<< Частина перша                 Частина третя >>

Частина 2. У прагненні до досконалості

Механіка та кварц. Це без малого півсторічне співіснування стало джерелом натхнення для найталановитіших майстрів обох годинникових світів в їхньому непоступливому бажанні не «складати стрілки» та не коритися нібито очевидного. Чи так нездоланні технологічні та конструкторські перешкоди на шляху до досі нереалізованим можливостям наручних хронографів? Про неймовірні успіхи і прикрі невдачі сучасних годинникарів в нашому продовженні хронографічної теми.

Хронограф – це добре, але спліт-хронограф явно крутіше!

Надійні механічні хронографи власного виробництва завжди були та є окремою та особливою гордістю будь-якого з годинникових брендів. Але коло щасливчиків, які розробили та випускають сьогодні власні калібри хронографів, не таке вже широке та обчислюється ледь кількома десятками брендів. Причому, що цікаво, навіть деякі з цих шанованих компаній зовсім не соромляться використовувати для виробництва своїх годинників, наприклад, такий загальновизнаний хронографічний «бестселер», як ETA-7750 Valjoux, або його найближчий «аналог» SW500 від Sellita.

Ні в якій мірі не звинувачуємо жодну з годинникових компаній, які не випускають механічних хронографів, в тому, що вони не намагаються задовольнити в повній мірі запити своїх клієнтів. Просто, це дійсно дуже і дуже непроста справа як в технічному, так і ціннісно-іміджевому аспекті. Багато відомих годинникарі підтвердять, що через наявність безлічі важелів, шестерень та пружин, що беруть участь в роботі хронографу, розробка його механізму набагато складніше, ніж навіть турбийона. І хоча за останнє сторіччя було витрачено безліч сил і знайдено чимало технічних рішень, але ключові можливості вимірювання основної маси механічних хронографів так і залишилися на рівні Старт-Стоп-Скидання.

Звісно, особливо допитливі любителі годинників в курсі, що такий годинниковий метр, як наприклад, Patek Philippe ще в 1923 році обзавівся першим серед наручних годинників спліт-хронографом або, як його називають на французький манер, Rattrapante. Але зважаючи на складність виготовлення, настройки та можливих проблем при його некоректній експлуатації, а також чималої ціни годинник Patek Philippe ref. 5959 все ж складно назвати «масовим продуктом». :-)

Хронограф в годиннику – що це таке?

Тому, коли молодий австрійський годинникар Річард Хабрінг (Richard Habring), працюючи в IWC, зумів в 1992 році створити split-хронограф (він ж – Double Chronograph, Doppelchronograph), це не пройшло повз увагу в годинниковому середовищі. А компанія IWC в результаті запатентувала новий механічний спліт-хронограф, до того ж ще й достатньо недорогий за вартістю. Адже особлива геніальність ідеї Хабрінга полягала в розробці спрощеного керованого кулачкового модуля спліт-хронографу (Rattrapante) та встановлення його на базовий механізм популярного серед годинникарів ETA-7750 Valjoux. Відрізняється неймовірною надійністю, але простий у налаштуванні та збірці він легко поєднувався з необхідним для доопрацювання оснащенням. Хоча, як годинникові експерти, не можемо не звернути увагу на той факт, що заради такого значного удосконалення хронографу все ж довелося піти на певні «жертви» і в деяких варіаціях виконання позбавляти цей чудовий механізм вузла автопідзаводу. :-)

Хронограф в годиннику – що це таке?

Ключова відмінність спліт-хронографів від звичайних хронографів полягає в тому, що з їхньою допомогою можна фіксувати проміжні результати в процесі вимірювання. Це відбувається, коли під час вимірювання натискається спеціальна спліт-кнопка, найчастіше розташована в лівій верхній частині корпусу годинника. Після цього секундна стрілка хронографу продовжує свій безперервній рух, а розташована над нею секундна спліт-стрілка зупиняється, фіксуючи проміжний час. Повторне натискання на цю кнопку повертає секундну спліт-стрілку знову в положення над секундною стрілкою хронографу, яка продовжує свій рух. Ця функція цілком може стати в нагоді, коли, наприклад, необхідно визначити результати забігу/заїзду/запливу кожного з двох спортсменів, які одночасно стартують.

Заснувавши з дружиною Марією в 2004 році свій годинниковий бренд Habring² і дочекавшись закінчення дії патенту від IWC, талановитий годинникар Річард Хабрінг налагодив випуск власних спліт-хронографів і в 2012 році представив публіці вдосконалений варіант Doppel 2.0. Модель мала приголомшливий успіх і виграла в 2012 році на Grand Prix d'Horlogerie de Genève престижний приз в категорії «Спортивний годинник», а всі її екземпляри миттю були розпродані за встановленою автором реально «смішною» ціною в 7250 швейцарських франків.

Хронограф в годиннику – що це таке?

