Огляд інструментальних пілотських годинників: висока надійність за прийнятною ціною

Автор: Brice Goulard

Далеко не вперше компанія Hamilton випускає інструментальні моделі. У базову лінійку входять кілька колекцій, дизайн яких нагадує про ті часи, коли марка була основним постачальником армійських годинників, а також розробляла моделі з особливими специфікаціями. Яскравий приклад — мілітарі-версія Khaki Field, що випущена на честь знакових моделей Hamilton середини 20 століття.

Не чужі компанії й пілотські годинники. Колекція Khaki Aviation найбільш повно демонструє багатий досвід і безперечний талант Hamilton в частині створення солідних моделей в стилі мілітарі. А останню версію Khaki Pilot Pioneer можна сміливо назвати кращою з них.

Сьогоднішній огляд присвячений ще одній пілотській версії, вірніше, цілій колекції — Hamilton Khaki Aviation Converter Collection.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Компанія заслужено пишається більш ніж 100-річним досвідом у створенні пілотських моделей. До слова, саме в Hamilton здійснили перші поставки годинників для американської авіапошти в далекому 1918 році.

Колекція Khaki Aviation стала продовженням «пілотських традицій» в сучасному виконанні. Наприклад, модель X-Wind, високотехнологічний сучасний годинник, випускається спеціально для професійних льотчиків.

Версія, про яку сьогодні піде мова, також не стала вінтажним перевипуском. Однак, і ультрасучасною, і технологічною її назвати не можна. Hamilton Khaki Aviation Converter Collection — це класичний пілотський годинник, що дозволяє виконувати розрахунки за допомогою логарифмічної лінійки на обертовому безеле.

Стиль годинників для пілотів не можна назвати єдиним, оскільки існує досить багато підходів до їхнього дизайну та функціоналу. Однак канонічним і найбільш поширеним стилем пілотських годинників вважаються версії, випущені за часів Другої світової війни.

Спочатку всі годинники даного типу умовно поділялися на моделі для спостережень (як B-Uhr) та хронографи, часто оснащені механізмом зворотного ходу (flyback) та обертовим безелем (як французькі Type 20 і німецькі Fliegers). Війна закінчилася, потреба у військових годинниках себе вичерпала, однак з'явилася нова. Цивільна авіація, що виникла досить раптово, голосно заявила про себе та свої потреби, які відрізнялися від запитів військового часу.

І на початку 1950-х років були випущені культові моделі GMT-Master та Navitimer, а також годинники з так званими «бортовими комп'ютерами». І «табір пілотських годинників» був знову розділений на два умовних типи.

Нова модель Khaki Aviation Converter відноситься до другої категорії. Але перш, ніж ми розглянемо три версії з цієї колекції, пропоную почати з вивчення їхніх спільних рис, зокрема безеля.

Обертовий безель з лінійкою

Найпримітніший елемент Hamilton Khaki Aviation Converter — це його безель. Однаковий у всіх трьох версіях він відомий як «лінійка, яка обертається», «бортовий комп'ютер» чи «логарифмічний рант».

За цими, що інтригують, назвами ховається надзвичайно розумний пристрій, який дозволяє виконувати математичні обчислення під час польоту. Вперше такий безель був використаний в наручних годинниках в 1940 році. Компанії MIMO та Breitling тоді практично одночасно отримали патенти на цей винахід: в липні 1940 року був виданий швейцарський патент № 216 202, а в серпні — № 217 012.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Годинник MIMO Loga «Brevet 216 202» з логарифмічною шкалою вважаються першою наручною версією з обертовою лінійкою (1940 рік)

Що ж являє собою обертова лінійка? Це механічний аналоговий комп'ютер, який в основному використовується для виконання множення та ділення, а також обчислення таких функцій як експонента, корінь і логарифми.

Для чого ці дані пілотам? Сучасним, по суті, ні до чого, оскільки всі літаки оснащені сучасною авіонікою. Але в 1940-х та 1950-х роках пілотам були необхідні логарифмічні лінійки і годинник, щоб відстежувати швидкість польоту та його тривалість, витрату палива, а також швидкість набору висоти і зниження.

