Таємнича механіка

Автор Cheryl Chia    

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Оскільки ускладнення Freak (карусельний турбійон) – флагманське та знакове в лінійці Ulysse Nardin, багато інших технічних досягнень компанії залишається поза увагою публіки. Одним з таких стала модель Executive Tourbillon Free Wheel, яку абсолютно незаслужено обійшли увагою.

Незважаючи на декілька прозаїчну назву Tourbillon Free Wheel (турбійон з вільним колесом) являє собою воістину містичну версію, в якій механізм майстерно захований, і в той же час частина його все ж виставлена на загальний огляд. Видовище зачаровує, і в деякій мірі воно навіть екзотичне.

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Годинник Executive Tourbillon Free Wheel з циферблатом з авантюрину

У той час як базова версія колекції Executive відрізняється більш традиційним відкритим механізмом, Tourbillon Free Wheel робить крок вперед, відкриваючи огляду найважливіші частини калібру: заводний барабан, регулятор турбійона, зубчасту передачу та індикатор запасу ходу.

Експозицію елементів на циферблаті можна охарактеризувати як такі, що «парять»: і турбійон, і зубчаста передача, і індикатор запасу ходу і навіть барабан заводною пружини візуально ніби парять над поверхнею. Конструкція цієї моделі є чимось на зразок «перевертня», оскільки на огляд виставлені ті частини механізму, які зазвичай приховані, а звично відкриті, навпаки, заховані.

Завдяки такій архітектурі складається враження, що турбійон, індикатор запасу ходу і не тільки, працюють незалежно один від одного, створюючи ілюзію того, що вони ніяк не пов'язані між собою.

Ширяючий мінімалізм

Більша частина зубчастої передачі прихована під виступом (подіумом) на циферблаті, рухомі елементи якого переважно «ширяють-парять». Вони закріплені тільки шестернями (без мостів) з внутрішньої сторони циферблату. Це пояснює, чому механізм не розташовується в єдиній площині, як у традиційних годинниках, а злегка піднятий, створюючи той самий «що парить» ефект.

Завдяки шестерням елементи циферблату, що виведені «з тіні», не статичні та перебувають в постійному русі, оживляючи його.

Попри всю нетиповість моделі Tourbillon Free Wheel експозиція елементів механізму цілком традиційна: турбійон в положенні «6 годин», заводний барабан і рухомі шестерні в проміжку між «12» та «2 години». В результаті великий циферблат з безліччю функціональних елементів вийшов збалансованим і естетичним.

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Версія з циферблатом зі сланцевого каменя

Механізм з ручним заводом UN-176 відрізняється значними розмірами. Він оснащений великим заводним барабаном з єдиною подовженою ходової пружиною, що забезпечує 7-денний запас ходу.

Трохи нижче заводного барабану (в лівій частині) розташована спеціальна зубчаста передача, яка служить частиною механізму запасу ходу. Причому увага зосереджена на планетарній передачі,  яка утримується на місці мостом у формі бумеранга.

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Заводний барабан у положенні «12 годин», декорований таким ж матеріалом, як і сам циферблат

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Прихована передача, для заводу ходової пружини та установки часу

Хоч механізм, який відповідає за вимір рівня запасу ходу, знаходиться в положенні «8 годин», сам індикатор розташований з протилежного боку циферблату в положенні «4 години».

Цей фрагмент якогось механічного театру створює враження абсолютної незалежності самого механізму та його індикатора, а також допомагає створити ідеальний баланс між елементами циферблату. Однак автономність ця досить умовна, оскільки механізм з індикатором з'єднуються за допомогою подвійної зубчастої рейки.

По суті, це довгий U-подібний важіль, який повертається в одній єдиній точці та доповнений рейками на обох кінцях. Одна рейка з'єднується з редуктором зубчастої передачі, а друга — з індикатором запасу ходу. Аналогічним чином прихована передача, що приводить до руху турбійон.

«Ширяючі» елементи механізму становлять особливу складність при складанні. Для того, щоб приєднати їх до шестерень, що приховані під циферблатом, необхідно використовувати наддовгі шарніри. Завдання годинникаря — встановити зовнішні шестерінки так, щоб шарніри перебували в ідеально вертикальному положенні, що при подовженні валу вимагає набагато більше часу.

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Механізм запасу ходу з планетарною передачею, розташований під мостом у вигляді бумеранга

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Стилізовано градуйована шкала та стрілка індикатора запасу ходу

Кремній

Турбійон, що парить, оснащений запатентованим анкерним спуском Ulysse Nardin Anchor Escapement. Незважаючи на те, що ця ж розробка використовується ще в інших моделях бренду, в Tourbillon Free Wheel візуальний ефект просто приголомшливий. Розташований в деякому віддаленні від інших елементів циферблату він не обтяжений ніякими мостами і дозволяє повною мірою насолодитися його досконалістю.

