Тихий герой, що надає людям сили

Автор: Gandor Bronkhorst

Знаєте, чому бренди, що належать компанії Swatch Group, створюють надійні та точні годинники? Чому Tissot, Certina, Hamilton та Mido щорічно випускають якісну механіку по настільки помірними цінами?

Секрет простий, та прихований він в корпусах цих годинників, — це механізм Powermatic, який задає стандарти всій годинниковій індустрії. Так, він відноситься до бюджетного сегменту. Але чи дійсно це звичайний дешевий калібр? Однозначно ні.

Портал MONOCHROME завжди оглядав виключно преміальний сегмент годинників: складні механізми, вічні календарі, годинники з боєм, ексклюзивні дизайни, мануфактури, що створюють унікальні моделі. Але на цей раз ми вирішили розповісти вам про одну з «робочих конячок» Swatch Group, завдяки якій зростає не тільки прибуток компанії, але й її вплив на годинникову індустрію. Про калібрі Powermatic.

годинниковий механізм Powermatic

Головний офіс компанії ETA в швейцарському місті Біль, де Swatch Group виробляє більшість своїх базових калібрів як механічних, так і кварцових

Попередник: ETA 2824-2

Механізм Powermatic, він ж ETA calibre C07.111, був представлений громадськості в 2011 році. Але це всього лише офіційна дата – історія його почалася набагато раніше. Створений на базі ETA 2824-2, який свого часу був розроблений на основі класичного Eterna 1427, цей механізм на момент випуску в 1955 році був найтоншим автоматичним калібром в світі.

Компанія Eterna, в свою чергу, в той час була світовим лідером з випуску автоматичних механізмів. У 1948 році вона вперше почала використовувати шарикопідшипники (Eterna-Matic), тим самим назавжди змінивши годинникову індустрію. У 1856 році Eterna заснувала компанію ETA як дочірнє підприємство, що спеціалізувалося на виробництві механізмів. Але в 1932 році рішенням швейцарського уряду ці підприємства стали повністю автономними.

Розділені на папері компанії продовжували тісно співпрацювати, і калібр ETA 2824-2 став результатом їхньої спільної роботи.

годинниковий механізм Powermatic

І ETA, і Eterna ніколи не були ремісниками – вони займалися виключно промислової інженерією. Проте, долі їхні склалися абсолютно по-різному. У той час як ETA процвітає, працюючи локомотивом Swatch Group, Eterna буквально бореться за виживання. Практично монопольні позиції ETA настільки сильні, що компанії навіть доводиться вести судові тяжби проти тих, хто намагається обмежити її положення на ринку.

Калібр ETA 2824-2 – це оплот компанії: найвідоміший, найзатребуваніший механізм з усіх. Надійний, точний та недорогий в масовому виробництві він встановив нові стандарти того, яким повинен бути хороший калібр.

годинниковий механізм Powermatic

Прагнення до еволюції

Незважаючи на очевидний та незаперечний успіх ETA та Swatch Group усвідомлювали необхідність поліпшити свій продукт. І справа була не тільки в прагненні залишатися першими – калібр вимагав удосконалень.

При всіх його перевагах у 2824-2 все ж були деякі недоліки. Наприклад, запас ходу у нього вельми скромним – всього 38 годин. Ще одним приводом для доопрацювання став занадто великий успіх механізму. Калібр отримав настільки широке поширення, що бренди, які входять в Swatch Group, перестали чимось відрізнятися від конкурентів. Останні ж теж використовували 2824-2.

Але була ще одна причина, що стала серйозним приводом для занепокоєння, – термін дії патенту підходив до завершення. Тому компанія Swatch Group не бачила іншого виходу, окрім запуску нової розробки. Покращений, більш продуктивний та не призначений для продажу конкурентам – на цей калібр покладалися великі надії.

Першими брендами з орбіти Swatch Group, що замовили новий механізм, були Tissot, Certina, Mido та Hamilton. ETA належало виконати серйозну роботу.

годинниковий механізм Powermatic

Ми не володіємо інформацією про те, коли саме в Swatch Group прийняли рішення про нову розробку, оскільки компанія ці дані не розкриває. Тому ми можемо тільки припускати, але припускати, ґрунтуючись на загальновідомих фактах.

