Шедевр, створений з кремнію

Автор: Cheryl Chia

Навіть через майже два десятиліття з моменту свого виходу Ulysse Nardin Freak залишається унікальним годинником. Революційна конструкція та використання кремнію назавжди вписали його в історію годинникового мистецтва.

Креативний та функціональний Freak довгий час залишався досить дорогим, доки в 2019 році не вийшла версія Freak X. Будучи найбільш доступною моделлю з цієї лінійки, вона стала передвісником епохи високотехнологічної механіки. Годинник Freak X став компромісним варіантом дорогого прототипу — та ж естетика, але більш проста механіка, яка забезпечила приємну ціну.

З тих пір випущено вже кілька версій Freak X, в тому числі модель Freak X Silicium Marquetry, яка вивела кремній з надр складної механіки, представивши його як елемент декору. Тепер він стає частиною дизайну циферблата — з нього виконана мозаїка, котра розкриває естетичний потенціал цього матеріалу. Виявилося, кремній може не тільки забезпечувати функціональність елементів механізму, а й втілювати креативні дизайнерські задуми.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Годиник Freak X Silicium Marquetry

Загальне враження

Freak X Silicium Marquetry — це більш вишукана версія стандартної моделі Freak X. Вона повністю збігається з прототипом в плані характеристик, але відрізняється обробкою циферблату. Кремній дозволив створити унікальну комбінацію металевих і дзеркальних поверхонь, що ідеально підходить естетиці цього годинника. Жоден інший матеріал не в змозі створити подібний ефект.

Версія Silicium Marquetry оснащена новітнім колесом балансу, розташованим біля основи хвилинної стрілки, яке робить повний оборот за одну годину. Подібний тип регулятора для годинників цієї цінової категорії — велика рідкість, можна навіть сказати, виключення з правил.

Ціна Freak X Silicium Marquetry істотно перевищує вартість стандартного Freak X (на 8,500 $ дорожче). Екзотичний матеріал циферблату надає годиннику особливої цінності та преміальності. Якщо класичний Freak X безперечно гарний, то Silicium Marquetry — винятковий.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Кремнієво-оксидне мистецтво

Ще новий видання Ulysse Nardin — унікальний металевий циферблат з кремнієм, що вперше з'явився в лінійці бренду. Авангардна мозаїка складається з 120 пластин кремнію, зібраних вручну на плиті з латуні.

Freak X Silicium Marquetry випущений в двох версіях:

 • титан з синім PVD-покриттям і великий позолоченою літерою «Х» на синьому тлі,  
 • титан з чорним DLC-покриттям і сріблястою «Х» на фіолетово-синьому фоні.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Елементи кремнієвої мозаїки збираються вручну

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Готовий циферблат версії з чорним DLC-покриттям.

Зазвичай елементи з кремнію, використовуваного в годинниковій справі, володіють природним синім або фіолетовим кольором. Але, змінивши технологію виробництва, можна домогтися і інших відтінків. Колір залежить від кількості оксиду кремнію на поверхні, та його можна змінити в процесі «вирощування» кремнієвої пластини.

Чистий кремній піддають термічному окисленню, щоб знизити коефіцієнт тертя і домогтися стійкості до температурних коливань. На поверхні утворюється шар діоксиду кремнію, який відзеркалює світлові хвилі різної довжини. Таким чином, різноманітність кольорової палітри залежить від товщини пластини та довжини світлової хвилі.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Дві версії Freak X Silicium Marquetry

Товщина шару оксиду кремнію на поверхні пластини безпосередньо впливає на її фізичні властивості та якість кремнієвих деталей згодом. Тому в процесі виготовлення важливих елементів механізму експерименти з кольором неприпустимі.

