Продовження статті «Історія бренду TAG Heuer. Частина 1»

Автор Alessandro Mazzardo

У 1960-х на «порядку денному» в світовій годинниковій індустрії було створення наручного годинника з автопідзаводом. І компанія Heuer старанно працювала, розробляючи перший автоматичних механізм хронографу, який і представили публіці на Базельській виставці у 1969 році.

Прагнучи створити не просто перший в своєму роді, але й висококласний механізм, Джек Хойер залучив до роботи кращих професіоналів годинникового мистецтва: компанії Buren, Dubois Depraz та Breitling. Марка Buren славилася своїми тонкими автоматичними механізмами, Dubois Depraz була провідним фахівцем зі створення модулів хронографу та інших ускладнень. Марка Breitling, що також відома своїми хронографами, забезпечила фінансування спільної розробки під кодовою назвою Project 99. Ця співпраця стала однією з тих, що залишають глибокий слід в історії.

Перший модульний автоматичний хронограф був побудований на базовому механізмі Buren з автопідзаводом і календарем – незалежний модуль хронографу від Dubois Depraz кріпився до механізму годинника трьома гвинтами, працював на частоті 19,800 напівколивань на годину і забезпечував запас ходу близько 4 годин.

Історія бренду TAG Heuer

Heuer Calibre 11

Історія бренду TAG Heuer

Базовий механізм з мікроротором і модулем хронографа виробництва Dubois Depraz

Спочатку компанія Heuer планувала оснастити цим механізмом, що відомий як Chronomatic Calibre 11, модель Carrera. Тому довелося модифікувати корпус годинника, тому що його вихідна форма не була розрахована на настільки габаритний калібр.

Щоб отримати максимум від своєї революційної розробки, компанія вирішила також використовувати Calibre 11 в годиннику Autavia.

Історія бренду TAG Heuer

Успіх нового механізму не став для Heuer приводом розслабитися та відпочити на лаврах. Навпаки, Джек Хойер, не позбавлений креативних ідей, почав серйозно обдумувати «вихід за рамки»... Він хотів відійти від звичних стилістики та концепції Heuer та створити менш традиційний та строгий годинник. Щось незвичайне, несподіване, навіть авангардне. Як висловився сам пан Хойер: «Щось настільки ж інноваційне, як і новий калібр».

Ервін Пікерез, власник великої швейцарської компанії з виробництва годинникових корпусів, запропонував Джеку квадратний корпус, який він тільки що запатентував. Новинка забезпечувала годиннику те, до чого в той час прагнули всі компанії — водонепроникність.

Директору Heuer корпус дуже сподобався, і він домовився з Пікерезом про ексклюзивні права на нього. Слідом за новими автоматичними хронографами Autavia та Carrera вийшов годинник Heuer Monaco. Презентовано його було на ярмарку в Базелі як перший в світі водозахищений автоматичний хронограф в квадратному корпусі. Всі моделі Monaco відрізняла одна особливість — заводна головка, що розташовувалася ні з правого флангу, а з лівого. У той час це стало знаком того, що годинник не вимагав ручного заводу.

Історія бренду TAG Heuer

Реклама нових автоматичних хронографів Heuer акцентує увагу на тому, що власник цього годинника буде використовувати заводну головку тільки, щоб виставити час, 1969 рік

Історія бренду TAG Heuer

Годинник Heuer Monaco 1133B, де В —  це позначення блакитного циферблату (blue). Компанія також випустила версію з сірим циферблатом під референсом 1133G (grey)

Якщо вам цікава історія колекції Monaco, прочитайте наші статті:

TAG HEUER СВЯТКУЄ 50-РІЧЧЯ МОДЕЛІ MONACO CALIBRE 11 1970 SPECIAL EDITION

TAG HEUER MONACO 1969-1979 LIMITED EDITION

TAG HEUER MONACO 1979-1989 LIMITED EDITION

TAG HEUER MONACO 1989-1999 LIMITED EDITION

TAG HEUER - MONACO CALIBRE 11 50TH ANNIVERSARY 1990'S SPECIAL EDITION

TAG HEUER MONACO 2009-2019 LIMITED EDITION

На початку 1970-х років компанія Heuer розширила свою лінійку автоматичних хронографів, включивши в неї моделі Daytona, Montreal, Silverstone, Calculator, Monza, які оснащені механізмом Caliber 11.