Отже, калібр був представлений в 2011 році вже готовим потрапити у масове виробництво. Відповідно, адаптовану інфраструктуру створили набагато раніше. Адже навіть запуск невеликої серії передбачає довгий та кропіткий підготовчий процес. Тому імовірно початок розробки припадає на 2005-2006 роки. Її передвісником стала заява Ніколаса Хайєка (одного із засновників Swatch Group), зроблена в 2002 році. Він оголосив про припинення поставок механізмів компаніям, що не входять в орбіту Swatch Group.

Всі ці факти говорять про важливість нового механізму. На Powermatic зробили велику ставку, припускаючи, що він стане не просто еволюцією 2824-2, але й перевершить його. У Swatch Group була цілком конкретна мета: отримати новий потужний калібр і залишити конкурентів із застарілим 2824-2. Фактично так і вийшло.

Технічні цілі та досягнення

Побіжно глянувши на Powermatic, можна подумати, що перед вами просто доопрацьований ETA 2824-2. Але судження це дуже оманливе. Кожна деталь нового калібру поліпшена та модернізована. У Powermatic потрапили тільки ті елементи старого механізму, які повністю відповідали потребам нового. Були відібрані деталі, що не пов'язані з циліндром і регулятором. Із загальних рис у ETA 2824-2 та Powermatic тільки однакова кількість компонентів. Виробництво та збирання відбуваються на кількох фабриках ETA у Швейцарії.

годинниковий механізм Powermatic

Механізм Powermatic в годиннику Certina

За словами представника Swatch Group – вони хотіли взяти найкраще у калібру 2824 та впровадити нові удосконалення. Головною метою було збільшити запас ходу та скоротити необхідність ручної праці, що забезпечить точність та стабільність виробничих процесів. Досягти цього можна, використовуючи тільки найсучасніші технології виробництва.

Якщо ви уважно подивитеся на конструкцію колеса балансу Powermatic, то побачите, що вона відрізняється від традиційної, більше нагадуючи готовий модуль.

«Вилка та пов'язані з нею похибки, особливо щодо запасу ходу, були виключені. Архітектура калібру дозволяє здійснювати повністю автоматизоване виробництво без ручної праці» – представник Swatch Group.

І це не що інше ніж революція, яка змогла стати реальністю завдяки найсучаснішим технологіям. Фактично ідея отримати спусковий механізм без регулятора здійснилася шляхом установки швидкості за допомогою лазера на заводі. Це набагато ефективніше та забезпечує кращу точність ходу.

годинниковий механізм Powermatic

Регулятор Powermatic

Щоб оцінити, наскільки точний хід нового калібру, досить просто подивитися на кількість випущених хронометрів в середньому ціновому діапазоні.

Tissot Chronometer коштує всього на 200 CHF більше, ніж звичайні механічні годинники з тим ж калібром Powermatic. Чи є між ними різниця з точки зору технічних характеристик? В принципі, немає.

Оскільки процес виробництва повністю автоматизований та не передбачає втручання людини, а вилка і зовсім відсутня, регулювання виробляється набагато простіше і точніше. Це дозволяє зробити годинники-хронометри куди більш доступними за ціною.

Регулятор приводиться до руху цілком як єдиний модуль, що також знижує витрати на ремонт. Якщо ламається колесо балансу, модуль просто змінюють на новий. По суті, ваш годинник в разі поломки отримують не «кардіостимулятор», а абсолютно нове «серце». Відмінне рішення.

Найзначніші покращення: потужність, матеріали та продуктивність

Як я вже говорив, одним з найбільш значних покращень нового механізму Powermatic, у порівнянні з ETA 2824-2, став збільшений запас ходу. У той час як його попередник міг забезпечити лише 38 годин автономної роботи, то C07.111 гарантує 80 годин.

Настільки відчутний стрибок став можливий не тільки завдяки покращеній пружині балансу, але й за рахунок повністю оновленої архітектури механізму. Саме вона дозволила значно підвищити працездатність.

Також була знижена частота: з 28,800 до 21,600 напівколивань на годину. Це ніяк не позначилося на точності, але дозволило збільшити запас ходу, що зробило механізм більш гнучким при модифікації. А це означає, що калібр можна оснастити ускладненнями. І деякі з них вже були реалізовані: дата і день тижня, GMT, велика дата.

