<< Частина друга

Частина 3. Кварцові метаморфози в світі хронографів

Вважаємо, шановні друзі, що пора вже хоч дещицю уваги приділити і багатому Світу кварцових наручних хронографів з аналоговою (стрілочною) індикацією.

Як вам уже відомо з попередніх частин нашої «саги про хронографа», перший кварцовий «аналог» механічного хронографу надійшов у продаж в надпам'ятному для сучасної годинникової історії 1983 році. Але на відміну від індивідуальної появи в тому ж році на годинниковій сцені таких загальних улюбленців, як строкато-одноразові SWATCH та їхній забійно-безкомпромісний антипод G-SHOCK від CASIO ця подія послужила потужним технологічним поштовхом для розвитку всієї годинникової галузі. А кварцові моделі з цим неординарним ускладненням з того часу все більше щедро стали прикрашати колекції практично всіх годинникових брендів (шведський DANIEL WELLINGTON та швейцарські «дрібно-кустарні» преміум-кабінотье не береться до уваги :-)).

Хронографічне різноманіття

Природно, що як японські бренди, що на початку задавали тон в кварцових технологіях, так і їхні швейцарські колеги рік за роком розробляли все нові і нові варіації хронографів. Їхня затребуваність на ринку тільки зростала, а ціна ставала все доступніше. З'явилися split- та fly-back моделі, хронографи з пам'яттю на результати вимірювань і навіть годинник з імітацією під «механіку» як в русі секундної стрілки, так і миттєвому скидання всіх стрілок хронографу в «0»-становище та інші.

Хронограф в годиннику – що це таке?

Здавалося б,  ну чого ще не вистачає кварцовим хронографам? Але розпещеним таким вибором, та ще й при цілком доступних цінах покупцям і цього виявилося мало. Знайшлася їхня значна частина, яка визнала не зовсім для себе зручним прочитувати свідчення маленької секундної стрілки поточного часу при тому, що велика секундна стрілка хронографа більшу частину часу висить собі посеред циферблата «без діла». І багато хто з них став запускати хронограф не з потреби, а просто так – для краси.

Але справа в тому, що безконтрольне використання хронографу, коли його лічильники невпинно намотують "коло за колом", призводить до більш стрімкого "виснаження" як батареї, так почасти і зменшення загального ресурсу працездатності механізму годинника. Свідомо "борючись" з подібним явищем, частина виробників механізмів стали обмежувати тривалість безперервної роботи хронографа 60 хвилинами, 12 годинами і т.д. А крім того, вони створили кварцові хронографи з міні-стрілками, у яких раніше більша секундна стрілка хронографу стала маленькою та появилася на периферійному індикаторі, а звичайна секундна стрілка зайняла її престижне центральне місце. Може, звичайно, така підміна і виглядає більш динамічно і очі комусь більше радує, але при такій схемі роботи хронографу наявність на безеле годинника тахиметрічної чи якійсь іншій шкали автоматично перетворює її не більше ніж в декоративний елемент.

Але як би там не було для все більш зростаючого годинникового фешн-сегмента, ці хронографічні метаморфози зовсім не проблема. Головне, щоб корпус був побрутальніше, як у DIESEL, FOSSIL та інших, або повитонченіше, як у EMPORIO ARMANI, SKAGEN, та інші, ну, і суб-циферблатів зі стрілками було б, та побільше.

Хронограф в годиннику – що це таке?

Але це, так би мовити, дрібні витрати годинного маркетингового преса і крупно товарного виробництва.

А тепер все ж пропонуємо звернути вашу увагу на найбільш яскраві технологічні досягнення серед уже випущених кварцових хронографів відповідно до нашої експертної думки.

Що криборкали хронопам'ять

Отже, те, що не вдалося поки досягти чарівникам зі Світу механічних хронографів, нехай і не дуже широко, але все ж виявилося успішно реалізованим годинникарями кварцового Світу. У 2010 швейцарська компанія EDOX випустила в продаж багатофункціональний годинник з функцією хронографу, що володів «пам'яттю» на 15 вимірювань.

Хронограф в годиннику – що це таке?

Специфічною ж особливістю даної моделі, яка трохи здивувала багатьох фахівців, стала відсутність будь-якої видимої на циферблаті секундної стрілки. Але за задумом конструкторів механізму це легко вирішується тим, що в режимі хронографа її роль відводиться хвилинній стрілці, а годинна стрілка при цьому здійснює відлік хвилин.

