Частина друга >>

Частина 1. Механічна еволюція

На наш погляд хронограф, він же секундомір, - чудове годинникове ускладнення, що дозволяє користувачеві паралельно з відображенням поточного часу проводити вимірювання коротких часових відрізків. При чому чудове як в прямому чисто технічному сенсі, так і в переносному – емоційно-естетичному. Ось тільки де-ніде, а наші надчутливі до неточностей слух і зір ріже найчастіше ненавмисне, але тим не менш прикре термінологічне непорозуміння. Це ми про те, коли хтось, щоб почати вимірювання тривалості будь-яких дії або процесу, раптом замість хронографу «хронометр» запускає. Ну, це таке – з віком проходить. :-)

Переписана хронографічна історія

Без малого два сторіччя годинникові історики вважали особистого годинникаря Людовика XVIII майстра Ніколя-Матьє Рьессека винахідником пристрою, який став прообразом сучасних хронографів. Інструмент, створений в 1821 році для фіксації часу на кінних перегонах, був здатний буквально «записувати час», залишаючи на циферблаті, що обертався, чорнильний слід після натискання на спеціальну кнопку. За що, власне, і отримав свою назву – хронограф (похідне від грецьких слів «Chronos» – «час», і «graph», що означає «писати»).

Але 21 березня 2013 року пан Жан-Марі Шаллє, засновник компанії Les Ateliers Louis Moinet, представив публіці створене в 1816 році годинникове пристосування, що зовні ну дуже нагадувало хронограф, з ім'ям Louis Moinet, яке гордо красувалося на усипаному стрілками циферблаті.

Хронограф в годиннику – що це таке?

Один з кращих учнів легендарного Абрахама Луї Бреге французький годинникар Луї Муані називав цій годинниковий пристрій лічильником терцій. Так як насамперед розробляв його з метою налаштування обладнання для підвищення точності своїх астрономічних спостережень. Особливо вражає те, що майстру вдалося скомпонувати його у вигляді традиційних для того часу кишенькових годинників, а не якоїсь невеликої «шухлядки зі стрілками».

Потім розвиток «Хронографічної справи» продовжив австрійський годинникар Йосип-Таддеус Віннерл (Joseph Thaddeus Winnerl, 1799 - 1886), який створив в 1831 перший split-seconds хронограф із однією стрілкою, а в 1838 році – вже з двома стрілками хронографа. Ну і, нарешті, в 1844 році завдяки швейцарському годинникарю Адольфу Миколи (Adolphe Nicole), який працював в Лондоні, була запатентована система автоматичного повернення стрілки хронографу в нульове положення. А в 1862 році, перебуваючи в Парижі, він запатентував використовувану і понині тринатискну систему управління хронографом (старт-стоп-скидання).

Багато годинникових компаній рік за роком вносили ті чи інші доробки і як займалися удосконаленням характеристик самих хронографів, так і практикувалися в їхнім поєднанні зі звичайними годинниковими модулями. Результатом чого стало те, що вже в 1909 році в Берні відразу кілька швейцарських компаній подали на реєстрацію свої патенти на наручні хронографи.

Багате сімейство наручних хронографів

Дісталися першим наручним хронографів злегка перероблені механізми, що раніше встановлювали в кишеньковий годинник, та які мали в більшості своїй моно-кнопкову систему управління вимірами. Як, наприклад, у хронографі Longines, випущеного в 1913 році.

Хронограф в годиннику – що це таке?

У 1915 році компанія Breitling випустила чи не перший в Світі хронограф з окремо винесеною кнопкою управління. Ну, а звичний для нас двукнопочний вид хронографи надбали, коли Breitling в середині 1920-х розробив, в 1934 році запатентував і випустив в продаж перші у Світі двукнопочні версії хронографів. Розташована над заводною головкою кнопка «старт/стоп», а під нею кнопка «скидання» і до цього дня залишаються незмінними елементами класичного наручного хронографу.

Ще одним важливим етапом у розвитку сімейства хронографів з позицій модернізації системи управління вимірюваннями стала розробка та поява fly-back хронографів (fly-back – «миттєве повернення»).

Головна особливість управління такими хронографами – це можливість натисненням однієї кнопки не лише здійснити скидання накопиченого вимірювання часу, а й зробити миттєвий новий запуск вимірювання. Що, як виявилося, стало особливо затребуване в авіації. Розглянемо, як це могло бути використано на практиці. Наприклад, льотчик повинен слідувати рівно 30 секунд на північ, потім повернути і летіти наступні 50 секунд на схід, а після цього знову рухатися на північ ще 45 секунд. У однокнопочних хронографах потрібно було б швидко натискати кнопку «пуск-стоп-скидання» три рази поспіль, і ця процедура істотно знижувала час прийняття рішення, що в свою чергу впливає на точність вимірювань. Простий поділ механізму запуску-зупинки і скидання значень між двома кнопками хронографу також не могло істотно вирішити цю проблему. Але використовуючи функцію fly-back, достатньо було одного натискання кнопки в районі «4 години», щоб повністю виконати цю процедуру, що в підсумку і надавало fly-back хронографам незаперечну перевагу.

У зв'язку з цим хотілося б зазначити, що навіть в наш час складність створення та виробництва механічних хронографів такого роду значно перевищує технічні можливості більшості годинникових компаній. Але для знаменитого в ті роки своїми численними, в тому числі і олімпійськими хронографічними заслугами бренду Longines це не стало проблемою. Швидше компанія прийняла це як технологічний виклик і доклала неймовірних зусиль, щоб ефективно вирішити настільки непросту задачу.