Нестримна гонка за точністю

Бажання наділити механічний годинник здібностями, вже успішно реалізованими в кварцових хронографах, а конкретно, проводити виміри часу з неймовірним рівнем точності рано чи пізно повинно було стати внутрішнім викликом для такої легенди хронографічних годинникових досліджень, як бренд TAG Heuer.

І маючи за плечима 150-річній історії безліч неординарних годинникових рішень, компанія TAG Heuer на початку 2010-х буквально «вистрілила» серією суперточних механічних хронографів TAG Heuer Carrera, один за іншим побили найнемисливіші рекорди точності вимірювань. Апофеозом цієї гонки в 2012 році став випуск концептуальної моделі TAG Heuer Carrera Mikrogirder 2000 (5/10000).

Хронограф в годиннику – що це таке?

Відмовившись від трьохсотрічної ідеї винахідника маятникових годинників Крістіана Гюйгенса (Christiaan Huygens) в питаннях генерації, зберігання і розподілу механічної енергії, MIKROGIRDER відкрила багатообіцяючу нову еру у виготовленні годинників з новими потенційно потужними та енергоефективними механізмами, здатними відраховувати просто мікроскопічні проміжки часу.

На відміну від звичайних механічних годинників, які працюють на частоті 4 Гц або 28 800 напівколивань на годину, MIKROGIRDER працює в 250 разів швидше, а значить, і точність вимірювання часу у нього просто зашкалює! Чого вартий тільки неймовірний вихор секундної стрілки хронографа, що обертається в 20 оборотів за секунду!

ле, як то кажуть, краще один раз побачити, ніж сто разів почути!

Це, і до цієї пори рекордне досягнення, відразу було гідно відзначено Гран-Прі на Grand Prix d'Horlogerie de Geneve 2012, а модель заслужено отримала свою "Aiguille d'Or" (або на англійський манер "Golden Hand").

Ну, а ми, підбиваючи підсумки цього видатного для механічних хронографів досягнення, хочемо ще раз наголосити, що важливість створення TAG Heuer Mikrogirder проявляється не стільки в тому, що він в два рази точніше, ніж навіть попередня надточна модель TAG Heuer Mikrograph 1 / 1000th, а в тому, що ця незрівнянна точність забезпечується абсолютно новим технічним рішенням, які не має аналогів в сучасному годинниковому мистецтві. Як очевидно нам і те, що для самого бренду TAG Heuer наявність такої перспективної розробки стало не чим іншим, а більш ніж аргументованим домаганням на «панування» в Світі високоточних хронографів.

У спробі вхопити Хроноса за бороду

Цілком природно, що і багато інших годинникових брендів не залишають мрію зробити якийсь досі небачений в механіці хронографічний подвиг і раз у раз роблять сміливі спроби. І, на наш погляд, одна з найяскравіших і за заявою її авторів дуже «революційних» спроб трапилася десятиліття тому. Ми говоримо про проект MEMORIE 1 від високоповажного в своїх постійних новаторських устремліннях MAURICE LACROIX, які поставили перед своїми конструкторами фантастичну мету – наділити механічний годинник пам'яттю. Щоб тристрілочний годинниковий механізм міг показувати і час, і працювати як хронограф, здатний зберігати в своїй пам'яті результати вимірювань, і демонструвати їх при необхідності.

На жаль, але через кілька років напружених досліджень та оповитих ореолом таємничості презентацій на Baselworld-2007/2008 залишилися тільки нечисленні статті, фото прототипів калібру ML 128 та комп'ютерно-графічне відео його «успішної роботи». Можливо, не вистачило досвіду (бренд-то всього лише since 1975), і, можливо, супутньої конструкторсько-технологічної підтримки, але зараз навіть в самому MAURICE LACROIX воліють зберігати мовчання. Як, втім, в даний момент і з роботою над MEMORIE 1.

Хронограф в годиннику – що це таке?

Ну, а пам'ять поки все безжалісніше стирає все більшу і більшу частину згадок про MEMORIE 1 та не аби звідкіля, а навіть з «пам'яті» Інтернету, який все знає та в усе «вникає».

Але, як все ж нам здається, буде не зовсім вірним сприймати те, що сталося з MEMORIE 1, як прикру невдачу одного з популярних годинникових брендів, а, можливо, варто спробувати розгледіти в цьому технологічному пориві чергову сміливу спробу в нестримному прагненні годинникарів до вдосконалення наручного хронографування. І з нетерпінням чекати... to be continued. :-)

***

Щиро сподіваємося, що продовжена нами розповідь про хронографи допоможе ще краще зрозуміти, чим ж механічні хронографи досі так привабливі як для широкої аудиторії любителів годинників, так і для годинникових «гурманів», готових щедро оплачувати все нові і нові хронографічні розробки. Ну, і, як завжди, не забувайте, будь ласка, про те, що в магазинах Торгової мережі ДЕКА вас завжди чекає широкий вибір механічних і кварцових хронографів як згадуваних в нашій статті легендарних годинникових брендів, так і від інших світових виробників.

<< Частина перша                 Частина третя >>