Ulysse Anchor Escapement, що повністю виготовлений з кремнію, – це один з двох повноцінних інтегрованих спусків з постійною силою (другий – Girard-Perregaux Constant Escapement).

Повноцінний інтегрований спусковий механізм – це спуск, в який вбудовано механізм постійної сили. Він знаходиться безпосередньо всередині, в той час як звичайні спускові механізми приводяться в дію зовнішніми цапфами та ланцюгами з декількох шестерень.

Постійний імпульс в таких спусках надходить безпосередньо в баланс. Розташовуйся б спусковий механізм у будь-якому іншому місці, це б викликало чимало проблем.

Наприклад, вельми поширена remontoir d'egalite (пристрій постійної сили, так звана пружина ремонтуару), спираючись на пружину з вторинного сплаву, передає спуску енергію в малих дозах. Але сама по собі ця пружина робить невеликі коливання крутного моменту, а також втрачає певну кількість енергії за рахунок тертя.

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Турбійон, що здійнявся над циферблатом

Як і в спусковому механізмі Girard-Perregaux Constant Escapement, в Tourbillon Free Wheel для створення механізму постійної сили використовується кремнієва пружина, якій притаманна певна міра еластичності. Анкерна вилка з палетами (так званий важіль) — це механізм, який складається з фрагменту кремнію, який не має ані шарнірів, ані вузлів і відрізняється здатністю згинатися в певних точках.

Важіль утримує на місці кругла кремнієва рамка, а його рухи контролюються двома перпендикулярними вигнутими лопатями з кремнію, інтегрованими безпосередньо в рамку. Наближаючись до точки повороту важеля, лопаті обмежують його рух, тим самим контролюючи амплітуду. Завдяки тому, що лопаті перебувають в жорстких обмежених межах, які потребують стабільної кількість енергії, колесу балансу забезпечується та сама постійна сила.

Оскільки для вигину лопатям необхідно дуже мало енергії, вони гарантують постійну силу незалежно від крутного моменту головною пружини.

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Фізичні властивості кремнію забезпечують не тільки постійну силу, але й зумовлюють саму форму та дизайн спускового механізму. Надзвичайно складна конструкція спускового колеса та важеля може бути реалізована тільки при використанні кремнію, оскільки неможливо її відтворити в традиційних сплавах через їхні фізичні властивості.

Процес глибокого реактивного іонного травлення (DRIE), який використовується для виробництва кремнієвих компонентів, дозволяє створювати дуже складні форми в різних розмірах. Завдяки цьому рамку, важіль та спускове колесо можна скелетонізувати, тим самим знизивши їхню вага до мінімуму. Якби елементи спускового механізму були зроблені з металу, вони б вийшли надзвичайно важкими.

Крім уже озвучених переваг компонентам з кремнію практично не властиве тертя, тому такі механізми не вимагають мастильних матеріалів. І у поєднанні з відносно невеликим колесом балансу енергоспоживання всього калібру істотно знижується.

Висококонтрастна обробка

Оскільки механіка – це ключова частина концепції дизайну Executive Tourbillon Free Wheel, особливу увагу приділено створенню максимального контрасту рухомих частин.

Цей контраст був досягнутий не тільки за рахунок кольору, але також за допомогою комбінації різних покриттів і технік полірування. Велика частина видимих елементів покрита позолотою, а гвинти попередньо відшліфовані та зачорнені. Шарнірні ковпачки шестерень, що розташовані у деякому поглибленні, заповнені чорним матовим лаком. Щоб дотриматись послідовності колірної тональності циферблату, на зміну звичним червоним камінням прийшли прозорі.

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Малі планетарні передачі виконані зі сталі, що обумовлено необхідністю в більш зносостійких зубцях

Увага до деталей видимих елементів циферблату дійсно вражає, особливо з огляду на мінімалістичну архітектуру механізму. Оздоблення виключно гарне, зокрема на колесах: широкі відполіровані скоси обідків з'єднуються з гострими внутрішніми гранями глянцевих спиць.

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Поверхні мостів виконані в двох техніках: шліфуванні та «паморозь». Обидві матові, вони вдало контрастують з глянцевою поверхнею коліс

Прозора задня кришка відкриває огляд на просту та лаконічну експозицію: суцільна матова плита з чорним покриттям практично порожня, за винятком кількох каменів, встановлених в золоті шатони. Однак і тут в Ulysse Nardin використовують концепцію дизайну: половина шатонів традиційно відполірована, в той час як інша половина має шліфування «паморозь».

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Ідеальний контраст: поліровані та матові шатони

Габаритний механізм у негабаритному корпусі

При діаметрі 44 мм і товщиною 13,5 мм Executive Tourbillon Free Wheel можна сміливо назвати масивним годинником. А широкий циферблат і відсутність безеля ще більше підсилюють візуальний ефект «масштабності» цієї моделі.