У той час подібні обчислення виконувалися за допомогою всім відомої системи E6B «Whiz Wheel», яка представляла собою сукупність всіх необхідних таблиць та лінійок, нанесених на папір. До слова, за формою цей «бортовий комп'ютер» нагадував наручний годинник, і в такому вигляді він використовується донині для навчання майбутніх пілотів.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Бортовий комп'ютер E6B, використовуваний студентами авіаційних училищ. За допомогою цих «льотних комп'ютерів» проводиться планування польоту (перед зльотом): розраховується витрата палива, поправки на вітер, час польоту та інші показники. Після зльоту E6B допомагає розраховувати швидкість, передбачувану витрату палива і розрахунковий час прибуття.

З появою годинника з обертовою лінійкою пілоти змогли виконувати всі необхідні розрахунки, не вдаючись до використання додаткових інструментів. Безель моделі Hamilton Khaki Aviation Converter створений за образом і подобою знаменитого «паперового комп'ютера» Е6В. Він двонаправлений, а його логарифмічні градації «працюють в парі» з нерухомою шкалою навколо циферблату.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Таким чином, як тільки ви вивчите керівництво користувача (не найпростіше, як зізнаються пілоти), ви зможете самостійно розраховувати відстані, швидкість та витрату палива. Крім того, вам будуть підвладні різні перетворення одиниць вимірювання: кілометри/морські милі, фунти/кілограми, фути/метри та навіть конвертація валют.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Абсолютно всі моделі в колекції Hamilton Khaki Aviation Converter оснащені обертовим логарифмічним безелем, виконаним з мінерального скла К1 (загартованого скла з покриттям, стійким до подряпин). Градації нанесені безпосередньо на безель під склом, завдяки чому забезпечується відмінний контраст і захист від подряпин. Сталеві зуби для захоплення дозволяють легко обертати рант навіть у рукавичках.

Khaki Aviation Converter: загальні характеристики

Як я вже говорив, Khaki Aviation Converter — це не перевидання вінтажної версії, а повноцінна новинка в лінійці Hamilton. Ці годинники виведені в окрему колекцію, в яку увійшли три різні моделі в семи варіаціях. Основна відмінність між ними у складності механізмів. Концепція дизайну загальна, з незначними відмінностями в кожній версії.

Ці годинники відрізняються достатньо класичним стилем. Не зовсім вінтажні, але і не ультрасучасні, в них виразно особливий шарм, який завжди залишається поза часом і модних віянь. Нові Khaki Aviation Converter з тих годинників, дизайн яких буде актуальним і через 10 років.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Почнемо з корпусу. Міцний 42 або 44-міліметровий (в залежності від механізму) він поєднує в собі два типи полірування: сатинове та глянсове. Сатинування превалює, що досить практично, а глянцеві кнопки та скоси на вушках під ремінець надають годиннику дещицю вишуканості та лиску.

Обертовий безель з логарифмічною лінійкою, велика заводна головка з глибокими прорізами і досить масивні вушка Aviation Converter дозволяють сміливо віднести цю модель до інструментальних пілотських годинників.

Циферблати всіх трьох моделей виконані в єдиному стилі: вінтажні стрілки, індекси та, звісно, відмінна розбірливість в нічний час завдяки складу Super-LumiNova. До слова, в денний час читаність нітрохи не знижується, оскільки матовий чорний або синій фон створюють сприятливий контраст з елементами циферблата при природному освітленні.

З обох сторін годинник захищений плоским сапфіровим склом. Подвійне покриття антивідблиску демонструє чудову ефективність в сонячну погоду. У всіх моделей ступінь водонепроникності 100 метрів, що достатньо рідко для пілотських годинників з логарифмічним рантом.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Всі три версії Khaki Aviation Converter (моделі з функціями часу та дати, GMT і хронографу) оснащені новітніми автоматичними механізмами Hamilton. Сконструйовані на основі калібрів ETA вони відрізняються збільшеним запасом ходу та наявністю кінематичних ланцюгів. У тристрілочної версії балансувальна пружина виготовлена зі сплаву Nivachron, а в моделі з хронографом — з кремнію, відомого своїми протимагнітними властивостями. Для пілотів це нововведення особливо важливо, оскільки кабіна літака — це магнітна середу.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Але і в повсякденному житті резистентність годинника до намагнічування несе величезні переваги, адже ми оточені магнітами, і часто саме ця проблема стає причиною відправки годинника до сервісного центру.

