Від локальної радіосинхронізації до гібридних систем з глобальним охопленням джерел точного часу

У широкому наборі всіляких функцій та ускладнень, таких характерних для годинників CASIO, зустрічається і така специфічна, і до цієї пори малозрозуміла багатьом користувачам, як радіоконтроль або радіосинхронізація часу. І чого тільки не зустрінеш на цю тему в досить скупих або інколи дуже малокомпетентних статтях і коментарях в Інтернеті: і про супутники, що борознять простори Всесвіту, і про чітко нормований радіус дії радіовеж і т.д., і т.п. Але факт залишається фактом – компанія CASIO вже давно та достатньо багато своїх наручних годинників оснащує функцією радіоконтролю, резонно вважаючи, що головною для годинника залишається здатність якомога точніше відраховувати поточний час. Як розвивалася ця технологія, та яких успіхів досягла компанія CASIO, ми і хочемо розповісти в цій статті.

Від німецької пунктуальності до перших годинників з радіоконтролем

Як би не здивувалися деякі любителі технологічних і функціональних годинників, але творцями першого в світі наручного годинника з функцією радіоконтролю були зовсім не світового рівня годинникові самураї: CASIO, CITIZEN або SEIKO. А досить скромна за нинішніми годинниковими мірками німецька компанія Junghans.

Саме вона випустила в 1985 році перший настільний годинник з радіоконтролем, що дозволило звичайним, по суті, побутовим годинникам йти з недосяжною до сьогодні атомною точністю – одна секунда похибки за мільйон років! А, мінімізувавши технологію радіоуправління до такої міри, що вона змогла вже вписатися в наручний годинник, у 1990 році Junghans випустила і перший в світі радіокерований наручний годинник Mega 1. Розроблені в співпраці з дизайнерським ательє FROG Design він, як це видно на фото, виділявся ще і вельми футуристичним дизайном.

годинники CASIO з радіоконтролем

Звичайно, все це вдалося німцям не просто так, і раптом, жарти-жартами, але в 1972 році саме компанія Junghans (до речі, між іншим – since 1861) стала однією з небагатьох годинникових компаній, які отримували право в ті чи інші роки хронометрувати Олімпійські Ігри .

Хронологія розвитку радіоконтролю в годинниках CASIO

Згадавши про першопрохідців, повернемося все ж до головного заспівувача годинникового «радіоконтрольного руху» останніх двох десятиліть. Тому не будемо акцентувати увагу на тому, який із японських годинникових брендів став першим в освоєнні наручної функції радіосинхронізації, а зосередимося на бренді CASIO та його безсумнівних успіхах у розвитку і всесвітньої популяризації цієї технології.

1995 рік – надійшли в продаж стрілочно-цифрові наручні годинники CASIO FKT-100 з гордим та вельми помітним на корпусі написом DATA BANK і на цьому тлі достатньо мало помітною згадкою про наявність функції радіоконтролю. Мабуть, тому що вони мали настройку цієї функції лише на радіопередавач DCF77, розташований в Німеччині біля містечка Майнфлінген, і мали змогу становити інтерес лише для європейських споживачів, які «вписувалися» в 1200 км радіусу стійкого прийому його корекційного радіосигналу.

1997 рік – замість годинників FKT-100, які не володіли особливо харизматичним зовнішнім виглядом, CASIO представила публіці оновлену модель з радіоконтролем FKT-200, що отримала до того ж нову технологію індикації часу TWINSEPT (у вигляді цифрових даних, які «плавали» над стрілочним дисплеєм). Що в свою чергу, знову ж таки на противагу функції радіоконтролю, дозволило ще яскравіше проявити можливості використання мегапопулярної в той час функції «записної книжки» (DATA BANK).

годинники CASIO з радіоконтролем

Безумовно, що на цьому тлі набагато більший інтерес у шанувальників CASIO викликала поява в жовтні 2000 року в невбиваному складі на той час вже відомої колекції G-SHOCK моделі GW-100 з функцією RADIO CONTROLLED.

Вважаємо за потрібне зазначити, що модель ANTMEN, яка поповнила ряди культової серії G-SHOCK «Master of G», крім наявності функції радіоконтролю має ще й унікальне відображення цифрових значень обчислюваного часу, яке «перевертається» . Так як це неможливо описати словами, то пропонуємо своїми очима побачити це «диво» візуальної цифровий еквілібристики!

А в зв'язку з тим, що прийом радіосигналу був обмежений лише налаштуванням на японську радіовежу під Фукусімою, годинник став ще й чи не єдиним представником сімейства G-SHOCK, призначеним до продажу лише в Японії. :-)

годинники CASIO з радіоконтролем

До речі, багато хто, напевно, звернув увагу, що на задній кришці годинника присутнє зображення мурашки. І це зовсім не випадково. Адже за задумом творців годинників з радіоконтролем саме мураха зі своїми надчутливими вусиками-антенами, як ніхто інший, здатний стилізовано підкреслити цю рідкісну функціональну особливість. Крім того, вдалося вдало обіграти початкову частину назви моделі ANTMAN – ant на англійській «мураха», а також початок слова «антена».

Ну, а потім у CASIO пішло-поїхало кількість моделей з радіосинхронізацією.

2001 рік – вже з написом WAVE CEPTOR виходить модель WVA-300, що має крім функції радіоконтролю ще й сонячне живлення SOLAR POWER. Це поєднання – постійно точного літочислення і практично необмеженого надходження доступною та екологічно чистої світлової енергії – стало з тих пір нерозривним тандемом в годинниках CASIO з радіоконтролем.

