Вісім (плюс одна) моделей, чий дизайн тільки виграв від відсутності циферблату

Автор: Erik Slaven

Добре виконані циферблати, прикрашені класичною гарячою емаллю Grand Feu чи вишуканим Гільйошування, не тільки визначають концепцію дизайну годинника, але і часто додають сотні (а то і тисячі у.о.) до прайсу. Однак не рідкі випадки, коли при повній відсутності циферблату створюється унікальна, інтригуюча та абсолютно особлива естетика.

В середині 18 століття (приблизно в 1760 році) легендарний годинникар не менше легендарного короля Франції Луї XV Андре-Шарль Карон створив перший в світі скелетонізований годинник. Вишуканий, створений для найдосвідченіших шанувальників – з таким годинником донині складно конкурувати, адже він відкриває нам абсолютно приголомшливе таїнство хорологічного мистецтва.

Я склав список з восьми чудових скелетонізованих годинників різних цінових категорій: від «важкого люкса» до «лоукостерів».

Коли у вашому гаражі вже стоїть Bentley

Найбільш прославлені годинникові марки світу випускають скелетонізовані моделі, бажаючи продемонструвати публіці своє виняткову майстерність. Чудовий дизайн і новітні досягнення в механіці – це не тільки спосіб в черговий раз затвердити своє право перебування на «годинниковому Олімпі», а й відмінний шлях до збільшеного рахунку в банку.

Наступні моделі – винятковий приклад найвищої майстерності скелетонізаціі в сучасному масовому виробництві.

Roger Dubuis Excalibur Skeleton Double Flying Tourbillon

У мистецтві існує техніка, відома як «негативний простір». Вона дозволяє максимально розкрити навколишні предмети, що знаходяться в обмеженому полі. До честі майстрів Roger Dubuis вони віртуозно її застосували, створивши ефект надскладного механізму. Чудова обробка 301 деталі калібру обґрунтовує кожен з 1200 годин часу, витраченого на його виготовлення.

годинник Roger Dubuis Excalibur Skeleton Double Flying Tourbillon

Модель Excalibur Skeleton була удостоєна найвищого знака якості — Женевського клейма (Poinçon de Genève). З того моменту, як його вперше заснували кращі годинникарі Женеви в 1886 році, цей знак і понині залишається залізним гарантом естетичної досконалості годинника. А з 2012 року до переліку критеріїв увійшли й обов'язкові стандарти продуктивності та довговічності.

З більш ніж 20 мільйонів швейцарських годинників, що випускаються щорічно, тільки 24,000 удостоєні Женевського клейма. До слова, абсолютно всі екземпляри, що випускаються компанією Roger Dubuis, відповідають цим суворим стандартам.

Подвійний, що ширяє, турбійон, розташований в нижній частині циферблату, укладено в титановий корпус, основна пластина якого відрізняється немислимою тонкістю та надміцністю, оскільки скріплює всю конструкцію воєдино.

годинник Roger Dubuis Excalibur Skeleton Double Flying Tourbillon

Починаючи з 2009 року скелетонізовані механізми стали візитною карткою бренду Roger Dubuis, а неперевершений калібр RD01SQ — найкращим свідченням майстерності його інженерів.

В обробці використані дві техніки: родієве покриття вугільного кольору та зернистий візерунок, нанесений методом circular graining, що створює кола різного діаметра. Також в дизайні чітко простежується тематика «Astral» з попередніх моделей бренду.

годинник Roger Dubuis Excalibur Skeleton Double Flying Tourbillon

Міст у формі зірки, розташований у верхній частині циферблату, підтримує циліндр, від якого розходяться промені аж до годинних маркерів, утворюючи щось на зразок сузір'я. Клітки турбійону виконані у формі кельтського хреста.

Одного погляду на мінімалістичний, надскладний та чудово оброблений механізм Excalibur Skeleton Double Flying Tourbillon досить, щоб оцінити ту виняткову майстерність, якою досконало володіють інженери Roger Dubuis.
Ціна ... не менш вражаюча.

