Про прогресивному годинникову справу та маркетинг

Автор: Cheryl Chia

Інтерв'ю з Жюльєном Торнаре — генеральним директором компанії Zenith

В середині 2017 року Жюльєн Торнаре став виконавчим директором бренду Zenith, котрий раніше випустив знаменитий хронограф El Primero. До цього він 17 років присвятив компанії Vacheron Constantin, яку в останні кілька років представляв на найбільш прибутковому для марки ринку — азійському.

У Zenith на Торнаре чекало досить непросте завдання: дати бренду новий поштовх у розвитку, позаяк останні кілька років справи йшли недуже. Компанія ніяк не могла зробити крок вперед, посилено чіпляючись за минулі перемоги та досягнення. Колишній успіх El Primero невпинно перебував у центрі уваги, а новітні досягнення залишалися непоміченими.

Колекція Defy, що вийшла два роки тому, не повторила тріумф El Primero, але стала тим самим «новим витком», на який так потребувала компанія. Серія не тільки стала бестселером, а й справила величезний вплив на годинникову індустрію в цілому. До Zenith (за деякими даними і Ulysse Nardin — ред.) Ніхто не використовував в калібрах кремній, а модель Defy Inventor оснащена саме кремнієвим осцилятором.

Інтерв'ю з Жюльєном Торнаре — генеральним директором компанії Zenith

Годинник Defy Inventor

Я зустрілася з паном Торнаре на при кінці минулого року в Сінгапурі на заході, присвяченому святкуванню 50-річного ювілею серії El Primero. Він розповів про своє бачення бренду Zenith та про те, як йому вдалося так звучно ввести його в нове десятиліття.

Я внесла деякі правки в інтерв'ю, щоб зробити його максимально інформативним і лаконічним.


 Ви вже два роки стоїте «біля керма» компанії Zenith. Як ви думаєте, найскладніше вже позаду?

І так, і ні. Спочатку було неймовірно складно. Прийти у вже сформовану команду зі своїм баченням і стратегією — завдання не з легких. Створювати і надалі розвивати бренд з постійною командою куди простіше, ніж прийти із зовсім іншої компанії. Потрібний певний час на «вживлення».

Моїм першочерговим завданням стало зміна їхнього мислення. Я хотів, щоб люди розширили свою свідомість та почали думати креативно. Наприклад, в минулому році я впровадив спеціальну систему, згідно з якою кожен співробітник, неважливо з якого він відділу, повинен представити мені п'ять інноваційних ідей. Тільки так він зможе отримати бонуси на кінці року. Мені потрібна їхня творча енергія. Це паливо для компанії. Неважливо, годинникарі, полірувальники, бухгалтери або менеджери післяпродажного обслуговування – кожен з них може дати компанії нову ідею.

Найскладніше – це міняти внутрішню (корпоративну) культуру компанії. Особливо в Швейцарії. Тутешні люди консервативні, а в швейцарських горах і того консервативніше. Але насмілюся сказати, що мені це вдалося. Я бачу, що компанія стала більш згуртованою. Це мене дуже радує.

Інтерв'ю з Жюльєном Торнаре — генеральним директором компанії Zenith

Модель El Primero 400 практично не змінилася з моменту свого релізу 50 років тому. Вона донині у продажу

Ви співпрацюєте з сервісом із продажу старих годинників True Facet, займаєтеся електронною комерцією, і в той же час співпрацюєте з такими гігантами як Bamford та Phillips. Як вам вдається поєднувати такі різні види діяльності?

Все просто. Якщо хочеш йти в ногу з часом і інноваціями, потрібно розширювати свої межі. «Бути в тренді», як зараз кажуть.

У 21 столітті електронна комерція надважлива. Тому ми почали співпрацювати з «третіми особами», такими як містер Портер, платформа JD.com та іншими. Також ми налагодили прямі продажі з власного сайту. Електронна комерція відмінно працює з лімітованими серіями або спеціальними запусками, недоступними в оффлайн-бутіках. Звісно, масштаб ще достатньо скромний, але початок покладено. А це головне.

Що стосується продажу старих годинників, то це безперечний тренд. І ми не станемо відмовлятися від вторинного ринку тільки тому, що випускаємо та продаємо нові годинники. Тому нашим наступним кроком буде впровадження нової концепції в бутіках Zenith. Крім нових моделей ми будемо пропонувати покупцям старі годинники, які пройшли повну перевірку на справжність та функціональність. Це будуть тільки ті моделі, за які компанія особисто ручається.