До речі, розробив цій механізм Calibre 16 Twin Motion такий відомий швейцарський виробник годинникових механізмів, як компанія Soprod, а роздрібна ціна годинника становила досить неабиякі як для кварцу $2500 - 3000.

Лідери точних вимірювань

Одними ж з найточніших на сьогодні кварцових хронографів може по праву пишається такий відомий годинниковий бренд, як BULOVA. Адже хронографи з колекції Precisionist, що вперше з'явилися в продажу в 2010 році, здатні проводити виміри часових проміжків з точністю до 1/1000 секунди!

Хронограф в годиннику – що це таке?

У чому насамперед заслуга особливо точного кварцового механізму, що працює на частоті, яка в 8 разів перевищує стандартну, і завдяки чому чудова точність ходу цих моделей становить не більше +/- 10 секунд похибки в рік.

Нові ідеї в годинниковій архітектурі та псевдо-механічний ритм

Порахувавши, що останнє слово у видовому розмаїтті хронографів ще не сказано, бренд BULOVA вирішив «попрацювати» ще й над новою архітектурою самого механізму хронографа.

І в 2016 році на Baselworld компанія представила перший у світі кварцовий хронограф Bulova CURV із зігнутим годинниковим механізмом. Так, так, в цьому, що неймовірно плавно лягає на зап'ясті, годиннику виявилося зігнутим все: і корпус, і скло (причому, як над циферблатом, так і на задній кришці), і навіть сам ультраточний годинниковий механізм.

Хронограф в годиннику – що це таке?

Ну, а ще один світовий лідер у виробництві годинникових механізмів японська SEIKO, не намагаючись переглядати усталені канони геометрії годинникових калібрів, вирішила зробити свій «ретро-реверанс» у бік ходу секундної стрілки, характерного для механічних хронографів. І в 2015 році її виробничий підрозділ TMI випустив в продаж механізми кварцових хронографів серії VK, що здатні не тільки з частотою п'яти ударів в секунду відміряти час центральною секундною стрілкою хронографу, а й робити «миттєве» повернення стрілок хронографу в «0»-становище. Що в цілому ну просто непідробно природно імітує роботу механічних хронографів, і якби не мала секундна стрілка, яка посекундно відбиває поточний час, то важко було б навіть припустити, що це все ж кварцовий годинник. ;-)

До питання налаштування хронографів

Є ще одна особливість, притаманна практично будь-якому з кварцових хронографів і яка кардинально відрізняє їх від своїх старших механічних побратимів. І наша розповідь була би не повною, якби ми не згадали про наявність у них опції коригування «0»-становища стрілок-індикаторів або, іншими словами, про можливість самостійно відкалібрувати хронограф. Про особливу навмисність створити користувачам додаткові турботи з боку конструкторів мова тут, звичайно, не йде. Це швидше пов'язано з особливостями їхньої конструкції, а також внаслідок спроб деякими користувачами використовувати функцію хронографа при витягнутій заводній голівці.На щастя, більшість розробників годинникових механізмів подбало про те, щоб в міру обмежити доступ до режиму налаштування годинника, включаючи регулювання «0»-положення стрілок хронографу. Мова, зокрема, йде про те, що завдяки таким заходам нетямущим дорослим і дітям, які випадковим чином порушують послідовність натискання на кнопки управління хронографом, навряд чи вдасться щось безповоротно «зіпсувати» в його коректній роботі. І, навпаки, користуючись інструкцією по експлуатації, що додається до всіх офіційно продаваних годинників, будь-який з користувачів досить просто зможе правильно налаштувати хронограф на годиннику навіть самостійно.

***

Ну, і в завершенні нашої розповіді про хронографи велике прохання до всіх вас, шановні читачі. Будь ласка, намагайтеся не викидати ні гарантійний талон, ні керівництво по експлуатації до ваших годинників. А якщо все ж у вас виникнуть непосильні для самостійного рішення хронографічні та інші годинникові питання, то сміливо звертайтеся за допомогою до кваліфікованих фахівців Сервісного центру ДЕКА або за порадою до продавців-консультантів нашої Торгової мережі ДЕКА.

<< Частина друга