Гарантія необхідних характеристик елементів калібру — це ідеальне співвідношення оксидного шару та кремнію. А оскільки з цього матеріалу, як правило, виробляють деталі спускового механізму та волоскові пружини, функціональність бере верх над естетикою.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Але до кремнію як елементу декору подібних вимог немає, що дає певну творчу свободу. Тому циферблат Freak X Silicium Marquetry відрізняється ефектним дзеркальним блиском, настільки майстерно оттеняющим складну механіку вузла балансу особливо у версії з чорним корпусом.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Особливість мозаїки —  нерівні краї її фрагментів. Природа кремнію така, що нарізати його на маленькі шматочки дуже складно, тому вони трохи відрізняються за своєю формою. Однак помітити це можна лише при дуже близькому розгляді —  неозброєним оком і просто на зап'ясті цього не видно.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Сучасний погляд на концепцію Freak

Створений Керол Форестье-Касапі та вдосконалений Людвігом Оксліном оригінальний Freak був названий на честь радикальної архітектури свого механізму. На циферблаті розташовані дві великі кільцеві шестерні, що відповідають за індикацію годин і хвилин. Вони ж забезпечують обертання всього механізму. Одну з головних «дійових осіб» прихована від очей та знаходиться під плитою циферблата — це величезна заводна пружина.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Перша модель Freak

Велика годинна шестерня, розташована у верхній частині циферблату, також служить «прикриттям» для циліндра. Вона рухається вздовж першої кільцевої шестерні, здійснюючи один оборот кожні 12 годин, і призводить до руху центральної шестерні, яка утримує хвилинну стрілку.

Остання складається з колісною передачі, спускового механізму та колеса балансу. Перше колесо, розташоване на кінці хвилинної стрілки, рухається вздовж другого колеса передачі і робить повний оборот за одну годину.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Спусковий механізм другого покоління Dual Direct з подвійним прямим спуском

Для забезпечення потужністю такого роду циферблата потрібно воістину величезна заводна пружина, яка прихована від очей за плитою. Вона займає практично всю внутрішню частину корпусу і забезпечує 7-денний запас ходу. Щоб уявити розмір пружини, досить поглянути на відкритий механізм циферблата та зіставити їхні габарити.

В силу складної конструкції Freak, їхньої незвичайної естетики та витонченої оригінальності кожного наступного видання ці годинники ніколи не відрізнялися доступною ціною. Але геніальна конструкція мала потенціал, який дозволив створити менш дорогу модель — Freak X.

Але не варто розглядати її як спрощену версію оригіналу. Вартість знижена за рахунок повної зміни конструкції, що дозволило «вбити двох зайців одним пострілом»: створити новий дизайн в рамках естетики Freak і надати такий зручний автопідзавод.

У версії Freak X оригінальна конструкція на циферблаті — це не що інше, як модуль, встановлений поверх звичайного автоматичного механізму. Модуль представляє собою систему планетарної передачі, що складається з великої нерухомої шестерні, планетарної передачі годинної стрілки та центральної передачі хвилинної стрілки.

Що найбільш важливо, спусковий механізм і колесо балансу входять в конструкцію хвилинної стрілки і роблять повний оберт навколо циферблату щогодини. Саме ця особливість зв'зала нову версію з сімейством Freak. Інші компоненти механізму цілком традиційні та роблять годинник Freak X більш надійним.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Модуль дисплею приводиться до руху механізмом планетарної передачі, розташованим під колесом балансу

Друга істотна відмінність Freak X від прототипу — це використання традиційного важеля спуску замість подвійного прямого, яким оснащені моделі Freak більш високого класу. Проте, спусковий механізм виконаний з кремнію, тому спускове колесо практично не відчуває тертя і, як наслідок, втрати енергії зведені до мінімуму.

Версія Freak X оснащена високотехнологічним, що вільно коливається, колесом балансу з кремнію, і в цьому вона перевершує оригінальний Freak. Кремнієве колесо балансу — це ключовий елемент в естетиці нової версії, саме він надав механіці помітної екзотичності.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Спусковий механізм, колесо балансу і волоскова пружина виконані з кремнію.

Мала вага кремнію дозволяє зробити колесо балансу великим, а його інерція регулюється важками з нікелю. Однак легкість і габарити обертового колеса призводять до підвищеного опору повітря. Ця проблема була вирішена за допомогою мікролез, які використовують опір повітря для стабілізації амплітуди.