Напевно скоро з'являться і більш серйозні та складні версії. І хоча компанія Swatch Group офіційно подібних заяв не робила, нескладно здогадатися, що в доступному для огляду майбутньому вийдуть цікаві та технологічні новинки.

годинниковий механізм Powermatic

Механізм Powermatic з кремнієвої пружиною балансу в годиннику Tissot

Але відмінності між ETA 2824-2 nf Powermatic на цьому не закінчуються. У них навіть матеріал компонентів різний. Swatch Group не розкриває, з яких матеріалів зроблені нові калібри, але ми можемо з упевненістю стверджувати, що сталевий сплав, який використовується для Powermatic, відрізняється від механізму 1983 року. Це так званий сплав ARCAP, що володіє протимагнітними властивостями. Для тих, кому цікаво, цей сплав складається з нікелю, міді, кобальту, олова, свинцю та цинку. Також в деяких випадках ETA додає в механізм елементи з пластмаси.

Єдиною крупицею інформації, якою компанія Swatch Group поділилася з громадськістю, стало використання в останніх калібрах Powermatic кремнієвого спуску. Предмет гордості виробника, вперше він був застосований в моделях Swatch Flymagic і знаменитої Tissot Powermatic 80. Кремній забезпечив захист від магнітних полів, а ETA вкотре довела, наскільки послідовно працює над розвитком нового механізму.

годинниковий механізм Powermatic

Якщо Powermatic і надалі буде розвиватися такими темпами, калібр 2824 зовсім скоро застаріє, а Swatch Group досягне своєї мети, випередивши на голову всіх конкурентів. Тих самих, кому вони змушені були постачати механізми та, за словами Хайєка, навіть субсидувати.

Powermatic: зворотний бік медалі

Звісно, промисловий підхід до виробництва годинникових механізмів не позбавлений недоліків. Стандартизований дизайн не залишає місця для фантазії. Безумовно, обробка досить приваблива, і бренди можуть додавати власні елементи прикрас на ротор. Але все ж, калібр демонструє лише базову механіку – нічого такого, що захоплює та притягає погляд.

Ніяких гравіювань, мінімум прикрас, ні орнаменту perlage, ні традиційним смугам Geneva... – практично нічого. Але це ніяк не впливає на технічні характеристики механізму. Чи це не головне?

Але, незважаючи на очевидну скромність «оздоблення» Powermatic, більшість брендів, які використовують його в своїх годинниках, роблять задні кришки прозорими. Просто вони знають, що їхні покупці захоплюються зовнішнім виглядом механіки. Їм неважливо – з вензелями вона або без.

Powermatic не став революційним калібром, яким були Caliber 11 або El Primero. Проте, він здійснив переворот в годинниковій індустрії масового виробництва, як і перший зразок в далекому 1983 році. Його безперечна заслуга полягає в тому, що маленький механізм зробив швейцарську якість доступною широкій аудиторії, не знижуючи при цьому якості та точності.

годинниковий механізм Powermatic

Дарувати людям силу — в дусі Ніколаса Хайєка

Tissot, Certina, Hamilton і Mido завжди були і залишаються донині моїми улюбленими годинниками. Вони достатньо деталізовані та вишукані, щоб вважатися розкішними. Їхні обробка, гарна якість та можливість милуватися магією справжньою механіки через задню кришку підкорюють серця тисяч колекціонерів.

І вони, безсумнівно, закохаються у Powermatic. Але одного разу то, хто пізнав найкраще, безсумнівно зажадає отримати ще більше. Одного разу вони захочуть придбати більш досконалий та, звісно, більш дорогий годинник. Сподіваюся, це будуть «діти» Swatch Group: Omega, Breguet, Glashütte Original, Blancpain або навіть Jaquet Droz. Але ж цим може стати і Patek Philippe.

У будь-якому випадку, компанія зробила величезний внесок в годинникову індустрію, так би мовити, субсидувала її, як би висловився Ніколас Хайєк. Та, ви знаєте, я впевнений, що він був би дуже задоволеним.

Технічні характеристики ETA Powermatic C07.111:

  • База: архітектура ETA 2824-2.
  • Розміри (ідентичні ETA 2824-2): діаметр 25,60 мм, висота 4,60 мм.
  • Особливості: 23 або 25 каменів (в залежності від версії та типу спуску).
  • Запас ходу: 80 годин.
  • Частота: 21,600 напівколивань на годину або 3 Гц.