Також у нас є послуга кастомізації. Містер Бівер порадив мені обдумати ідею співпраці з Джорджем Бамфордом з годинникового відділу Bamford Watch Department. І я вирушив у Лондон на зустріч з ним.

Буду з вами чесний, я був не надто натхненний цією ідеєю. Мені неприємно було, що хтось буде щось міняти в дизайні наших годинників. Тому внутрішньо я був готовий відхилити пропозицію Бамфорда. Але коли я з ним познайомився та на власні очі побачив, наскільки неймовірна у нього мережа клієнтів, як майстерно він кастомізує годинники, мені довелося зізнатися собі, що нам до нього об'єктивно далеко.

А ще я зрозумів, що цей хлопець в будь-якому випадку буде робити свою справу, тихо сидячи в якійсь комірчині на іншому кінці світу. І не тільки з годинниками Zenith, а й будь-якій іншій марки. Так чому ж мені не укласти з ним угоду? Ми обидва будемо у виграші, а я зможу безпосередньо контролювати процес.

Тепер я дивлюся на кожну модель наших годинників, яку кастомізував Бамфорд і, не приховую, дуже задоволений результатом. Я маю можливість відстежувати весь процес, клієнти задоволені – співпраця вийшла взаємовигідною.

Інтерв'ю з Жюльєном Торнаре — генеральним директором компанії Zenith

Лімітована серія El Primero A386 розроблена спільно з аукціоніст Phillips. Фото надане компанією Phillips

Інтерв'ю з Жюльєном Торнаре — генеральним директором компанії Zenith

Модель El Primero Revival A384 Edge of Space, що випущена в колаборації з Bamford Watch Department та містером Портером. Фото надане компанією Zenith

 Zenith вже давно став нішевим брендом для шанувальників годинникового мистецтва та колекціонерів. Чи плануєте ви розвивати бренд саме в цьому напрямку або хочете сфокусуватися на іншій групі покупців?

Безумовно, ми будемо масштабуватися. Вже зараз бренд активно розвивається в Азії та Китаї. Також наші позиції надсильні в Японії, тому що люди добре знаються про технічних можливостях Zenith та вже багато років віддають перевагу саме нашим годинникам.

Японці не так піддаються впливу маркетингу, як жителі інших країн. Вони більше дбають про суть та якість того, що вони набувають за свої гроші. Купуючи Zenith, вони завжди впевнені, що платять за достойну річ за справедливою ціною. Саме тому наш бренд такий популярний в Японії.

У той же час ми не можемо фокусуватися виключно на колекціонерах і жителях Країни висхідного сонця. Ми також повинні продавати наші годинники людям, що нічого не тямлять в годинниковому мистецтві.

Моє бачення подальшого розвитку компанії таке: у Zenith багата історія, яку ми будемо поважати та всіляко культивувати. Ми залишаємося автентичним брендом, оскільки я впевнений у тому, що нове покоління набагато більше піклується про автентичність та зміст, ніж прийнято вважати.Також ми залишаємося на 100% мануфактурою: будемо використовувати тільки механізми власного виробництва. Зараз це досить велика рідкість – максимум близько п'яти брендів можуть похвалитися тим ж.

Це концепція, якої я планую дотримуватися. Однак це зовсім не означає, що я не буду сприяти тому, щоб Zenith виглядав більш сучасним і трендовим.

Масштабні заходи, вечірки, запрошені селебріті та посли бренду – це обов'язкова складова маркетингу. І я однозначно буду це робити. Коли об'єднуються настільки потужні складові, як відмінна механіка від авторитетної мануфактури, актуальність і популярність виходить успішний, затребуваний бренд.

Інтерв'ю з Жюльєном Торнаре — генеральним директором компанії Zenith

Нова модель El Primero A384 Lupin The Third Edition створена за мотивами японських коміксів. Доступна виключно в Японії. Фото надане компанією Zenith

 Defy — це спортивна серія, створена переважно для молодої аудиторії. Однак багато моделей оснащені високотехнологічними ускладненнями, як наприклад, годинники Inventor та Double Tourbillon. Як ви доводите людям виняткові якості цих моделей?