Практичні пропорції

У порівнянні з традиційним Freak у Freak X простіший та більш округлий корпус з короткими, трохи скошеними вушками під ремінець. Він також менший в діаметрі (43 мм), що робить годинник більш практичним.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Через автоматичний механізм товщина корпусу, навпаки, збільшилася на 1,3 мм (13,35 мм). У першому Freak настройка часу проводилася за допомогою безеля, а заводилися годинник завдяки особливому механізму на задній кришці (обертовому кільцю). Механізм Freak X з автопідзаводом куди більш простий в налаштуванні: за всі необхідні маніпуляції відповідає заводна головка в положенні «3 години».

Дизайн корпусу дуже лаконічний, але поєднує в собі різні види обробки. Однак з огляду на його темний колір текстура не дуже помітна. Поверхня безеля оброблена в трьох техніках: глянсовій, матовій та піскоструминній. Вушка під ремінець матові, а фланги корпусу також оброблені у піскоструминній техніці.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Чорнений корпус з комбінованою обробкою: матовою, глянсовою та піскоструминною

Експозиція, відкрита до огляду крізь задню кришку з сапфірового скла, досить традиційна і в порівнянні з циферблатом нічим не виділяється. На ротор, мости та опорну плиту калібру UN-230 нанесене покриття чорного кольору. Механізм автопідзаводу «Magic Lever», що розташований поруч з віссю ротора, виділяється на тлі абсолютно чорного механізму за рахунок сріблястого кольору.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Механізм автопідзаводу «Magic Lever» з характерною V-подібною застібкою ліворуч від осі ротора

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Матова опорна плита, мости та ротор з круговим зерном

Висновки

Годинник Freak X Silicium Marquetry — це оригінальний погляд на першу модель Freak. Він втілює в собі головні досягнення Ulysse Nardin, але в більш доступному ціновому діапазоні та меншому корпусі. І хоча нова версія, як і стандартна Freak X, позбавлена революційного подвійного спуску, його відсутність компенсується новим колесом балансу.

Видання Silicium Marquetry виділяється унікальним циферблатом ручної роботи та, перш за все, матеріалом. Хтось може сказати, що кремнієві циферблати — це перший крок до «бездушних» технологій в годинниковому мистецтві, але неперевершена робота майстрів Ulysse Nardin свідчить про зворотне. Крім того, цілком закономірно, що компанія, яка першою почала використовувати кремній в своїх механізмах, вирішила розкрити його естетичний потенціал.

годинник Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry

Вартість Freak X Silicium Marquetry становить без малого 30,000 $, практично стільки ж коштує модель Freak X з 18-каратного золота. Це далеко не бюджетні годинники, але їхні ціни більш ніж виправдані.

Технічні характеристики Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry:

 • Референс: 2303-270LE/BLACK-MARQ (чорне DLC-покриття), 2303-270LE/03-MARQ (синє PVD-покриття).
 • Діаметр: 43 мм.
 • Товщина: 13,35 мм.
 • Матеріал корпусу: титан з PVD або DLC-покриттям.
 • Ступінь водозахисту: 50 м.
 • Механізм: калібр UN-230.
 • Функції: години та хвилини.
 • Тип заводу: автоматичний.
 • Частота: 21,600 напівколивань на годину (3 Гц).
 • Запас ходу: 72 години.
 • Ремінець: зі шкіри алігатора.
 • Лімітована серія: кожна версія випущена в кількості 18 екземплярів.
 • Надходження до продажу: вже в наявності в бутіках і магазинах ритейлерів.

Технічні характеристики Ulysse Nardin Freak X Silicium Marquetry:

Референс: 2303-270LE/BLACK-MARQ (чорне DLC-покриття), 2303-270LE/03-MARQ (синє PVD-покриття).
Діаметр: 43 мм.
Товщина: 13,35 мм.
Матеріал корпусу: титан з PVD або DLC-покриттям.
Ступінь водозахисту: 50 м.
Механізм: калібр UN-230.
Функції: години та хвилини.
Тип заводу: автоматичний.
Частота: 21,600 напівколивань на годину (3 Гц).
Запас ходу: 72 години.
Ремінець: зі шкіри алігатора.
Лімітована серія: кожна версія випущена в кількості 18 екземплярів.
Надходження до продажу: вже в наявності в бутіках і магазинах ритейлерів.