, ми говоримо про повсякденні будні та про те, що, на відміну від найсучасніших і наворочених персональних гаджетів, багато наручних годинників вже давно стали еталоном герметичності, а значить, і водонепроникності.

Стартувала ера водозахищений наручних годинників ще в жовтні 1927 року. Саме тоді на сміливій англійці Мерседес Гляйтце, яка зухвало перепливла протоку Ла-Манш, журналіст газети «Times» і зауважив перший водозахишений годинник Rolex «Oyster». За минулі більш ніж 90 років багато води утекло, та було придумано чимало технічних рішень, що надійно захищають від її проникнення всередину корпусу годинника. Але чому ж тоді іноді трапляється так, що ми з подивом виявляємо вологу навіть у годиннику з дуже високим рівнем водозахисту?

Як вода опиняється всередині годинника?

Ну, по-перше, волога завжди присутня в будь-якому з годинникових корпусів з вбудованим в нього механізмом. Так, так – ви не надочули. Справа вся в тому, що навіть в найсучасніших і стерильних цехах по збірці годинників до сих пір ще працюють люди. Працюють в захисному одязі, щоб не розносити пил по цеху, але дихають-то вони повітрям. Повітрям, вологість якого повинна бути не нижче 40-60%, щоб не зневоднювався організм працюючих в цеху людей. А це означає, що навіть в найгерметичніших годинниках є волога. Волога, якої, що б ви не робили з годинником, не стає ні більше, ні менше, поки герметичність годинника не порушена. У разі ж, коли годинник сильно-сильно нагрівається, а після різко-різко охолоджується в водному середовищі, то до «власним» молекулам води додаються ще й зовнішні молекули, «всмоктуються» в корпус годинника в місцях з'єднання елементів, його складових, що мають різні температурно-механічні характеристики. Кінцевим результатом чого і є перехід води з газоподібного стану в конденсат у вигляді «роси», що осідає на внутрішній поверхні скла годинника. А так як, після нормалізації температури годинника, його герметизація нормалізується, то зайвої вологи, що скупчилася всередині годинника, «вибратися» назовні вже набагато складніше. Ось Вам і причина виникнення конденсату в годиннику як наслідок порушення температурних правил експлуатації навіть для годинника з високими рівнями герметичності.

В годинник потрапила вода – що робити?

Наступна за частотою можливість попадання вологи в водозахищені годинники виникає безпосередньо під час водних процедур навіть без істотного порушення температурного режиму. І якщо не брати до уваги окремі випадки заводського браку, ну, наприклад, у вигляді перевернутої «вісімкою» або розірваної герметизуючої прокладки, встановленої під час збирання годин, то найчастіше винна в цьому звичайна для користувача недбалість. Хтось не перевірив перед купанням, чи засунутий в нормальне положення заводний ключ. Хтось забув або криво закрутив його, якщо він до того ж ще й на різьбі. А хтось, незважаючи на настійні рекомендації виробників з приводу регулярних профілактичних перевірок стану прокладок (як мінімум раз в 2-3 року), просто проігнорував цю норму та понадіявся, що може пронесе. Адже вже десять років у них плавав, нікуди на перевірки не носив, та все було добре. Саме так, що БУЛО. Але ж роки-то пройшли, та прокладки вже істотно втратили колишню еластичність, а з нею і здатність ефективно чинити опір високому тиску води.

Ну, і досить часті ситуації, коли люди просто елементарно ігнорують допустимий для конкретної моделі годинника рівень водозахисту, занурюючись з нею на глибину, що в багато разів перевищує її «паспортні» можливості. Наприклад, в годиннику з рівнем водозахисту WATER RESIST (WR) вони спокійно пірнають за черепашками. А потім з гордістю розповідають про це, абсолютно ігноруючи той факт, що практично жоден виробник в світі не випускає годинників з подібним написом на задній кришці, що призначені для безпосереднього пірнання в них хоч на якусь глибину.

Отже, з тих чи інших причин, але вода потрапила всередину годинника, що далі? І якщо в першому випадку вид крапель води під циферблатом викликають лише ускладнення в повноцінному огляді циферблату та обгрунтоване естетичне неприйняття, то, коли в годиннику «рибки плавають», це вже справжня біда.

Як вода впливає на механізм та інші деталі годинника?

З моменту потрапляння води в корпус годинника час нещадно починає працювати проти вашого улюбленого аксесуару.

В годинник потрапила вода – що робити?

За словами співробітника сервісного центру, якийне раз діагностов випадки, коли в годинниках виявлена вода, ситуація розвивається таким чином:

– «Проникнувши всередину корпусу годинника, вода, і особливо морська, починає псувати та спотворювати буквально все, до чого доторкнулася. На циферблаті починає поступово відшаровуватися та облазити фарба, а на стрілках і ламелях, крім покриття та лаку, ще й сввтлонакопичувач розчиняється, якщо такий був. Природно, починає іржавіти і сам механізм годинника. Покриваючись корозією так, що і відмити його стає малореальним. Навіть внутрішня сторона корпусу покривається легким нальотом іржі. Таким чином, для повного виходу кварцового механізму з ладу досить 4-7 днів вашої бездіяльності з порятунку дорогого Вам годинника. З механічними калібрами ситуація трохи менш трагічна за такий короткий проміжок часу, але свої згубні нюанси і тут починають виявлятися досить очевидно».

Як видалити вологу з годинника? 