Наша мета — за допомогою сучасного дизайну вийти на різні сегменти ринку. Я вважаю, що в сучасній годинникової індустрії набирає обертів нова тенденція: годинник з традиційними ускладненнями в ультрасучасній подачі. Якщо розглядати навіть найбільш консервативні класичні бренди, то ми бачимо, що їхні більше спортивні сучасні лінійки впевнено завойовують ринок, потроху витісняючи класичні серії.

Більшу частину розроблених нами інновацій ми будемо впроваджувати саме в колекції Defy, в якій зібрані моделі з ускладненнями. Однак в цій серії також представлені і годинники Defy Classic з більш простими механікою і дизайном. Ця лінійка буде надцікава молодим колекціонерам, бо вона різнопланова.

Але ми не беремо до уваги один важливий елемент — жіночий годинник. У цьому напрямку ми маємо ще вдосконалюватися.

 В колекції Defy вам вдалося реалізувати рідкісні ускладнення та поєднати їх з надприємною ціною. Розкажіть, як вам це вдалося з точки зору оптимізації інжинірингу?

Ми домагалися цього різними способами. Через те, що абсолютно всі механізми розробляються в стінах Zenith, ми змогли провести стільки досліджень та розробок, скільки було потрібно для того, щоб забезпечити конкурентну ціну.

Розумієте, годинникова промисловість далеко не завжди така прозора, як здається на перший погляд. Часом дві абсолютно однакові моделі з аналогічними механізмами вельми значно відрізняються за ціною. Я вважаю це несправедливим по відношенню до споживача.

Ми зобов'язані бути чесними. Так, іноді ми отримуємо менший прибуток, що з точки зору бізнесу не зовсім правильно. Однак це абсолютно виправдано в розрізі довгострокового розвитку бренду.

Моя думка така: якщо ти будуєш свій бізнес на маркетингу та вітрі, рано чи пізно він піде на дно. І ти разом з ним. Моє завдання, як генерального директора Zenith, забезпечити бренду довгі роки успішного зростання.

Інтерв'ю з Жюльєном Торнаре — генеральним директором компанії Zenith

Годинник Defy El Primero Double Tourbillon

 Модель Defy Inventor була розроблена за участю дослідницького інституту LVMH, в той час коли центр електроніки CSEM створив кремнієві деталі для калібру. Ви плануєте в подальшому продовжувати співпрацю, щоб оснастити високотехнологічними деталями ще інші серії?

Безумовно. Але зараз вся наша увага прикута до лінійки Inventor як достатньо великому та технічно складного проекту. Принцип роботи осцилятору — це чиста математика. Від того, наскільки якісно та правильно виготовлять та підлаштують деталі, залежить те, як він буде працювати. Похибка в один мікрон вже робить механізм неліквідним. Це понад трудомісткий, делікатний процес. І дуже тривалий.

Якби у нас була можливість виробляти кілька тисяч таких деталей на рік, жодна б не лежала без діла. У мене вже сформоване передзамовлення на 2000 моделей Inventor, а на рік ми можемо випустити 300-350 максимум. Але ми активно працюємо над розширенням наших можливостей.

Інтерв'ю з Жюльєном Торнаре — генеральним директором компанії Zenith

Крихітне анкерне колесо з кремнію з безліччю вузьких зубців. Модель Defy Inventor

 З якими проблемами ви зіткнулися, випускаючи годинник Inventor?

Єдиною значною проблемою стало виробництво. Точніше, його недостатні обсяги. Особливо з урахуванням того, що іноді нам доводиться списувати деякі осцилятори як неліквідні, тому що ми працюємо за високими стандартами. Наш постійний головний біль — як зробити більше та швидше. Іноді навіть доводиться доробляти вручну, що ще більше уповільнює весь процес. Тому Inventor — це довгограючий проект. Ми разом з ним вчимося, ми разом вдосконалюємось.

Але з точки зору ринку ми вже досягли виняткових результатів. Чому? З двох причин: ми створили справжню технічну інновацію, яка корисна та зрозуміла споживачеві. І я можу пояснити її кому завгодно. Вам, наприклад. І ви мене зрозумієте, і більшість людей зрозуміють.

