Автор — Роберта Наас

На початку червня в Нью-Йорку компанія Zenith відсвяткувала 50-річчя випуску знаменитого хронографа El Primero та представила всім свою останню спеціальну модель цієї колекції – годинник El Primero Revival A384. Нова випущена модель – це репліка El Primero – першого в світі автоматичного хронографу.

годинник Zenith El Primero Revival A384

Годинник Zenith El Primero Revival A384 з нержавіючої сталі.

50 років тому, після багатьох років досліджень та розробок, компанія Zenith випустила революційний годинник El Primero – автоматичний хронограф з механізмом колонного колеса (працюючого на частоті 36 000 нк\г), який дає можливість вимірювання часу з точністю до 1/10 секунди. Новий годинник El Primero Revival A384, випущені до 50-річного ювілею, – це точна репродукція оригіналу лише з деякими незначними вдосконаленнями.

«Часи змінюються, як змінюються і технології. Саме тому ми не змогли створити точну копію того годинника », – розповів в ексклюзивному інтерв'ю Жюльєн Торнаре генеральний директор компанії Zenith. «Ми використовували механізм, який був удосконалений до сучасного рівня, встановили сапфірове скло над циферблатом, а також зробили задню кришку корпусу годинника прозорою для огляду. У всьому іншому дизайн залишився колишнім».

годинник Zenith El Primero Revival A384

Оригінальний годинник A384 El Primero, представлений в 1969 році.

Торнаре розповів, що створення нового годинника зайняло більше року досліджень і пройшло безліч етапів розробки, адже для виробництва репліки недостатньо просто вивчити модель. Насправді, щоб дійсно зрозуміти, наскільки революційним був перший годинник, Торнаре звернувся за порадою до багатьох фахівців: до годинникарів, до менеджерів по розробці продукції та навіть до тих, хто сприяв створенню оригінальної моделі хронографа El Primero, і до тих, хто був в складі компанії ще 50 років тому. Люди різного віку (наймолодші 1945 року народження і найстарші 1933 року) пролили світло на багато аспектів життя компанії Zenith тих часів і дали Торнаре набагато краще уявлення та розуміння про той випуск годинника El Primero.

годинник Zenith El Primero Revival A384

Жюльєн Торнаре, генеральний директор Zenith.

«Вісім людей зібралися ввечері на зустріч. І тільки після розмови з ними я зрозумів, наскільки наполегливо вони працювали та досліджували, коли створювали легендарний годинник. Кожен раз, коли вони ділилися своїми ідеями та напрацюваннями про високочастотний механізм хронографа, їм відповідали, що вони не зможуть його створити», – розповідав Торнаре, вказуючи, що робота тих людей довела, що навіть вже півстоліття тому в бренді були креативні та далекоглядні люди. «Вони хотіли розширити межі можливого, і це надихає! Вони показали мені, що і тоді, 50 років тому, в нашій компанії вже витав дух авантюризму».

Насправді удосконалення механізму, який випустили в січні 1969 року, зайняло для команди фахівців Zenith кілька років. Ця подія потрясла весь світ виробництва механічних годинників та привела до досягнення негайного та неймовірного успіху. На сьогоднішній день питання «Чи був El Primero насправді першим автоматичним хронографом в світі» все ще відкрите. Механізм компанії Heuer – Caliber 11 – з'явився на кілька місяців раніше, ніж випустили Seiko 6139. Ну, а механізм А384 був представлений першим.

годинник Zenith El Primero Revival A384

Перший годинник El Primero A384 комплектувався градуйованим ступінчастим браслетом з отворами між ланок. І новітня сучасна модель годинника також представлена на такому ж браслеті.

Всього через кілька років японські кварцові годинники стрімко завоювали світ, що істотно вдарило по швейцарцям, які не так швидко адаптувалися до нових технологій. Швейцарська годинникова промисловість перебувала в кризі, багато брендів стали гарячково розробляти кварцові механізми, а багато інших, яким так і не вдавалося продавати свої механічні вироби, закрили свої двері назавжди. У 1975 році компанія Zenith Radio Corporation – американський бренд, який володів Zenith з 1971 по 1978 роки, – вирішила обмежити випуск своєї продукції виключно кварцовим годинником. Металеві преси та інструменти для виробництва механічних годинників були демонтовані та продані.

годинник Zenith El Primero Revival A384

Чарльз Вермот, фахівець з розробки хронографів, що зберіг механізм від повного знищення.