В той період марка Heuer по праву вважалася еталоном спортивних годинників, зокрема в світі автоспорту. Такої репутації чимало сприяла роль бренду в якості спонсора команди Ferrari Формули 1 (1971-1979 рр.), так саме як і поява знаменитого кіноактора Стіва Маккуїна з хронографом Monaco в знаменитій кінокартині «Ле-Ман» в 1971 році.

Історія бренду TAG Heuer

Ліворуч: гонщик Ferrari Клей Регаззоні в костюмі з логотипом Heuer та з годинником Heuer Silverstone на зап'ясті. Праворуч: зірка кіно Стів Макквін з хронографом Monaco під час зйомок фільму «Ле-Ман» у 1970 році

Історія бренду TAG Heuer

Клей Регаззоні за кермом Ferrari 312T2, гонка Формули 1, 1976 рік. У 1970-х роках Heuer був офіційним хронометристом команди Ferrari. Фотографії люб'язно надані Лотаром Спурземом

У 1970-х компанія Heuer випустила кілька нових хронографів. Найпопулярніші з них: Calculator, Montreal, Temporada, Silverstone та Daytona. Всі моделі мали різний дизайн, а деякі з них відрізнялися додатковим функціоналом. Як, наприклад, версія Calculator з логарифмічною лінійкою.

Історія бренду TAG Heuer

Сторінка з каталогу Heuer з описом моделей Calculator та Silverstone, 1977 рік

Перебуваючи на гребені успіху, компанія починає розробку електронних вимірювальних приладів високої точності. У 1973 році виходить знаменитий Microsplit 820. Він став першим в світі кишеньковим спортивним таймером з кварцовим механізмом, цифровим дисплеєм і точністю до 1/100 секунди.

Вже через пару років високоточні кварцові технології поширилися і на сегмент наручних годинників – з 1975 по 1982 рік Heuer випускав цікаві цифрові годинники, які користувалися великим попитом. Найпопулярнішою була модель Chronosplit Manhattan GMT 1977 року – перший хронограф, що поєднує в собі традиційне аналогове вікно індикації часу та цифровий дисплей хронографу чи другого часового поясу.

Історія бренду TAG Heuer

Heuer Chronosplit Manhattan GMT, 1977 рік

Але століття «цифрового буму» було недовгим. Спочатку сприйняті як сверхінновація цифрові РК-дисплеї незабаром втратили свою популярність. Їх сприймали як просто дешевий аналог справжніх годинників. Однак кварцові механізми зі сцени не зійшлися. Їх продовжували та продовжують використовувати в якості альтернативи механічним калібрам, випускаючи цілі лінійки годинників на батарейках.

У 1983 році вийшла знакова колекція 2000 Series. Це були професійні спортивні годинники, що відрізнялися шістьма ключовими показниками:

  • водозахистом 200 метрів;
  • що вкручується, заводною головкою;
  • односпрямованим поворотним безелем;
  • сапфіровим склом;
  • стрілками та часовими мітками з люмінесцентним покриттям;
  • подвійною застібкою.

Серія була дуже різноманітна та включала в себе як більш класичні моделі з трьома стрілками, так і хронографи. В колекції 2000 Series використані не тільки механічні калібри, а й кварцові. Можна сказати, цей запуск став прообразом сучасної лінійки Aquaracer.

Історія бренду TAG Heuer

Хронограф 2000 Series, 1983 рік

Ця колекція стала останньою, розробленої Джеком Хойером на посаді глави Heuer. У 1982 році, незважаючи на високі показники продажів, компанія почала зазнавати труднощів. Позначилася криза в швейцарської годинникової індустрії, та гостро відчувався тиск в плані ціноутворення. Все це призвело до зниження маржі та рішенню Джека Хойера продати свої акції групі підприємців на чолі з Валентином Піаже.

Завдяки затребуваності годинників Heuer, зокрема дайверських моделей, розроблених ще за часів керування Джека Хойера, компанія достатньо швидко вийшла з кризи.

У червні 1985 року нове керівництво продає, яку знову стала прибутковою, компанію бізнес-групі TAG (Techniques d'Avant Garde — техніки авангарду, фр.) з Саудівської Аравії. Її тодішній власник, 66-річний Акрам Одже, був саудівським бізнесменом сирійського походження. У той час він вважався одним з найбагатших людей світу.

