Автор: Roberta Naas

Що таке хронограф? Пояснення для початківців

Годинник Tutima Saxon One Chronograph

Як новачкові розібратися в годинникових ускладненнях? Достатньо непросто, тому ми вирішили почати з самих основ. І сьогодні ми поговоримо про те, що таке хронограф.

Що таке хронограф?

Хронограф — це годинник, призначений рахувати інтервали часу. Неважливо, чим ви займаєтеся: берете участь в гонках, піднімаєтеся на вершину гори або готуєте бургер на грилі, він повідомить, скільки часу ви на це витратили.

Базовий хронограф має незалежну секундну стрілку та, як правило, годинний та хвилинний лічильники. Управління хронографом (запуск, стоп, скидання) здійснюється за допомогою кнопок на бічній стороні корпусу. Існують однокнопочні моделі, в яких всі три функції прив'язані до однієї кнопці, та двокнопочні (так звані традиційні), де кнопки розташовані по обидва боки заводної головки.

Що таке хронограф? Пояснення для початківців

Новий спортивний хронограф Parmigiani Fleurier Tondagraph

Залежно від моделі хронограф може вимірювати різні відрізки часу. У більшості випадків до 12 годин, до 60 хвилин, включаючи відлік часток секунди. Крім того, існують відмінності в плані точності: одні хронографи точні до 1/10 секунди, інші ж — до 1/100.

Також є хронографи, здатні вимірювати паралельно кілька відрізків часу, що мають спільний початок, але різну тривалість. Такі хронографи називаються rattrapante або спліт-хронографи та, як правило, оснащені додатковою секундною стрілкою, яка продовжує відлік часу після зупинки основної стрілки.

Хронографи часто доповнені функціями: тахіметрами для вимірювання швидкості або пульсометрами для виміру частоти пульсу.

Історія хронографа

Що таке хронограф? Пояснення для початківців

Винахідником хронографа був Луї Муане

Багато хто вважає хронограф секундоміром і небезпідставно, адже саме в цьому полягає призначення цього ускладнення — виміряти часовий відрізок події.

У 1816 році Луї Муане винайшов перший хронограф, тому що хотів вести астрономічні спостереження. Фактично пристрій, на створення якого у винахідника пішов цілий рік, називався «compteurdetierces» (три третини). Це був один з найбільш точних годинників того часу, що вимірювали події відрізками до 60-ти секунд за допомогою центральної секундної стрілки. Відлік секунд, хвилин і годин відображався на окремих лічильниках. Оскільки Муане використовував дві кнопки для запуску, зупинки й скидання стрілок, цей годинник вважаються першим хронографом, хоча такий термін і з'явився трохи пізніше.

Кілька років по тому французький годинникар Ніколя Ріуссек представив свою версію хронографа, яку запатентував у 1821 році. Академія наук привласнила винаходу назву «хронограф», і термін офіційно увійшов в годинникову індустрію.

Хронограф Ріуссека був розроблений для вимірювання часових інтервалів на скачках, де раніше використовувався «метод чорнильних точок» і великий настільний годинник. Виглядало це так: з початком змагань запускали «чорнильний хронограф», який представляв собою два обертових диски, один з яких був відкалібрований на 60 секунд, а інший — на 30 хвилин. Кожного разу, коли учасник перетинав фінішну лінію, заходячи на нове коло, суддя натискав на кнопку й два наконечника, заповнених чорнилом, опускалися на емалеві диски, залишаючи відмітини. За цими мітками й розраховувалося час фінішу кожного з учасників.

Різновиди й стилі хронографів

Що таке хронограф? Пояснення для початківців

Годинник Hublot Classic Fusion Chronograph Special Edition Capri

Хронографи удосконалювалися та змінювалися протягом століть. Більшість сучасних пристроїв оснащені невеликими лічильниками, які ведуть відлік годин і хвилин, а секунди, як правило, відраховуються за допомогою центральної секундної стрілки. Деякі годинникові марки додають ще один допоміжний лічильник для поточної індикації секунд.

Розкладка циферблатів варіюється та має безліч конфігурацій, які іноді включають два, три й навіть чотири лічильника. Різні бренди використовують різні методи індикації, але концепція хронографа в цілому незмінна.

Сьогодні нам доступні набагато складніші механізми хронографу, ніж століття тому. Той саме хронограф з колонним колесом, яке, по суті, являє собою циліндр із зубчастим верхом, що починає обертання, тільки-но ви натиснете кнопку. Механічний важіль, який потім встає між зубцями колонного колеса, запускає функцію секундоміра.

Звісно, це далеко не все. Є також кулачкові системи хронографів і кілька абсолютно геніальних новинок.

Ми могли б піти далі, заглибившись в докладні обговорення принципу роботи хронографа, але для новачка цього роз`яснення поки що буде достатньо. В одній з давнішніх статей ми більш докладно розглянули одне з найбільш корисних і затребуваних годинникових ускладнень — хронограф. Якщо бажаєте поглибити свої знання, вам сюди: Хронограф в годиннику — Що це таке?