Один фахівець з проектування хронографів вклав всю душу в розробку механізму і звали його Чарльз Вермот (на жаль, він вже про це не дізнається). Вермот постійно вислизав з дому по ночах і вихідних в майстерні міста Ле Локль. Він тихо та методично приховував проекти та креслення, ховав інструменти та деталі, які потрібні були для створення El Primero, прагнучи зберегти і захистити його історію та майбутнє. У загальному рахунку він сховав більше тонни інструментів і пресів так само, як і сотні листів технічної документації.

За словами сина Чарльза Вермот (Мішеля, який також приєднався до нашої зустрічі, він хотів розповісти нам «закулісні історії» участі свого батька в порятунок механізму) Чарльз так старанно все оберігав, зникаючи вечір за вечором, вихідний за вихідними, що його дружина навіть почала думати, що можливо у нього закрутився роман на стороні. Але насправді ця людина поодинці рятувала механічний хронограф El Primero.

годинник Zenith El Primero Revival A384

В оригінальній моделі годинника Zenith El Primero A384 1969 року випуску була лита задня кришка, і на ній вигравіруваний відомий логотип бренду в формі зірки.

Через роки, в ранніх 80-х, коли минула кварцова криза, і громадськість знову зацікавилася механічними годинниками, в компанії Zenith знову заговорили про повернення El Primero. Ведучий годинниковий майстер, якого звали Чарльз Вермот, і який був на той час вже на пенсії, зрозумів, що зможе допомогти. Вермот пішов на фабрику і заявив, що він зберіг всі необхідні матеріали для створення годинника El Primerо. Відродження було неминучим, і легендарні хронографи знову випустили в 1984 році.

З того часу компанія Zenith зайняла свою тверду позицію в створенні високочастотного механізму хронографа El Primero, який зможе вимірювати найкрихітніші відрізки часу. Насправді зараз існує приблизно дві дюжини інтерпретацій El Primero. Деякі з цих механізмів вимірюють час до 1/100 секунди (це такі, як El Primero 21, представлений в 2017 році), а деякі (розроблені поки що в кресленнях) дебютують тільки в наступному році і будуть мати можливість вимірювання часу до 1/1000 секунди.

годинник Zenith El Primero Revival A384

Годинник Zenith El Primero A384 Revival – це практично точна репліка оригіналу з оновленим і вдосконаленим механізмом і сапфіровим склом.

Новий Zenith El Primero A384 Revival – це фінальний годинник випуску даної серії, присвяченої її 50-річного ювілею. Він історично точний в рамках дизайну завдяки підходу «зворотного проектування». При цьому оригінальна модель годинника була повністю оцифрована лазером, а після – просканувати для того, щоб зробити необхідну тривимірну концепцію годинника. Весь цей процес зайняв всього трохи більше 2-х тижнів. А в підсумку була проведена високоточна презентація оригінального годинника.

Сталевий корпус діаметром 37 мм відшліфований до матової обробки поверхні, а лакований чорно-білий циферблат з тахіметричною шкалою – точна копія оригіналу. Новий годинник також оснащений сучасним механізмом хронографа El Primero 400, який складається з 278 компонентів, а замість акрилового скла минулої доби на годинник встановлено сапфірове скло.

На додаток, задня кришка корпусу годинника тепер стала прозорою, що відкриває нам огляд на роботу всього механізму. Годинник представлений на чорному шкіряному ремінці з прогумованою підкладкою або на інтегрованому металевому «ступеневому» браслеті. Це також перегукується з оригінальним годинником, в якому були просвіти між кожною ланкою браслета. Ступінчастий браслет неймовірно особливий і ніколи досі не копіювався. Такий браслет надає годиннику справжній вінтажний вигляд.

годинник Zenith El Primero Revival A384

Механізм El Primero 400 працює на частоті 36 000 нк/г. На циферблаті знаходяться годинний та хвилинний лічильники хронографу, а віконце секунд годинника – на позначці «9 годин». Хронограф може засікати інтервали часу до 12 годин і 30 хвилин, а велика секундна стрілка хронографа розташована в центрі. На зовнішньому, що добре промальоване, колі на циферблаті розміщена тахіметрична шкала, а при цьому дата знаходиться між відмітками «4» та «5 годин». Стрілки і позначки на циферблаті покриті люмінесцентним складом SuperLuminova SLN C3. Годинник виготовлений з нержавіючої сталі, водозахист 10 АТМ. Новий годинник вартістю $ 7,600 буде випускатися необмеженої серією (як і попередні моделі колекції Revival), так що, компанія Zenith дає прекрасну можливість кожному стати володарем легендарного годинника.