І з 1 січня 1986 року годинникова компанія офіційно змінила свою назву на TAG Heuer. Сповнений амбіцій Одже будь-що-будь хотів бачити ініціали TAG на швейцарському годиннику, тому графіка була доопрацьована: над фірмовим щитом Heuer з'явилася «надбудова» з ініціалами TAG. А на зміну монохромній гамі прийшло яскраве поєднання червоного, зеленого та білого.

Історія бренду TAG Heuer

Еволюція логотипів Heuer і TAG Heuer

Першим годинником, випущеним під новим ім'ям, стала модель Formula 1 – перша серія, оснащена виключно кварцовими механізмами. Очевидно, джерелом натхнення для цього запуску послужила швейцарська марка Swatch, що користувалася в той час величезним успіхом.

І хоча годинник Formula 1 мали дещо інше позиціонування ніж Swatch, щось спільне у них було: корпус з синтетичних матеріалів (скловолокно), сміливі яскраві кольори та кварцовий механізм.

Історія бренду TAG Heuer

З моменту випуску та аж до 2000 року, коли ця лінійка була тимчасово знята з виробництва, компанія TAG Heuer продала більше 3 мільйонів годинників Formula 1. Пізніше, в 2004 році, оновлена серія знову вийшла на ринок.

У 1987 році бренд представив не менше цікаву модель S/el Series. Витіювата назва — це свого роду відсилання до універсальності годинника: він підходив і для спортивного стилю, і для елегантного (sports/elegance). Відмінна риса серії S/el — сталевий браслет з S-подібними ланками.

Історія бренду TAG Heuer

Хронограф серії S/el з характерним браслетом

Історія бренду TAG Heuer

Гонщик Айртон Сенна з біметалічним S/el хронографом на зап'ясті. Модель S.25706C 1993 року

Успішна з моменту запуску серія S/el була однією з найбільш продаваних за всю історію TAG Heuer аж до 1999 року. Потім дизайн зазнав змін: лінії стали більш графічними, а корпус і ланки браслетів — більш пласкими. Назву змінили на «Link». Ця колекція і до цього дня залишається однією з центральних в модельному ряду TAG Heuer.

Історія бренду TAG Heuer

Модель з серії Link, оснащена Calibre 16 (Valjoux 7750) 1999 року випуску

Історія бренду TAG Heuer

Друге покоління Link з більш точеними гранями

Завдяки блискучим рекламним кампаніям і великим капіталовкладенням марка TAG Heuer значно зросла. Всесвітньо відомий автогонщик Айртон Сенна був амбасадор бренду. Він став обличчям однієї з найяскравіших і найуспішніших рекламних кампаній зі слоганом «Не ламайся під тиском» 1991 року. Також запам'яталася кампанія «Успіх — це гра розуму» 1995 року, що зібрала 15 світових нагород в області рекламного мистецтва.

Історія бренду TAG Heuer

Продаж по всьому світу збільшився з 66 мільйонів швейцарських франків в 1988 році до 420 мільйонів в 1996, що зробило TAG Heuer шостим за величиною брендом швейцарських годинників. Фінансовий успіх був беззаперечним: у вересні 1996 року компанія котувалась на фондових біржах Швейцарії та Ню-Йорка. Реальним акціонерам належав контрольний пакет акцій в розмірі майже 64%.

Усвідомлюючи цінність та важливість своєї спадщини, в 1998 році компанія TAG Heuer вирішує випустити серію «Re-Edition»: колекцію годинників Carrera та Monaco, натхненну класичними хронографами Heuer 1960-х років.

Перед стартом рекламної кампанії годинників Monaco представники TAG Heuer зв'язалися з Чедом МакКуїном, сином автогонщика Стіва Маккуїна, щоб домовитися про права на використання фотографій його батька, який помер в 1980 році.

Першою перевиданою версією легендарних Monaco була модель CS2110 з чорним циферблатом і старим логотипом Heuer у вигляді чорно-білого щита. Годинник в оновленому корпусі, з заводною голівкою в традиційному положенні «3 години» та новими кнопками вийшов обмеженим тиражем (5000 примірників). Запуск виявився настільки успішним, що всі екземпляри були розпродані з неймовірною швидкістю.

