годинники TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition

Автор – Ангус Дейвіс

Історія моделі Heuer Monaco корінням сягає глибоко в 20-е століття – в 1969 рік. Джек Хойер, який в той час був генеральним директором швейцарського годинникового бренду, думав над видозміною останніх годинників від компанії-суперника Breitling. Обидві компанії разом працювали над розробкою нового механічного хронографа з автоматичним заведенням. Але в той момент Джек спритно поєднав цей механізм з першим в світі квадратним водозахищеним корпусом. Цим він створив найсуттєвішу відмінність своєї марки годинника. Через десь 50 років колекція Monaco стала легендарною та шанованою. Вона отримала широку популярність за свою відмінну від інших зовнішність. А зараз легендарний статус колекції Monaco заблискав ще яскравіше та знову сяє в цій новій лімітованої серії – TAG Heuer Monaco.

годинники TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition

Це детальний огляд моделі Tag Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition з фотографіями та технічними даними. На додаток до статті також розповідається про історію колекції Heuer Monaco (мабуть, найбільш легендарної з дотеперішніх колекцій).

У 1967 році продажі хронографів з ручним заводом стали скорочуватися. Громадськість, яка захоплювалася годинниковим мистецтвом, почала шукати автоматичні годинники, високо оцінюючи додаткові зручності, якими вони можуть бути наділені. Хойер, відомий своїми хронографами, прагнув знайти таке рішення. Джек цілком усвідомлював, що вартість розробки власного автоматичного хронографа для нього фінансово не доступна. В кінцевому підсумку Джек об'єднався з Buren (компанією, що розробляє механізми), Dubois-Dépraz (компанією-спеціалістом в розробці калібрів) і, нарешті, з компанією Breitling. З усіх чотирьох підприємств утворилася технічна команда, метою якої стала розробка першого механічного хронографу з автоматичним заведенням. Проект покрили завісою секретності та нарекли кодовою назвою «Проект 99».

годинники TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition

Джек був справжнім професіоналом в області маркетингу. Незважаючи на взаємовигідне партнерство з Breitling Джек ніколи не забував, що все ж вони – його суперники. Він усвідомлював, що в годиннику компаній Breitling та Heuer будуть встановлені однакові механізми, а це означає, що саме для годинників Heuer потрібно буде придумати ще щось, що найбільш відрізняє їх від інших. Власник компанії з виробництва корпусів Пікерез показав Хойеру зразки запатентованого квадратного корпусу – вперше повністю водозахищеного. Годинники в квадратному корпусі вже деякий час випускалися, однак вони не були водозахищені. Тепер повертаємося назад в 1941 рік, коли Хойер вирішив продавати тільки хронографи з водозахистом, припиняючи будь-які спроби виробництва звичайних наручних годинників. І на цей момент корпус Пікереза повністю задовольнив всім вимогам Хойера. Бренд підписав контракт з Пікерезом, затвердивши таким чином свої ексклюзивні права на цей новаторський корпус. 3 березня 1969 року компанія Heuer випустила 3 нові моделі хронографів з автоматичним заведенням: Carrera, Autavia та Monaco. Моделі годинників були представлені одночасно в Женеві та Нью-Йорку. Механізм (розроблений під кодовою назвою «Проект 99») став відомий як Calibre 11 (іноді згадується як Chronomatic Calibre 11).

Після свого випуску саме модель Monaco прикрасила зап'ястя швейцарського гонщика Джо Сіфферта. А в 1971 році і голлівудська легенда Стів Маккуїн у фільмі «Ле Ман» одягнув на свою руку годинник саме з цієї колекції. З тих самих пір легендарний хронограф завжди буде асоціюватися зі світом гонок.

годинники TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition

Джек Хойер назвав колекцію Monaco в честь гонки Monaco Grand Prix. Бренд завжди славився своїми тісними відносинами з миром швидкостей. До речі, компанія TAG Heuer стала офіційним партнером гонок ще в 2011 році, та її логотип можна часто побачити на рекламних щитах, комбінезонах гонщиків і, звичайно ж, на самих гоночних автомобілях.

Моделі лімітованого випуску – Limited Edition

На цей час колекції Monaco виповнюється вже 50 років. У 1985 році Heuer була поглинена холдингом TAG Group і перейменований в TAG Heuer. Згодом володіння компанією перейшло до розкішного концерну LVMH. Але тим не менш, не дивлячись на зміну назви в середині 80-х років, для багатьох пуристів ім'я Heuer залишається як і раніше на слуху.

Швейцарські бренд заявив, що він відзначить 50-річчя легендарного хронографу Monaco п'ятьма «творіннями», кожне з яких буде представлено на протязі року. Кожна з цих лімітованих моделей буде витримана в стилі свого десятиліття з 1969 по 2019 роки.