Всі моделі комплектуються або коричневими ремінцями з телячої шкіри з орнаментом «алігатор» та застібкою-пряжкою, або браслетами з нержавіючої сталі зі складною застібкою. Вартість варіюється від 1095 євро (тристрілочна модель на ремінці) до 2045 євро (хронограф на браслеті). Вкотре компанія Hamilton довела, що може створювати відмінні годинники за прийнятною ціною.

Hamilton Khaki Aviation Converter Auto Chrono

Khaki Aviation Converter Auto Chrono — це класичний пілотський хронограф, що дозволяє виконувати розрахунки на короткі та більш тривалі часові відрізки за допомогою логарифмічного ранта. Ця модель випущена в єдиному варіанті — з нержавіючої сталі з чорним циферблатом. Але вибір між темно-коричневим ремінцем та браслетом залишається за вами.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Циферблат Converter Auto Chrono найбільш яскравий з усіх версій. Чорний, з ефектом розбіжних променів він чудово поєднується з двома сірими градієнтними лічильниками в металевій рамці.

Секундний лічильник в положенні «9 годин» відрізняється куди більш стриманим виконанням і примітний хіба що своєю скромністю. Ця модель оснащена функцією дати і дня тижня, що властиво механізмам, сконструйованим на базі Valjoux.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Корпус нового хронографа від Hamilton відрізняється досить значними габаритами – 44 мм діаметр і товщина близько 15 мм. Поза всякими сумнівами, цей годинник на руці більш ніж помітний, але при цьому він неймовірно зручно сидить завдяки зігнутим вушках під ремінець. Кнопки хронографу і заводна головка відполіровані в глянцевій техніці, це додало масивній моделі якоїсь елегантності.

«Серце» Aviation Converter Auto Chrono – калібр Hamilton H-21 Si – вдосконалена версія кулачкового механізму Valjoux 7750. Якщо коротко, була вдосконалена весь кінематичний ланцюг від циліндра до спуску, включаючи головну пружину, що дозволило збільшити запас ходу з 42 годин до 60. при цьому частота залишилася колишньою – 4 Гц.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Ця модель стала першим, що серійно випускається, хронографом Hamilton, який оснащений протимагнітною кремнієвою пружиною балансу. Раніше цей тип пружин був використаний виключно в лімітованої серії з сертифікатом COSC.

Механізм декоровано орнаментом, який повторює дизайн головного моста і відкритий огляду через прозору задню кришку.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Короткі характеристики:

 • Діаметр: 44 мм.
 • Корпус: нержавіюча сталь, комбіноване полірування (сатинове з глянцевими акцентами); сапфірове скло з подвійним покриттям антивідблиску; двонаправлений обертовий безель з логарифмічною лінійкою та вставкою з мінерального скла К1; водозахист 100 метрів.
 • Механізм: автоматичний хронограф Calibre Hamilton H-21 Si з функцією дати і дня тижня; 60-годинний запас ходу; частота 4 Гц; 25 каменів; кремнієва пружина балансу.
 • Офіційний прайс: модель H76726530 на шкіряному ремінці — 1,995 євро (1,845 $); модель H76726130 на сталевому браслеті — 2,045 євро (1,895 $).

Hamilton Khaki Aviation Converter GMT Auto

Друга модель з нової колекції Hamilton Khaki Aviation Converter — це автоматична версія з функцією GMT — одним з улюблених ускладнень пілотів цивільної авіації, які працюють на міжнародних рейсах.