Історія бренду TAG Heuer

Оновлена версія Монако CS2110 з 30-хвилинним лічильником хронографу в положенні «9 годин», секундоміра — в положенні «3 години», датою — в положенні «6 годин», 1998 рік

У вересні 1999 року більшість інвесторів TAG Heuer взяли публічну пропозицію від французької транснаціональної компанії LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SA, в результаті чого LVMH стала власником швейцарського бренду. Це був добре спланований стратегічний крок з боку LVMH, чия діяльність в годинниковій індустрії оберталася навколо TAG Heuer. Останній не відчув жодних змін: автономність компанії була збережена, керівництво залишилося колишнім, як і назва бренду та розташування штаб-квартири.

У 2000 році TAG Heuer представив оновлену версію Monza. Дизайн годинника поєднував в собі і елементи Monza 1970-х, і деякі елементи хронографу з однією кнопкою з далеких 1930-х. Були випущені різні варіації, найпрестижнішої серед яких став хронограф Monza Caliber 36 – спеціальне видання, оснащене автоматичним механізмом El Primero з сертифікацією COSC.

У 2001 році Джек Хойер призначений почесною головою ради директорів компанії TAG Heuer. Цей жест продемонстрував повагу групи LVMH до спадщини бренду.

Багато ентузіасти пам'ятають концептуальну модель Monaco Sixty-Nine (референс CW9110), представлену на виставці Baselworld в 2003 році. Роком пізніше вона вийшла в продаж і представляла собою «годинник-перевертень»: на одній стороні був механічний аналоговий годинник, а на іншій — цифровий хронограф з будильником.

Історія бренду TAG Heuer

Корпус-перевертень Monaco Sixty-Nine, 2003 рік

У 2004 році компанія TAG Heuer представила ще одну концептуальну модель Monaco V4 – перший в світі наручний годинник з ремінною передачею замість колісної системи. Роль шестерень виконували тонкі приводні ремені, а чотири заводних барабана, що нагадують циліндри двигунів, були встановлені на шарикопідшипники.

Скептики, що передрікали годиннику умовне існування у вигляді всього лише концепції, були чимало здивовані, коли через п'ять років (у 2009) Monaco V4 став серійною моделлю. Вміщений в корпус з платини та обмежений всього 150 екземплярами Monaco V4 коштував 70 000 євро.

У 2014 році швейцарський бренд ступив ще далі, випустивши Monaco V4 Tourbillon.

Історія бренду TAG Heuer

Виробнича версія TAG Heuer Monaco V4, 2009 рік

Але 2004 рік ознаменувався ще одним гучним релізом: вийшла нова модель лінійки 2000 Series – Aquaracer. Поміщений у водонепроникний корпус (300 метрів) 2000 Aquaracer відрізнявся круглими годинними мітками з люмінесцентним покриттям і алюмінієвим безелем насиченого кольору. Серія виявилася настільки успішною, що незабаром була виведена в окрему колекцію – Aquaracer.

Історія бренду TAG Heuer

2000 Aquaracer, 2004 рік

До свого 150-річного ювілею TAG Heuer випустив калібр 1887. Хронограф з автопідзаводом став повністю мануфактурним. Першою моделлю, яку оснастили новим механізмом, стала Carrera 1887 Chronograph нового покоління. Вона зберегла дизайн і дух класичної версії, але абсолютно відповідала вимогам того часу в плані якості, експлуатаційних характеристик і точності.

Історія бренду TAG Heuer

Carrera Calibre 1887

Історія бренду TAG Heuer

Автоматичний калібр 1887 2010 рік

У тому ж році TAG Heuer представив неймовірний Grand Carrera Pendulum Concept – перший маятник без спіралі балансу, функцію якої виконував магнітний генератор.

Чотири магніти створювали магнітне поле, яке забезпечувало лінійний поновлюваний крутний момент, що створював коливання для колеса балансу. Відсутність фізичної маси і, як наслідок, інерції дозволило механізму працювати на більш високих частотах, що підвищило загальну точність калібру.

Історія бренду TAG Heuer

Усі наступні роки інженери та конструктори TAG Heuer перебували в пошуку способів зробити хронографи точнішими.