Перша модель годинників колекційної серії (а це TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition) була представлена в стилі 1970-х років. Швейцарський бренд випустить всього 169 екземплярів, так що, безсумнівно, попит перевищить пропозицію.

годинники TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition

Циферблат

Пілотна модель Heuer Monaco 1969 була випущена з циферблатом кольору синій металік. Згодом саме такий колір циферблату став таким, якому віддається перевага вибором багатьох завзятих шанувальників годинників, хоча деяким припав до смаку і просто синій колір циферблата в годинниках, випущених пізніше, в 1973 році. Однак, в TAG Heuer не стали балувати інших зацікавлених покупців, які шукали щось друге. Тільки з роками лімітовані серії моделей Monaco вийдуть у світ і в широкий доступ з різноманітним дизайном. Колекція була поповнена також моделями з зеленими циферблатами (Японська версія) та матовими сіро-чорними циферблатами (Французька версія).

Циферблат годинника TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition витриманий саме в тих відтінках, характерних для 1970-х років. Ретро-зелений колір витончено покриває поверхню циферблата. Грановані часові позначки та хвилинні стрілки підтримують стиль моделі 1969 року. Однак якщо в оригінальної моделі були білі та червоні кольори, то в новій присутній тільки один колір – білий. Відповідно за зразком 1969 року наконечники стрілок пофарбовані в контрастні кольори з використанням відтінків коричневого та бурштинового.

В TAG Heuer прикрасили верхній шар циферблата женевськими символами — візерунком у вигляді вертикальних смуг. Цей візерунок достатньо часто наноситься на циферблат хронометра, надаючи йому прекрасну текстуру.

Кільце на циферблаті годинника (на яке нанесені годинні та хвилинні ділення) знову «знімає капелюх» перед оригінальною моделлю 1969 року та підноситься над приголомшливим квадратним профілем корпусу. В даному випадку оригінальні білі мітки суміщені з коричневими та білими штрихами. Прямокутні тоновані сріблястим кольором грановані годинні мітки розташовані на відмітках 1,2,4,5,7,8,10 і 11 годин. Горизонтальні позначки різної довжини також дотримуються та шанують всі традиції моделі Monaco.

Віконця лічильників квадратні (але з закругленими кутами), покриті чорним напиленням золота та виглядають сірими. Сріблястого кольору стрілки лічильника поєднуються з блискуче-білими відмітками та гранично чітко відображають значення часу. В оригінальній моделі Monaco лічильник 30-хвилинного хронографу розташовується праворуч на циферблаті, а 12-годинний — навпаки. Однак кілька років тому 30-хвилинний лічильник перенесли на позначку «9 годин», де він і знаходиться по сьогоднішній день, а маленький секундний лічильник зайняв своє місце на позначці «3 години».

годинники TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition

Кільце на циферблаті годинника (на яке нанесені годинні та хвилинні ділення) промальовано в білих і жовтих відтінках, чого не було в оригінальній моделі Monaco. Віконце дати перебуває на позначці «6 годин» і обрамлено по периметру білим кольором.

Джек Хойер (за своїм власним визнанням) був одержимий ідеєю вдосконалення читаності часу. І це помітно в кожній моделі годинників, які носять ім'я Heuer або TAG Heuer. І сьогодні абсолютно очевидно, що назва саме цього бренду стало синонімом читаності показників. Остання модель годинникв TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition повністю підтверджує таку репутацію.

Корпус

Всі сучасні моделі Heuer Monaco, включаючи і цю лімітовану колекцію, поміщені в корпус з нержавіючої сталі розміром 39 мм. Однак раніше вони були розміщені в менші корпуси. Модель TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition оснащена прямокутними кнопками, в той час як в оригінальної моделі кнопки були круглими.

До 2009 року в годинники TAG Heuer Monaco встановлювали оргскло Плексиглас. Згодом в моделі стали застосовувати більш міцне і надійне сапфірове скло. Я повинен визнати, що мені більше подобається останній варіант, тому що він набагато більш практичний, а особливо це актуально в годиннику для щоденного використання. Але все ж я погоджуся з тим, що деякі пуристи не розділяють мою точку зору. І необхідно уточнити – в моделях TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition чудовий циферблат також накритий сапфіровим склом.
Коли механізм Chronomatic Calibre 11 був в розробці, то в оригінальному механізмі від Buren заводна головка знаходилася на позначці «9 годин». Цю особливість і вирішив використовувати Джек Хойер (застосовуючи її, в кінцевому рахунку, як ще одну відмінну рису свого годинника). У 1969 році в рекламі моделі Heuer Monaco згадувалося, що головка буде розташована з лівого боку: «Ми перенесли заводну головку на ліву сторону для того, щоб ще раз нагадати Вам про те, що цей хронограф ніколи не потребуватиме заведенням».

