У світі годинникового мистецтва достатньо часто використовується приставка «метр», тим самим викликаючи певні складнощі з розумінням того, що ж по суті позначають такі поняття як хронометр, телеметр, пульсометр та інші, що мають подібну приставку. У цій замітці ми розповімо вам про найбільш популярні з цих визначень, що, вважаємо, в першу чергу буде корисно початківцям-аматорам щодо наручних годинників.

Метр

У відокремленому вигляді слово «метр» в годинниковій справі безпосередньо співвідноситися лише з такою властивістю багатьох сучасних наручних годинників, як водозахист.

І в даному випадку, нарівні з футами у відповідній пропорції, воно виражає не що інше як одну з видів розмірностей, якими позначають рівні водозахисту наручних годинників.

Наприклад, рівень водозахисту годинника, що становить 10 бар або атмосфер, дорівнює 100 метрам або 330 футів статичного тиску водяного стовпа.

Найчастіше рівні водозахисту в метрах і футах годинникарі вказують на найосяжнішому місці годинника – циферблаті, а відповідні їм величини в барах або атмосферах – на задніх кришках. На наш погляд, крім як одним з маркетингових хитрощів таку «годинникову моду» інакше ніяк і не назвеш. Самі посудіть про ефектність подібної демонстративності при позначенні рівня водозахисту конкретного годинника – адже це ж не якісь там 10 бар або атмосфер, а ого-го ж які 100 метрів, або тим більше аж 330 футів! ;-)

Приставка метр в годинникових термінах

Годинник з 100-метровим водозахистом ATLANTIC 71765.41.65

Тахіметр

Тахіметр (від грецьких слів ταχύς – швидкий, і μετρέω – вимірюю) як правило представлений на наручний годинник у вигляді замкнутої кругової шкали. У годиннику-хронографі цей прилад передбачений для вимірювання середньої швидкості руху, і можливо тому комусь може нагадувати шкалу спідометра автомобілю.

Зазвичай тахіметрична шкала розташована на безеле або на внутрішньому кільці циферблату годинника. Детальний опис, як використовувати її на практиці, люб'язно пропонуємо дізнатися, прочитавши нашу спеціальну статтю «Як користуватися тахіметром на годиннику».

Приставка метр в годинникових термінах

Хронограф з тахіметричною шкалою TAG HEUER CAV511A.FC6225

Пульсометр

Відштовхуючись від назви (від латинського pulsus – пульс, і грец. . metreo – міряю), логічно припустити, що функція пульсометра в годиннику полягає в можливості вимірювання кількості ударів серця на хвилину. По суті це міні-калькулятор, що дозволяє прискореним чином визначити частоту серцевого пульсу. Як і у випадку з тахіметричною шкалою, пульсометричну шкалу також розташовують на безеле або на внутрішньому кільці циферблату годинника. Найчастіше вона розрахована на підрахунок 30 або 15-ти ударів серця, що дозволяє в 2 або навіть 4 рази швидше визначити цей життєво важливий параметр, ніж це робиться більш традиційним способом протягом 1 хвилини.

Фіксуючи перший удар серця, хронограф запускається, а після закінчення 30 або 15 ударів стопориться. Секундна стрілка хронографу при цьому зупиняється навпроти ділення, що відповідає кількості ударів серця на хвилину.

Приставка метр в годинникових термінах

Хронограф з пульсометричною шкалою Longines Asthmometer-Pulsometer Chronograph

Телеметр

Функція телеметр (від грецьких слів tele –– далеко і metreo – міряю) в годиннику-хронографі дозволяє обчислювати відстань до видимого предмету або явища, використовуючи швидкість поширення звуку в повітряному середовищі. Можливо, деяких приставка «теле-» в цьому слові дещо бентежить своїм співзвуччям з більш буденним для нас терміном «телевізор». Але в цілому все це достатньо просто для розуміння. Адже, по суті, це всього лише кругова вимірювальна шкала з діапазоном вимірюваної відстані від 0 до 20 км.

Як це працює. Візуально визначивши момент початку події (спалах від блискавки або від пострілу), запускається хронограф. Коли подія закінчилася (дійшов звук), хронограф моментально зупиняється. А його секундна стрілка завмирає навпаки поділу на телеметричній шкалі, що вказує на приблизну відстань від точки вимірювання до місця проходження грозового фронту або  об'єкту, який стріляє.

Приставка метр в годинникових термінах

Хронограф з телеметричною шкалою LONGINES L2.747.4.52.3

Хронометр

Хронометр (від грецьких слів chronos – час, metreo – міряю) – це на відміну від попередніх термінів не функція, а окремо взятий екземпляр з особливо точних годинників. Цей особливо ретельно налаштований годинник (механічний або кварцовий) отримує даний статус лише після спеціальної незалежної багатоденної перевірки, яка підтверджує його відповідність встановленим для хронометрів вимогам. Тому велике прохання прийняти до відома, що найменування «хронометр», що часто огульно використовується для найзвичайнісіньких за своїми властивостями годинників, все ж необхідно ще заслужити. ;-)

Найбільш відомою (але не єдиною в світі) організацією з тестування годинників з метою проходження хронометричної сертифікації вважається COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres, Офіційний швейцарський інститут тестування хронометрів). Він щорічно проводить перевірку 1-1,5 млн швейцарських годинникових механізмів і при успішному проходженні ними тестування видає відповідний Сертифікат, який передається власнику, що набуває годинника з гордим написом CHRONOMETER на циферблаті.

Приставка метр в годинникових термінах

Хронометричні сертифікати COSC

Діаметр

Ну, і як це прийнято в інших технічних сферах нашого життя, термін «діаметр» використовується в годинниковій справі стосовно опису зовнішніх габаритів годинникового механізму або корпусу годинника. До речі, у годинникарів для вимірювання габаритів годинникового механізму окрім стандартних міліметрів до тепер навіть існує своя особлива одиниця виміру – лінія, яка дорівнює приблизно 2.255 мм. :-)

Приставка метр в годинникових термінах