Короткі характеристики:

 • Діаметр: 47 мм.
 • Корпус: титановий сплав із DLC покриттям.
 • Механізм: калібр RD01SQ з ручним заводом; подвійний, що ширяє, турбійон; Женевське клеймо; 28 каменів; частота 21,600 напівколивань на годину (3 Гц); 50-годинний запас ходу; водозахист 50 метрів.
 • Офіційний прайс: 267,000 $.

Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Squelette 5395

годинник Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Squelette 5395

Турбійон був запатентований компанією Breguet в 1801 році і з тих пір став одним з найбільш виняткових ускладнень, які можуть бути присутніми в годиннику.

Скелетонізований калібр 581SQ — один з найбільш тонких механізмів з турбійоном, його товщина складає 3 мм. Звання самого тонкого, як і раніше, належить Bvlgari Octo Finissimo Tourbillon (1,95 мм). У прагненні до вишуканого мінімалізму Breguet скоротило обсяг використовуваних матеріалів до 50%. І, як виявилося, не дарма.

годинник Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Squelette 5395

У цьому годиннику ви не зустрінете звичної симетрії, оскільки ліва частина циферблату практично порожня. Негативний простір обрамляють червоні та прозорі рубіни, що підтримують зубчасту передачу.

Все дійство зосереджено на правій стороні: великі здвоєні апертури підтримують циліндр у верхній частині циферблату, а в нижній розташувався модифікований турбійон. Його титанова клітка з'єднується безпосередньо з колісною парою, а кремнієвий спуск розташований під нахилом, надаючи більше вільного простору.

годинник Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Squelette 5395

Переверніть годинник, і ви побачите зубчастий периферійний ротор з платини. Це дозволило добитися безперешкодного огляду та виключної тонкощі автоматичного механізму.

годинник Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Squelette 5395

Чудова ручна обробка та гільйошування завершують цей досить радикальний, як для Breguet, дизайн. Не можна заперечувати, що подібного роду моделі далекі від класичної концепції марки, проте Extra-Plat Squelette стала найкращим свідченням неймовірної майстерності Breguet за частиною хорологічного мистецтва.

Короткі характеристики:

 • Діаметр: 41 мм.
 • Товщина: 7,7 мм.
 • Корпус: 18-каратне рожеве золото (або платина).
 • Механізм: автоматичний калібр 581SQ товщиною 3 мм; периферійний ротор; що ширяє турбійон в титановій клітці; кремнієвий спуск; 33 каменя; частота 28,800 напівколивань на годину (4 Гц); 80-годинний запас ходу; водозахист 30 метрів.
 • Офіційний прайс: 219,500 євро (модель в золоті).

Коли ви власник Mercedes E-класу

Перемістимося з вершини Олімпу в його передмістя. Наступні скелетонізовані моделі важко зарахувати до «важкого люксу», але сміливо можна віднести до розкішних і дорогих. Щоб їх придбати, вам потрібно бути заможною людиною, але мільйонером — зовсім не обов'язково.

Ці годинники відрізняються досить вишуканими механізмами та являють собою кращого представника свого цінового сегменту.

RGM 801 Skeleton

годинник RGM 801 Skeleton

Заснована в 1992 році американським годинникарем Роландом Г. Мерфі компанія RGM (штат Пенсільванія) – одна з двох вертикально інтегрованих брендів в США. Другий (Weiss Watch Company) знаходиться в Лос-Анджелесі.

Перший мануфактурний механізм компанії – калібр 801, представлений в 2007 році. На той момент вже кілька десятиліть Америка не випускала власних механізмів, і реліз RGM 801 став подією.

Дизайн моделі Skeleton багато в чому повторює дизайнерські тенденції 20 століття: відсутня велика частина поверхні циферблату, а практично позбавлений декору механізм видно як на долоні.

Серед яскравих особливостей секундний лічильник у вигляді перевернутої золотий арки з трьома 20-секундними доріжками. Замість класичної стрілки три променя різної довжини із загальною підставою. Кожен з них, досягаючи арки, торкається відведеної йому доріжки.