2002 рік – надходить у продаж тепер вже і перший G-SHOCK GW-300, що поєднує в своєму протиударному корпусі як функцію радіоконтролю, так і сонячне живлення TOUGH SOLAR. До речі, ця модель була розрахована вже безпосередньо на частоту радіопередавача, розташованого в США (м Форт Коллінз, штат Колорадо), що розширило радіосинхронізоване охоплення частиною ще одного континенту.

годинники CASIO з радіоконтролем

2005-2006 роки – з'явилися у продажу перші чисто стрілочні моделі з радіоконтролем і сонячним живленням – спочатку тристрілочні (WVQ-120DA), а потім і з функцією хронографу та навіть будильника (OCW-600). Це були переважно моделі з радіоконтролем, налаштованим на американський ретранслятор, або ті, що поєднують прийом сигналів від американського та японського ретрансляторів.

годинники CASIO з радіоконтролем

Березень 2006 року – випущені PAW-1200 з колекції Pathfinder, перші з годинників CASIO, на яких з'явився напис Multi Band 5, який інформує про те, що антена їхнього радіоприймача здатна приймати сигнал відразу вже від 5 веж по всьому Світу – по дві в Японії та Європі , а також від однієї в США.

Ну, а коли в 2008 році напередодні проведених в Китаї XXIX Олімпійських ігор там була відкрита нова ретрансляції радіовежа, то CASIO оперативно додала в радіомодуль свого годинника і цю частоту 68,5 kHz. В наслідок чого було оновлено і назву функції – з Multi Band 5 на Multi Band 6.

годинники CASIO з радіоконтролем

2014 рік - після деякого затишшя на радіоконтрольному терені CASIO вистрілює синхронізуючим модулем-тандемом –  Multi Band 6 + GPS!

Таким чином G-SHOCK GPW -1000 став першим в Світі наручним годинником, який бере сигнали від шести передавачів, а також здатним за допомогою системи супутникової навігації ловити коригувальний сигнал в будь-якому місці на поверхні нашої планети. Хоча ми вважаємо, що для справжніх любителів CASIO це стало цілком очікуваною функціональної комбінацією, адже саме CASIO в 1999 році випустила модель PRT-1GP – перший в світі наручний годинник з приймачем GPS. ;-)

Апофеозом прагнення CASIO запропонувати своїм шанувальникам необмежену ні відстанню, ні обставинами можливість володіти найточнішими показниками поточного часу став випущений в 2017 році G-SHOCK GPW-2000.

годинники CASIO з радіоконтролем

Встановлений в цьому годиннику гібридний модуль Connected Engine 3-Way вже з трьома каналами отримання інформації про точний час (Bluetooth® + GPS + радіосінхронізація) здатний забезпечити годиннику найточніший час в будь-якій точці світу. Крім наявності тристоронньої синхронізації часу годинник також здатний автоматично оновлювати дані щодо літнього часу (DST) та поточних часових поясів, синхронізуючи власні дані з отриманими зі смартфону. Адже незмінною метою CASIO завжди було створення повністю автоматичних кварцових годинників, наділених технологіями самооновлення, самонастроювання та самозарядження, – максимально оптимізованих для незмінно прискореного темпу життя в сучасній глобальній епосі.

Таким чином, ось вже майже чверть століття компанія CASIO пропонує своїм покупцям наручні годинники з радіосинхронізацією найрізноманітної цінової категорії, що мають будь-який зручний для користувача вигляд індикації часу: цифровий, стрілочно-цифровий та стрілочний.

годинники CASIO з радіоконтролем

***

Отже, в першій частині нашого матеріалу про радіосинхронізації в годинниках CASIO ми встигли торкнутися в основному питань, які пов'язані зі «стороною, що приймає». А саме зусиллям, докладеним для того, щоб ця функція була доведена до максимальної технічної досконалості та могла бути реалізована не тільки в найтоповіших, але і в бюджетних моделях наручних годинників CASIO. У наступній частині ми плануємо познайомити вас, шановні друзі, з цікавими подробицями, що стосуються «передавальної сторони», – що ретранслюються радіовежами та основними тонкощами, пов'язаними з ефективним прийомом годинниками CASIO сигналів точного часу.

Ну, і вже зовсім наостанок поспішаємо повідомити дуже і дуже важливу інформацію стосовно радіоконтролю в годинниках CASIO. Ця функція, незважаючи на неабияку відстань (понад 1500 км) від найближчого передавача, працює практично на всій території нашої улюбленої України: від Луганська до Ужгорода і від Севастополя до Харкова. Тому, вибираючи в магазинах Торгової мережі ДЕКА годинник CASIO, у якому серед численних функцій присутній і радіоконтроль, можете цілком розраховувати на його працездатність. ;-)

 

 

***
Отже, в першій частині нашого матеріалу про радіосинхронізації в годинниках CASIO ми встигли торкнутися в основному питань, які пов'язані зі «стороною, що приймає». А саме зусиллям, докладеним для того, щоб ця функція була доведена до максимальної технічної досконалості та могла бути реалізована не тільки в найтоповіших, але і в бюджетних моделях наручних годинників CASIO. У наступній частині ми плануємо познайомити вас, шановні друзі, з цікавими подробицями, що стосуються «передавальної сторони», – що ретранслюються радіовежами та основними тонкощами, пов'язаними з ефективним прийомом годинниками CASIO сигналів точного часу.

Ну, і вже зовсім наостанок поспішаємо повідомити дуже і дуже важливу інформацію стосовно радіоконтролю в годинниках CASIO. Ця функція, незважаючи на неабияку відстань (понад 1500 км) від найближчого передавача, працює практично на всій території нашої улюбленої України: від Луганська до Ужгорода і від Севастополя до Харкова. Тому, вибираючи в магазинах Торгової мережі ДЕКА годинник CASIO, у якому серед численних функцій присутній і радіоконтроль, можете цілком розраховувати на його працездатність. ;-)