Ось ми і підійшли до заголовного питання нашої статті: «У годинник потрапила вода – що робити?». Далі пропонуємо вам підбірку з порад, ранжируваних щодо їхньої ефективності та надійності в вирішенні даної проблеми. 

Порада № 3. Використання для сушки годинника найпростіших підручних засобів без повного розбирання годинника. 

Сонячні промені, батарея опалення, фен і навіть кулер вашого ПК або ноута можуть бути використані для попереднього сушіння годинника. І тут, як і в разі самостійного видалення подряпин на склі годинника: «Головне – не перегріти!». Якщо ж для процесу сушіння нічого подібного у вас немає, то найчастіше радять використовувати сіль або рис. Але на наш погляд сіль, поряд зі своєю гігроскопічністю, надто вже корозійно активна речовина та швидше здатна зашкодити вашим годинникам, чим суттєво допомогти. Тому наша порада – краще для зневоднення годинника вибирайте рисову крупу. 

В годинник потрапила вода – що робити?

Найбільш дієвий даний спосіб, якщо ваш годинник зовсім без водозахисту, або її рівень не дуже високий, а значить, задня кришка не загвинчується, а просто зачиняється. Тоді акуратно відщелкніть її та витрусьте з годинника залишки води. А потім організуйте продувно-сушильні процедури або, зануривши годинник у рис, дайте йому можливість втягнути в себе вологу з корпусу та механізму. До речі, якщо годинник аналоговий кварцовий, то, витягнувши заводний ключ, відразу обесточьте його, а крім того, буде дуже до речі, якщо Вам ще вдасться вийняти з механізму батарейку. Вдаватися до такої «екстреної» допомоги годинникарі радять перш за все в разі неможливості звернутися до їхніх послуг в терміновому порядку. Ну, а потім при першій же можливості краще зверніться в сервісний центр. Оскільки навіть зворотний процес закривання задньої кришки годинника в більшості випадків зовсім не простий і вимагає спеціальних пристосувань та навичок. Але більш істотним приводом для відвідування сервісу все ж є те, що всередині механізма годинника можуть активно розвиватися процеси деградації – невидимі без його повного розбирання та засобів спеціальної діагностики.

Порада №2. Самостійне розбирання та сушка годинника.

Залізши в Інтернет, прописуєте в пошуковому рядку браузера назву і референс вашої моделі годинника та шукаєте поради як щодо розкриття вашого годинника, так і по їхньому сушінню. Цілком можливо, що вам пощастить, і хтось вже раніше Вас, втопивши подібну модель, зміг не тільки розібрати її, а й навіть висушити. Хоча, по правді кажучи, дуже сумнівно, що у звичайного середньостатистичного громадянина знайдеться удома і спеціальний ключ для відгвинчування задньої кришки, і пінцет для акуратного вилучення механізму з корпусу годинника. Про спеціальний знімач для стрілок ми взагалі промовчимо. Але, ваша воля – ваше рішення! Якщо Ви все ж наважилися поекспериментувати самостійно, то рекомендуємо кілька разів переглянути весь знайдений Вами відеоматеріал з початку та до самого кінця. Якщо Вас в підсумку щось збентежило, не соромтеся, пишіть автору ролика з проханням пояснити той чи інший аспект процедури сушіння годинника. Пам'ятайте, що, зваливши на себе роботу по усуненню вологи з годинника, її успішні або не дуже наслідки цілком лягають тільки на ваші плечі.

Порада № 1. По можливості негайне звернення до сервісного центру.

Погодьтеся, що скільки б не коштував ваш годинник, але він обійшовся Вам в кругленьку або не дуже, але суму грошей. Так чи варто Вам ризикувати перетворити його в повний непотріб своїми непрофесійними діями або навпаки, не менше згубною бездіяльністю? Може, все ж варто ще раз прислухатися до коментарів-доводам майстрів:

– «Самостійно висушити та відремонтувати годинник, в якому побувала вода, не вдасться ніяк. Годинник конче потрібно розбирати. Звичайна людина, без спеціальних інструментів і навичок, впоратися з таким не здатна. Чим більш водозахищений годинник, тим складніше його розкрутити та розібрати, не зіпсувавши при цьому його зовнішній вигляд і не пошкодивши водозахисні прокладки та ущільнювачі. Все спочатку потрібно вийняти, потім видути воду, висушити, а після цього тільки розбирати та намагатися відремонтувати. І це тільки за умови, що ви звернулися в сервісний центр протягом перших двох, ну самий максимум - трьох днів. Хоча, і в даному випадку немає ніяких гарантій, що якийсь із вузлів механізму не знаходиться вже в стадії поступового руйнування. Причому, навіть якщо висунути заводний ключ в крайнє праве положення, то і ця маніпуляція навряд чи зможе чимось серйозно допомогти Вам у висушуванні промоклого годинника. А ще, подумайте над таким моментом, як зворотна зборка годинника та перевірка його на герметичність. Ви і тут впевнені, що у Вас все вийде, як слід?».

Отже, лише Вам, шановні читачі, вирішувати який з наших порад на ваш погляд найбільш оптимальна. Ми ж традиційно нагадуємо Вам, що сервісний центр Торгової мережі ДЕКА завжди готовий допомогти практично в будь-яких питаннях, пов'язаних з вашими годинниками як в період гарантійного, так і після гарантійного обслуговування. Звертайтеся за адресою: вул. Березинська, 80, м Дніпро, Україна, тел.: +38 (095) 485-15-46, email: remont@deka.ua