годинник RGM 801 Skeleton

Годинна і хвилинна стрілки з вороненої сталі (фірмовий стиль RGM) створюють приємний контраст з матовими срібними пластинами. Оздоблення механізму виконане вручну в двох техніках: зернистій матовій та перлаже. Скоси виблискують глянцем, балансир декорований гравіюванням, а регулятор за формою нагадує лебедину шию.

годинник RGM 801 Skeleton

Корпус RGM 801 Skeleton виконаний з нержавіючої сталі 316L (також доступна модель з 18-каратного рожевого золота). Діаметр базової моделі складає 43 мм, при цьому є можливість замовити версію у меншому 42-міліметровому діаметрі.

Сам факт виходу мануфактурного механізму американського виробництва — це вже прецедент, який дозволив стверджувати, що годинникове мистецтво може народжуватися і за межами Женеви.

Короткі характеристики:

 • Діаметр: 43 мм (42 мм).
 • Товщина: 12,3 мм (10,5 мм).
 • Корпус: нержавіюча сталь 316L (18-каратне рожеве золото).
 • Механізм: RGM Calibre 801 Skeleton з ручним заводом; 19 каменів; частота 18,000 напівколивань на годину (2,5 Гц); водозахист 50 метрів.
 • Офіційний прайс: 21,400 $ (сталева версія).

Chronoswiss Flying Grand Regulator Skeleton

годинник Chronoswiss Flying Grand Regulator Skeleton

Як і RGM, Chronoswiss — це відносно молодий бренд, заснований в 1983 році. Починаючи з 1987 року компанія випускала виключно годинники-регулятори, в яких стрілки розташовуються на різних осях. До цього дня це відмінна риса бренду.

годинник Chronoswiss Flying Grand Regulator Skeleton

Сталева модель Flying Grand Regulator Skeleton — яскравий тому приклад. Регулятори надають годиннику якоїсь футуристичної естетики, а тривимірні лічильники створюють ефект неймовірної глибини циферблату.

Експозиція стрілок наступна: хвилинна — на центральній осі, годинна — у великому воронкоподібному індикаторі вгорі, а секундна — в аналогічному, але зменшеному в нижній частині.

Циферблат був урізаний до мінімуму, щоб відкрити огляд на механізм і мануфактурний модуль регулятору під ним.

44-міліметровий корпус декорований фірмовою боковою накаткою Chronoswiss. Заводна головка у формі цибулини збільшена, як і вигнуті вушка під ремінець. Задня частина корпусу також не позбавлена особливостей: з базового калібру ETA/Unitas 6498 був видалений міст, місце якого зайняв «рідний» кастомізований.

Flying Grand Regulator Skeleton значно відійшов від традиційних уявлень про годинник-регулятор. Більш того, в Chronoswiss знову продемонстрували свою прихильність сучасному стилю, випустивши модель в декількох кольорах і з різною обробкою. Кожна варіація лімітована, про що свідчить напис на циферблаті.

годинник Chronoswiss Flying Grand Regulator Skeleton

Короткі характеристики:

 • Діаметр: 44 мм.
 • Товщина: 12,48 мм.
 • Корпус: нержавіюча сталь 316L (18-каратне червоне золото).
 • Механізм: Chronoswiss calibre C. 677S (модифікований Unitas 6498) з ручним заводом; 17 каменів; частота 18,800 напівколивань на годину (2,5 Гц); 46-годинний запас ходу.
 • Офіційний прайс: 9,150 швейцарських франків (сталева версія).

Коли у вас Toyota з максимальною комплектацією

Дві наступні моделі — найкращий доказ того, що хороший годинник-скелетон швейцарського виробництва може бути доступним. Так, вони не відрізняються мануфактурними механізмами, але, тим не менш, оснащені надійними калібрами і відрізняються вражаючою кастомізацією. Навіть якщо ви можете собі дозволити куди більш дорогий годинник, ці вас приємно здивують. Вони однаково підійдуть і координатору з маркетингу, і генеральному директору.