Але зустрічаються клієнти, яким абсолютно байдуже, що в годиннику, який їм так сподобався, та який там суперосцилятор. І це служить ще одним підтвердженням успіху нашого винаходу, тому що саме сильний візуальний ефект привернув покупця.

Технічно складні, корисні та естетично привабливі нововведення — це стратегія компанії Zenith на найближчі роки.

 Як ви бачите подальший розвиток кремнієвого осцилятора? Чи можливо експериментувати з його формою, розміром? Чи може доопрацювання окремих його компонентів посилити відчуття справжньої механіки на руці?

Безумовно. Якраз зараз ми активно працюємо над цим. Ми намагаємося зробити осцилятор менше та поміняти його колір. Ми навіть можемо змінити його форму, при цьому не зменшуючи продуктивність. Тому еволюція кремнієвого осцилятора Zenith — це всього лише питання часу. Настають великі зміни та дивовижні нововведення.

 Хотілося б дізнатися про високотехнологічні матеріали, які використані в моделі Defy 21. Спочатку вона була оснащена карбоновими пружинами, але потім ви від них відмовилися. З якої причини?

Так, ми відмовилися від карбонових пружин через ненадійність волосків з вуглецевих нанотрубок. Коли я тільки приступав до роботи в Zenith, робота над цими пружинами була в самому розпалі. Ми провели безліч випробувань, але результати мене не задовольнили. Тому я прийняв рішення не випускати годинники з тим технічним оснащенням, яке було на той момент.

Якщо колись ми доб'ємося необхідного рівня надійності від карбонових пружин, то чому б ні? Ми будемо використовувати їх в своїх годинниках. Але, по суті, це не найважливіший аспект моделі Defy 21.

Від цього годинника я хотів домогтися стовідсоткової надійності, тому ми використовували легований сплав для пружин механізму. І це виявилося ефективно: у нас мінімальний відсоток повернення на модель Defy 21, практично найнижчий за всю історію. Чому я невимовно радий. Я вважаю це досягненням.

Інтерв'ю з Жюльєном Торнаре — генеральним директором компанії Zenith

Defy 21 Chronograph з точністю до 1/100 секунди

 Як вам вдається дотримуватися крихкого балансу між канонічним Zenith та сучасним високотехнологічним?

Цей баланс повинен бути максимально природним. Коли згадуєш, що годинник El Primero вийшов ще в 1960-х, розумієш, що на той час це була безпрецедентна інновація. Рік тому я розмірковував про нашу 50-річну річницю і зрозумів одну просту річ: 50 років – це, звісно, багато, але не настільки.

І я зв'язався з людьми, що колись створили El Primero. Вісім людей. Вони розповіли мені, чого варте було створення цього чудового механізму. Тоді їх багато переконували, що автоматичний хронограф ніколи працювати не буде. А тепер їм нікого не здивуєш. Ці люди змогли створити велике тому, що вони вірили в те, що роблять, і хотіли розширити межі технологій. Цим ми і займаємося сьогодні. Zenith Defy став гідним наступником легендарної серії.

Якщо ми зупинимося в розвитку, ми не тільки продемонструємо неповагу до тих винахідливих джентльменів, але і нівелюємо всі минулі досягнення компанії.

Я дивлюся на сучасні годинники відомих брендів і розумію, що це просто копії їхніх минулих перемог, нічого нового. Я вважаю це великою помилкою.

Безумовно, вантажні колекції володіють особливим шармом і повинні бути присутніми в лінійці компанії, але ми живемо в 21 столітті. Якщо ви хочете, щоб мілленіали закинули механіку та носили на зап'ясті смартфони, продовжуйте далі випускати моделі давно минулих років. Але це не шлях Zenith. Ми покажемо людям, що годинникова промисловість — це живий, який динамічно розвивається, організм, здатний відповідати вимогам сьогоднішнього дня.

 Годинник El Primero — це важлива віха в історії Zenith. Але йому вже 50 років. Як ви бачите його подальше існування: ви допрацюєте калібр для перезапуску або залишите його в первозданному вигляді, щоб створити щось нове?

El Primero не забутий. Ми будемо покращувати його, дотримуючись канонічних дизайну та естетиці, але вже під ім'ям El Primero 2. Оригінальний калібр, безсумнівно, був чудовий, але для свого часу – 50 років тому. Новий механізм буде доопрацьований та покращений з урахуванням останніх досягнень Zenith.