У 2011 році годинник Mikrograph оснастили новим повністю вбудованим механізмом хронографу, що володіє точністю до 1/100 секунди. Замінивши застарілий механізм високотехнологічним, компанія не відмовилася від ретро-стилю першого секундоміра Heuer Mikrograph 1916 року випуску. Дизайн залишився практично незмінним.

Рівно через рік TAG Heuer взяв нову висоту, презентувавши Mikrotimer Flying 1000. Це перший механічний наручний хронограф, який вимірював і відображав час з неймовірною точністю 1/1000 секунди – в десять разів швидше, ніж версія Mikrograph.

Історія бренду TAG Heuer

Ліворуч: Mikrograph, праворуч: Mikrotimer

У 2012 році концептуальний годинник Mikrogirder виграв Гран-прі Aiguille d'Or – найвищу нагороду Grand Prix de l'Horlogerie de Geneva – як кращий годинник року.

Історія бренду TAG Heuer

Mikrogirder, переможець Grand Prix de l'Horlogerie 2012

Годинник безумовно відрізнявся чудовим дизайном: циферблат  розташований злегка під кутом, заводна головка в положенні «12 годин» оточена кнопками хронографу. Але інновація в іншому: в механізмі не було ані колеса балансу, ані волоскової пружини. Лінійні коливання створювали три балки регулятору.

Mikrogirder став першим механічним хронографом, який досяг точності 1/2000 (або 5/10 000) секунди. Як і його попередники Mikrograph та Mikrotimer, він виробляється в майстерні бренду Haute Horlogerie в Ла-Шо-де-Фон.

У 2015 році на виставці Baselworld TAG Heuer представив спортивний хронограф Carrera Caliber Heuer 01 в новому корпусі, з новим циферблатом і абсолютно новим механізмом Caliber Heuer 01. Годинник став результатом еволюції Caliber 1887, випущеного в 2010 році, та основою нової колекції, на що вказує позначка «01».

Історія бренду TAG Heuer

Carrera Calibre Heuer 01

Історія бренду TAG Heuer

Автоматичний калібр Heuer 01, 2015 рік

У новому корпусі, вже не монолітному, використана модульна конструкція з 12 компонентів, що дозволяє експериментувати з комбінаціями матеріалів, кольорів і обробок.

2017 рік ознаменувався поверненням Autavia – одного з найулюбленіших водійських хронографів 1960-х. Створена за образом свого попередника 1962 року модель оснащена оновленими функціями та запатентованим мануфактурним механізмом Caliber Heuer 02. Цей калібр легко впізнати по розташуванню лічильників в положенні «3-6-9 годин», тоді як в Calibre Heuer 01 розташування інше: «6-9 -12 годин».

У 2019 року в TAG Heuer оснастили калібром Heuer 02 серію Monaco. Таким чином, вперше за свою піввікову історію годинники з цієї серії працюють на мануфактурних механізмах власного виробництва.

Історія бренду TAG Heuer

Оновлений Autavia (2017)

Історія бренду TAG Heuer

Monaco Heuer 02 (2019). Обидві версії (і вище) оснащені Caliber Heuer 02

Нещодавно компанія TAG Heuer представила свою останню розробку – волоскову пружину з вуглецевого композиту (карбону). Завдяки своїй легкості та низької щільності вона практично не схильна впливу гравітації та ударів, гарантує ідеальні концентричні коливання та абсолютно не схильна до впливу магнітних полів.

Історія бренду TAG Heuer

На створення цієї інновації співробітники лабораторії TAG Heuer в Ла-Шо-де-Фон витратили роки. Але час і фінансові вкладення окупилися: продуктивність та точність механічних годинників стала вище.

Перша у своєму роді ця пружина з композитного карбону інтегрована в новий Carrera Caliber Heuer 02T Tourbillon Nanograph. Автоматичний хронограф з 500 деталей оснащений турбійоном і відповідає офіційним стандартам хронометра.

Історія бренду TAG Heuer

Ця інновація вкотре підтвердила той факт, що компанія TAG Heuer – це завжди про розрив шаблонів, про унікальні розробки, про неоціненний вклад в розвиток швейцарської годинникової індустрії.

Історія бренду TAG Heuer

Штаб-квартира TAG Heuer в Ла-Шо-де-Фон

Штаб-квартира TAG Heuer в Ла-Шо-де-Фон