Tissot T-Complication Squelette

Tissot — це не тільки найбільший швейцарський виробник годинників, але також один з перших брендів, які почали в 1850-х роках масове виробництво кишенькових годинників. І цей факт наданий мною не просто так. У моделі T-Complication Squelette застосований великий механізм ETA 6497-1, який використовували раніше для кишенькових моделей. Оригінально та інтригуюче.

годинник Tissot T-Complication Squelette

Значна частина циферблату була видалена. Її периферійна частина одночасно нагадує колесо та турбіну. Така архітектура дозволила максимально відкрити механізм і продемонструвати майстерну обробку.

Корпус досить великий (43 мм), проте масивним не виглядає, оскільки циферблат практично повністю відкритий. Елементи корпусу перегукуються з дизайном механізму: рогоподібні вушка з чіткими гранями, заводна головка у формі турбіни.

годинник Tissot T-Complication Squelette

Годинна і хвилинна стрілки з вороненої сталі забезпечують відмінну читаність на тлі срібних елементів механізму. Фрагменти скульптурної плити циферблату в поєднанні з відмінною обробкою механізму створюють інтригуючу естетику, властиву годиннику-скелетону. Відмінно збалансована, виконана в кращих традиціях кінетичного мистецтва ця модель стала однією з кращих в своєму ціновому діапазоні.

T-Complication Squelette — це картина, написана великими мазками. Все чітко видно і помітно. Сапфірове скло з обох сторін корпусу дозволяє досконально вивчити анатомію годинника та насолодитися таїнством руху швейцарської механіки.

годинник Tissot T-Complication Squelette

Компанія Tissot виконала чималу роботу, перетворивши звичний повсякденний калібр в щось зовсім незвичайне і при цьому доступне.

Короткі характеристики:

 • Діаметр: 43 мм.
 • Товщина: 12 мм.
 • Корпус: нержавіюча сталь 316L.
 • Механізм: ETA (Unitas) 6497-1 з ручним заводом; 17 каменів; частота 18,000 напівколивань на годину (2,5 Гц); 46-годинний запас ходу; водозахист 50 метрів.
 • Офіційний прайс: 1,950 $.

Hamilton Jazzmaster Skeleton

годинник Hamilton Jazzmaster Skeleton

Новинка 2020 року від компанії Hamilton не розчарувала. Виконана в фірмовому пізнаваному стилі бренду з використанням «колючої» літери Н Jazzmaster Skeleton хороша зовні та надійна всередині.

Ця версія не стала чимось принципово новим, але взяла все краще від своїх попередниць – Hamilton Ventura Skeleton Limited Edition і Jazzmaster Viewmatic Automatic Skeleton. Поєднання графічних елементів циферблату та автоматичного калібру з витонченою обробкою забезпечило цьому годиннику заслужене місце в нашому списку кращих скелетонізованих моделей за доступною ціною.

«Серце» Jazzmaster – фірмовий калібр Hamilton Н-10-S з 80-годинним запасом ходу, сконструйований на базі ETA C07.111. Механізм декорований женевськими смужками Côtes de Genève та орнаментом перлаже.

годинник Hamilton Jazzmaster Skeleton

Циферблат утворює силует у формі літери «Н» в центрі, а на її периферичну частину нанесена секундна шкала з індексами. Логотип також дублюється на другому рівні – ближче до центральної осі. Колесо балансу, спусковий механізм і заводна пружина делікатно «визирають» через прорізі, створюючи чудову комбінацію зі складної архітектури циферблату та механізму.

Корпус з нержавіючої сталі 316L виконаний в класичному 40-міліметровому діаметрі з двома варіантами циферблатів: чорним і білим. Крім сталевої випущена також версія з PVD-покриттям з рожевого золота.

годинник Hamilton Jazzmaster Skeleton

Колись американський, а нині швейцарський бренд Hamilton найбільш відомий своїми колекціями польових годинників і популярною серією Ventura. А модель Jazzmaster Skeleton дозволила компанії стати лідером сегменту недорогих годинників-скелетонів.