Converter GMT відрізняється від двох інших версій своїм насичено-синім циферблатом з ефектом розбіжних променів і безелем в тон. Це колірне рішення зробило модель GMT найелегантнішою з всієї колекції.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

У 44-міліметрового корпусу та ж форма і обробка, що і у Auto Chrono, але відрізняється вона меншою товщиною. Крім 24-годинної шкали, нанесеної над годинними маркерами, і дати в металевій рамці в положенні «6 годин» на циферблаті немає інших елементів, що робить його більш «просторим». Індикація другого часового поясу проводиться центральною стрілкою GMT з червоним наконечником, яка управляється заводною головкою і з кроком в одну годину.

Converter GMT оснащений калібром H-14 (GMТ-версія механізму Н-10) з частотою 3 Гц, модернізованою зубчастою передачею та більш потужною пружиною, що дозволило збільшити запас ходу в два рази в порівнянні зі стандартним механізмом ЕТА (тепер він становить 80 годин) .

Hamilton Khaki Aviation Converter GMT Auto комплектується або світло-коричневим шкіряним ремінцем, або браслетом з нержавіючої сталі.

Короткі характеристики:

 • Діаметр: 44 мм.
 • Корпус: нержавіюча сталь; комбіноване полірування (сатинове з глянцевими акцентами); сапфірове скло з подвійним покриттям антивідблиску; двонаправлений обертовий безель з логарифмічною лінійкою та вставкою з мінерального скла К1; водозахист 100 метрів.
 • Механізм: автоматичний калібр GMT Hamilton H-14 з функцією дати; 80-годинний запас ходу; частота 3 Гц.
 • Офіційний прайс: модель на шкіряному ремінці H76715540 — 1,445 євро (1,295 $); модель на сталевому браслеті H76715140 — 2,495 євро (1,345 $).

Hamilton Khaki Aviation Converter Auto

Остання версія нової колекції Hamilton відрізняється більш скромним набором функцій (тільки час і дата), але, тим не менше, дозволяє проводити ті ж розрахунки, оскільки також оснащена логарифмічною шкалою на ранті.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Крім функціоналу модель Converter Auto відрізняється і меншим діаметром корпусу — 42 мм, що робить її більш комфортною на зап'ясті. Форма і стиль полірування корпусу, як і заводної головки з глибокими прорізами, аналогічні попереднім версіям.

Годинники доступні в трьох варіаціях: двох класичних з нержавіючої сталі з чорним циферблатом (на шкірі та на браслеті) і однієї з чорним PVD-покриттям, яке, треба визнати, виглядає вражаюче.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Khaki Aviation Converter Auto оснащені калібром Hamilton Н-10 (оновлена версія ЕТА 2824-2). Зубчаста передача і кінематичний ланцюг були модернізовані, частота знижена до 3 Гц, а головна пружина посилена. В результаті чого запас ходу склав 80 годин.

Нова пружина балансу виготовлена зі сплаву Nivachron, який відомий своїми антимагнітними властивостями.

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

«Коли пілот знаходиться в кабіні, йому вкрай важливо мати наручний годинник, який не піддається впливу магнітних полів. Використавши цей чудовий сплав для пружини балансу, ми змогли забезпечити точність ходу в будь-яких умовах. Вперше антимагнітним технологія була використана в годиннику для військових пілотів, оскільки вона могла протистояти полям, створюваним радарними приладами.»

Представники компанії Hamilton

годинник Hamilton Khaki Aviation Converter Collection

Короткі характеристики:

 • Діаметр: 42 мм.
 • Корпус: нержавіюча сталь/сталь з PVD-покриттям; комбіноване полірування (сатинове з глянцевими акцентами); сапфірове скло з подвійним покриттям антивідблиску; двонаправлений обертовий безель з логарифмічною лінійкою та вставкою з мінерального скла К1; водозахист 100 метрів.
 • Механізм: автоматичний калібр з датою Hamilton H-10; 80-годинний запас ходу; частота 3 Гц; 25 каменів; пружина балансу зі сплаву Nivachron.
 • Офіційний прайс: модель на шкіряному ремінці H76615530 — 1,095 євро (995 $); модель на сталевому браслеті H76615130 — 1,145 євро (1,045 $); модель з PVD-покриттям на шкіряному ремінці H76625530 — 1,195 євро (1,095 $).