Однак, незважаючи на гадану габаритність, Executive Tourbillon Free Wheel виглядає на руці цілком акуратно, якщо не сказати витончено. І причина тому — сапфірове скло, з якого виконано дві третини висоти корпусу. Куполоподібне, в форм-факторі «коробка», воно забезпечує безперешкодний огляд всіх елементів циферблату, нагадуючи за своєю формою скляну кришку для торта. Це надає годиннику разючого «повітряного» виду.

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Вушка під кріплення ремінця потрійні, інтегровані, виконані у фірмовому стилі бренду. Однак і їх торкнулися деякі зміни. У стандартних моделях Ulysse Nardin у всіх трьох вушок однакові розмір і оздоблення, в Executive Tourbillon Free Wheel центральний профіль більш широкий та відшліфований, а бічні – вужчі та глянцеві.

Незважаючи на ці оновлення вушка все ж виглядають трохи важкувато і надмірно складно, що відволікає увагу від хитромудрого дизайну циферблата. Крім того, інтегрований ремінець з жорсткою вставкою не дає годиннику щільно прилягати до зап'ястя будь-якого обсягу. І це, по суті, єдине, що хотілося б поліпшити у Executive Tourbillon Free Wheel.

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Доступні версії

Tourbillon Free Wheel випускається в двох варіаціях: рожевому золоті з циферблатом з сланцевого каменя та у білому золоті з циферблатом, що імітує бджолині стільники. Обидві моделі складають базову лінійку цієї колекції.

У минулому році Ulysse Nardin випустили чотири лімітовані версії (по 18 примірників кожна) з циферблатами з екзотичних матеріалів:

 • осмій — сріблясто-білий метал з блакитним відливом, що відноситься до платинової групи;
 • карбон — вуглецевий композит (вуглеволокно), екологічно чистий матеріал, що видобувається з відходів при
 • виробництві корпусів та крил літаків;
 • маркетри з «солом'яним» ефектом;
 • авантюринове скло — кольорове скло з кристалічними вкрапленнями хрому.

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Модель з циферблатом з авантюриновий скла (ліворуч) та версія з циферблатом із чорного сланцевого каменя

Абсолютно всі варіації моделі Tourbillon Free Wheel разюче елегантні та відрізняються філігранним виконанням кожного елемента механізму. Досить значний розмір не завадив їм виглядати вишукано і витончено.

Найменш помітною в плані кольору стала модель з осмієвим циферблатом. Відсутність яскраво вираженого контрасту між родованим механізмом і сріблясто-блакитним фоном зробило її більш скромною в порівнянні з яскравішими «колегами».

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Найяскравішою та найвражаючою можна назвати версію з авантюриновим циферблатом. Завдяки включенням хрому створюється футуристичний, навіть науково-фантастичний ефект. Здається, ніби елементи механізму ширяють у відкритому космосі.

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Висновок

Годинники з турбійоном вже перестали бути чимось дивовижним, і все складніше сконструювати їх такими, що відрізнятимуться від безлічі інших. У Ulysse Nardin змогли зробити Executive Tourbillon Free Wheel інтригуючим, звабливим, естетичним і глибоко концептуальним. При цьому його прайс приємно дивує своєю помірністю: вартість базової моделі складає $ 96,000.

З огляду на незвичайну архітектуру механізму та екзотичність спуску Tourbillon Free Wheel можна сміливо віднести до категорії новаторської механіки подібно серії Freak, що давно стала яскравою віхою сучасного годинникового мистецтва.

годинник Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel

Короткі характеристики Ulysse Nardin Executive Tourbillon Free Wheel:

 • Референс 1766-176 (рожеве золото з чорним циферблатом з сланцевого каменю).
 • Референс 1766-176LE/AVE (рожеве золото з авантюриновий циферблатом).
 • Діаметр: 44 мм.
 • Товщина: 13,5 мм.
 • Матеріал: рожеве золото.
 • Ступінь водозахисту: 30 метрів.
 • Механізм: UN-176.
 • Функції: години, хвилини, індикатор запасу ходу.
 • Ускладнення: турбійон, що ширяє.
 • Частота: 18,000 коливань на годину (2,5 Гц).
 • Тип заводу: ручний.
 • Запас ходу: 7 днів.
 • Ремінець: чорний зі шкіри алігатора.
 • Базова лінійка: моделі з циферблатами з сланцевого каменя та стилізовані під бджолині стільники.
 • Лімітовані видання (18 примірників кожного): циферблати з авантюринового скла, осмію, карбону та «солом'яний» маркетри.
 • Дата надходження у продаж: вже в наявності у фірмових бутіках Ulysse Nardin та магазинах ритейлерів.
 • Офіційний прайс: від 96,000 $ за модель в рожевому золоті з чорним циферблатом з сланцевого каменя, до 102,000 $ за версію з циферблатом із осмію (147,700 та 156,900 сингапурських доларів відповідно).