Короткі характеристики:

 • Діаметр: 40 мм.
 • Корпус: нержавіюча сталь 316L (PVD-покриття з рожевого золота).
 • Механізм: автоматичний калібр Hamilton H-10-S; 25 каменів; частота 21,600 напівколивань на годину (3 Гц); 80-годинний запас ходу; водозахист 50 метрів.
 • Офіційний прайс: 1,245 $ / 1,095 євро (сталева версія на шкіряному ремінці).

Коли у вас надійна «робоча конячка» Honda Civic

Існує досить багато цікавих скелетонізованих моделей вартістю менше 1000 $. А їхні дизайн, обробка та можливості відповідають скромному прайсу.

Я вирішив завершити цей список годинниками, примітними своєю невідповідністю класу, до якого вони належать. В тому сенсі, що якість їхнього виконання куди вище заявленої вартості.

Звісно, ні про які запатентовані калібри тут мови не йдитиме. Хоча... як знати. Однак ж годинники, про які я розповім, запропонують вам куди більше, ніж ви очікували отримати за такий скромну суму.

WQT Eclipse N.01 Noir Full Skeleton

WQT — абсолютний новачок в годинниковому світі. Бренд був заснований в 2020 році в Лос-Анджелесі, а його друга штаб-квартира розташована в Дубаї. Засновники, Умар Байва та Йосеф Айуюб (Umar Bajwa і Youssef Ayoub), створили дві моделі з повною та частковою скелетонізацією, наочно продемонструвавши, чого може досягти майстерність у поєднанні з винахідливістю.

Молодий, але завзятий бренд відразу встановив партнерські відносини з виробником механізмів Hangzhou Watch Company, щоб сконструювати власний скелетонізований калібр HZ9615.

Hangzhou (Ханчжоу) — це китайська компанія з великим послужним списком і високою впізнаваністю (нарівні з Seagull), що спочатку стало гарантією безпечної та продуктивної співпраці.

Заснована в 1972 році Hangzhou строго дотримується китайського національного стандарту точності -20/+40 секунд на день. А компанія WQT в своїх дослідженнях пішла ще далі, домігшись розбіжності -15/+35 секунд на день.

годинник WQT Eclipse N.01 Noir Full Skeleton

Основна пластина циферблата виконана у темно-сріблястому кольорі та відшліфована вертикально. Колесо балансу, спусковий механізм і заводна пружина повністю відкриті для огляду з обох сторін корпусу, захищеного сапфіровим склом.

Заводна головка була переміщена в положення «2 години», таким чином колесо балансу (в положенні «10 годин»), спусковий механізм (в положенні «9 годин») та відкрита заводна пружина (в положенні «4 години») отримали оптимальний ступінь огляду.

годинник WQT Eclipse N.01 Noir Full Skeleton

На периферичну доріжку в положеннях «12», «3» та «9 годин» нанесений кастомізований арабський шрифт. Поєднуючись з традиційними індексами, він створює привабливий збалансований дизайн, який свідчить про особливу увагу до деталей. Цей підхід простежується навіть в упаковці.

Короткі характеристики:

 • Діаметр: 43 мм.
 • Товщина: 10,45 мм.
 • Корпус: нержавіюча сталь 316L з чорним IP-покриттям.
 • Механізм: WQT Calibre HZ9615 з ручним заводом; 17 каменів; частота 21,600 напівколивань на годину (3 Гц); 40-годинний запас ходу; водозахист 30 метрів.
 • Офіційний прайс: 599 $.

Swatch Sistem Thought Skeleton

годинник Swatch Sistem Thought Skeleton

Swatch — один з найвідоміших брендів в годинниковій індустрії. Заснований в 1983 році він входить в однойменний конгломерат Swatch Group.

Компанія спочатку була створена як «метод швидкого реагування» в розпал кварцової кризи. Вона найбільш відома своїми епатажними концепціями дизайну, кварцовими механізмами і, звісно, доступними цінами.