Через кілька років розробок компанії вдалося випустити в 1936 році на базі калібру 13ZN хронограф Longines з функцією fly-back. Який став на кілька десятиліть одним з найпопулярніших fly-back хронографів, а в наші дні – винятковою колекційною рідкістю.

                                                                                                                                                                                  

Хронограф в годиннику – що це таке?

З початку 1950-х років технічна еволюція хронографів продовжилася в напрямку автоматизації заводу їхнього механізму, що через двадцятиріччя призвело до появи декількох чудових автоматичних калібрів. Деякі з них вже стали «хронографічними легендами», але й до цієї пори широко використовуються годинникарями – 7750 Valjoux, El Primero.

Випуск в 1983 році першого в Світі кварцового стрілочного хронографу SEIKO став природним продовженням розвитку наручних хронографів і відкрив нові можливості в галузі точних хронографічних вимірювань.

Хронограф в годиннику – що це таке?

Щоб не дуже втомлювати вас великою кількістю технічних подробиць, яких в описі кварцових типів хронографів предостатньо, ми вирішили поки не розвивати тему, а зробити це в наших наступних статтях. Як і розповісти про ще більш значне розширення функціональних можливостей хронографів в кварцових годинниках з цифровою індикацією. Адже питання «що таке хронограф в наручних годинниках» в першу чергу стосується стрілочних типів його виконання, чи не так, шановні друзі? Що тим більш резонно, якщо врахувати, що хронографи в електронному годиннику навіть самі виробники найчастіше називають секундомірами (Stopwatch). :-)

Старт. Стоп. Скидання

Ну, а зараз ми хочемо відповісти на достатньо очевидне запитання про те, коли та як можна використовувати хронографи. Отже, вашій увазі невеликий список найбільш типових випадків застосування хронографів, що дозволяють нам дізнатися.

  1. Час, що витрачається для того, щоб дістатися на роботу, додому, в аеропорт та інш. або виконати якесь завдання, вправу, приготувати чого-небудь.
  2. Результати спортивних змагань: авто, мото- і велогонок, з бігу, плавання на інш.
  3. Коли необхідно зробити якусь важливу дію через певний проміжок часу: передзвонити, зустріти, зайти в гру, щоб «подію» не прогавити, забрати машину зі стоянки та інш. Хоча, погодьтеся, таймер з подібними завданнями справляється набагато надійніше. Адже хронограф тільки вимірює і вимірює, але жодного разу не пікає. ;-)
  4. Перевірити чиюсь непунктуальність. Наприклад, хтось повідомляє, що через 10 хвилин буде у вас. Включаєте хронограф, а потім дані лічильників, які вже більше години очікування встигли відрахувати, пред'являєте тому, хто запізнився, в якості «речового доказу». Можливо, наступного разу йому вже не так повадно спізнюватися буде. :-)

Увага! Під час перебування у воді краще не використовувати функцію хронографу. Адже рідко зустрічаються моделі навіть люксових брендів, здатні похвалитися такою можливістю. Тим більше, якщо врахувати той факт, що деякі з брендів навіть спеціально озброюють свій годинник не тільки заводними головками, що загвинчуються, але і кнопками хронографа, щоб не відбулося їхнє випадкове натискання під водою. Як наприклад, у автоматичного хронографа AIKON від MAURICE LACROIX.

Хронограф в годиннику – що це таке?

Але, вважаємо, що для справжніх цінителів годинників це зовсім не проблема, адже сьогодні вибір відмінних дайверських годинників, спеціально розрахованих для активного водного відпочинку, більш, ніж великий. :-)

Оточені шкалами

Тільки-но з'явившись в наручних годинниках, хронограф досить скоро «обріс» додатковими ускладненнями, які виявилися дуже актуальними та затребуваними в роки бурхливого розвитку авто- та авіатранспорту на початку XX століття.

Тахиметрична (про принцип дії якої ми не так давно писали), телеметрична та пульсометрична шкали в 1941 році з подачі нового хронографу Breitling Chronomat були доповнені справжнім логарифмичним «калькулятором». А з появою в 1952 році його розширеної версії на культової моделі Breitling Navitimer які тільки розрахунки не проведеш і не обчислиш: час польоту, швидкість польоту, відстань в польоті, витрата палива в польоті та інш, а також стандартні математичні обчислення (множення , поділ, пропорції та інш.).

Хронограф в годиннику – що це таке?

***

Звичайно, на відміну від новомодних наручних гаджетів ні кварцовий, ні тим більше автоматичний хронограф ніяк не поінформує вас про те, скільки ж калорій ви «типу» за день витратили та скільки «вхідних» викликів пропустили. Але як нам, годинникарям, здається, настільки солідним і акцентовано мужнім видом, як у класичного хронографу, жодний смарт-фітнес пристрій все ще не надбав. І тільки в якості хоч якоїсь поблажливості деякі виробники люксових хронографів допустили розміщення цих «хитрозроблених помічників» в годинникових ременях і браслетах. :-)

Адже за великим рахунком який би хронограф ви не вибрали або тільки планували підібрати, спробуйте відчути в ритмічному русі його стрілок, що слухняні вашим чітким командам, міць і силу людського генія, який взяв під контроль саме час. І не забувайте, будь ласка, про те, що в наших магазинах Торгової мережі ДЕКА вас завжди чекає найширший вибір як механічних, так і кварцових хронографів від провідних світових виробників.

Частина друга >>