У моделі Heuer Monaco 1969 року вушка годинника були вузькі, а в більш пізніших версіях (наприклад, в моделі 2009 року) вушка стали більш міцніше та ширше. Годинники TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition також втілили оновлений дизайн широких вушок.

Прозора задня кришка вже давно обов'язковий атрибут в сучасному годиннику, і остання версія годинників TAG Heuer Monaco не стала в цьому винятком. Однак в перших моделях TAG Heuer Monaco задні кришки були литі і непрозорі. У новій моделі TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition дотримуються традицій і випускають її з непрозорою сталевий кришкою. На ній викарбувано або «1969-1979 Special Edition», або «One of 169», що означає «Одна з 169».

годинники TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition

Вплив світу спортивних гонок не обмежений тільки назвою колекції. Моделі Heuer Monaco завжди комплектувалися спеціальним шкіряним ремінцем, хоча в деяких перших версіях з'являвся і сталевий браслет. Нинішня команда дизайнерів TAG Heuer вибрала доповнення до помітних годинників TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition у вигляді перфорованого коричневого ремінця зі шкіри теляти.

Механізм

Механізм Chronomatic Calibre 11 на момент випуску годинників був революційним. Як покаже час, 1969 рік взагалі стане найбільш продуктивним для багатьох годинникових брендів. Компанії Seiko та Zenith випустили власні механізми хронографа з автоматичним заводом в той же рік, що і компанії Heuer/Breitling. Існує дуже багато різних дискусій про те, який бренд все ж таки був першим, і, чесно кажучи, все зводиться в кінцевому рахунку до простої семантиці. Факт залишається фактом. А всім компаніям, які випустили автоматичні хронографи в 1969 році, потрібно поаплодувати.

Спочатку в калібр Chronomatic Calibre 11 на базі механізму Buren був вбудований мікро-ротор. Як згадувалося раніше, головка заводу перебувала на позначці «9 годин» через конструкцію базового механізму. Модуль компанії Dubuis-Dépraz розміщувався прямо внизу циферблата, що дозволяло розмістити кнопки хронографа в звичних позиціях – на відмітках «2» та «4 години».

Механізм Chronomatic Calibre 11 був замінений механізмом Calibre 12, проте легендарна назва Calibre 11 в кінцевому підсумку повернеться. Нова версія Calibre 11 також була механізмом хронографа модульного типу. В останні роки базові калібри поставлялися компаніями ETA або Sellita, а компанія Dubois-Dépraz поставляла модулі хронографа. Останні механізми демонструють вже повнорозмірні ротори.

Компанія TAG Heuer завжди дотримувалася принципу постійного вдосконалення. Частота механізму Chronomatic Calibre 11 становила 19,800 нк\г (2.75 Гц), а поточний Chronomatic Calibre 11 вже працює на частоті 28,800 нк\г (4 Гц). Збільшення частоти балансового колеса підвищує точність.

годинники TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition

Механізм, вбудований в модель годинника TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition, – це діючий Calibre 11 з 59-ма каміннями. Запас ходу складає 40 годин. Цілісна закрита задня кришка годинника, виключає будь-які оцінки фінісажу, і отже, надати свою думку про вигляд механізму я не можу.

Заключне слово

Годинники Heuer Monaco завжди виділялися оригінальністю серед своїх однолітків. Прекрасний вигляд квадратного профілю, вигадливої форми сапфірове скло та видатний, що добре читається, циферблат — це атрибути, які високо цінуються та лежать в основі успіху цієї моделі. Однак не варто забувати і про комбінації революційного механізму, квадратного водозахищеного корпусу та асоціації зі Стівом МакКуїном, який звеличив і звів годинник в легендарний статус.

Особисто я думаю, що привабливість моделі TAG Heuer Monaco 1969-1979 Limited Edition полягає в тому, що це не просто використання деяких елементів від перших версій годинників Heuer Monaco 1969 а й втілення частини компонентів від більш пізніших моделей (наприклад, моделі 2015 року) . Більш того, ця лімітована колекція годинників представляє кольори, характерні для 1970-х років. Остаточний естетичний вигляд моделі видовищний і захоплюючий, хоча не кожному прийде до смаку. Але з огляду на те, що буде випущено всього 169 екземплярів, я впевнений, що швейцарському бренду не варто хвилюватися – попит неодмінно випередить пропозицію.