Калібр Sistem51, який дебютував на Baselworld 2013 як перший в світі механічний калібр зі стовідсотковою автоматичної складанням, був сконструйований компанією ETA. Запатентований автоматичний механізм швейцарського виробництва складається всього з 51 деталі, забезпечує 90-годинний запас ходу та містить в складі деталей протимагнітний сплав міді, нікелю та цинку (ARCAP).

годинник Swatch Sistem Thought Skeleton

Скелетонізована модель Sistem Thought виконана з нержавіючої сталі з чорним PVD-покриттям, циферблат і задня кришка захищені акриловим склом. Колесо з датою повністю відкрито, як і колесо балансу з декількома шестернями, створюючи достатньо незвичну, але безумовно привабливу естетику. До того ж, аналогічних дизайнів ви більше ніде не зустрінете.

Колесо балансу та шестерні також проглядаються через задню кришку, проте найбільшу увагу привертає ротор незвичайної форми.

годинник Swatch Sistem Thought Skeleton

Sistem Thought Skeleton, безперечно, втілює класичну естетику Swatch, але механізм Sistem51 піднімає її на абсолютно новий рівень (на зло всім скептикам і злим язикам). Цей годинник дійсно дивовижний і особливий, оскільки ніхто не очікував подібного від традиційно неакцентованого на високих технологіях бренду.

Короткі характеристики:

 • Діаметр: 42 мм.
 • Товщина: 13,8 мм.
 • Корпус: нержавіюча сталь 316L з чорним PVD-покриттям.
 • Механізм: автоматичний калібр Sistem51; частота 21,600 напівколивань на годину (3 Гц); 90-годинний запас ходу; водозахист 30 метрів.
 • Офіційний прайс: 245 $ (220 євро).

Почесна згадка

Skagen Holst Automatic Skeleton

Бренд Skagen був заснований в 1989 році подружжям з Данії, яке двома роками раніше переїхало до США. Штаб-квартира компанії знаходиться в штаті Техас, крім того, є ще кілька світових представництв і одне глобальне. В даний час Skagen - дочірня компанія Fossil.

Ці годинники відомі своїм особливим стилем з характерними данськими мотивами, а також доступними цінами. Нещодавно в Skagen почали випускати механічні моделі, та, що дуже несподівано, популярні нині смарт-годинники для Android (лінійка Falster).

Holst Automatic Skeleton — це привабливий дизайн, який безпомилково скаже вам, що це точно Skagen. Годинник оснащений скелетонізованим механізмом Seagull TY2806. Це хороша «робоча конячка», порівнянна з японським калібром Miyota 8215, компоненти якого використовуються деякими швейцарськими брендами.

годинник Skagen Holst Automatic Skeleton

Механізм версії Holst відрізняється приємною збалансованої симетрією. Колесо балансу, спусковий механізм і заводна пружина повністю відкриті до огляду, а мости та пластини оброблені з особливою витонченістю.

На периферичну частину циферблата нанесені великі римські цифри з індексами, а годинна та хвилинна стрілки покриті люмінесцентним складом. Читаність циферблату куди краще, ніж очікувалося, — цілком можливо визначити час, тільки-но глянувши на годинник.

42-міліметровий корпус з нержавіючої сталі 316L виблискує глянсовим поліруванням, а на його флангах видно незвичайні контури. Сталева задня кришка суцільна.

годинник Skagen Holst Automatic Skeleton

Чи могли ви уявити, що менш, ніж за 200$ можна придбати стильний та надійний скелетонізований годинник? З Skagen це абсолютно реально.

Короткі характеристики:

 • Діаметр: 42 мм.
 • Товщина: 8 мм.
 • Корпус: нержавіюча сталь 316L.
 • Механізм: автоматичний калібр Seagull TY2806; 21 камінь; частота 21,600 напівколивань на годину (3 Гц); 36-годинний запас ходу; протиударна система Incabloc; водозахист 30 метрів.
 • Офіційний прайс: 195 $.