Компанія з виробництва годинникових механізмів Dubois-Dépraz святкує 50-річчя одного з перших автоматичних хронографів.

Автор: Xavier Markl

Екскурс в історію: культовий Calibre 11 та його еволюція

У 1969 році в годинниковій індустрії відбулася революція: три бренди практично одночасно випустили автоматичні хронографи.

І в 2019 році, через півстоліття, Zenith з розмахом відзначає 50-річний ювілей El Primero, Seiko перезапускає свої канонічні хронографи, а TAG Heuer представляє пам'ятні лімітовані серії на честь культової моделі Monaco. Прийшов час святкувати і для Dubois-Dépraz. Адже їхній Calibre 11 (Chronomatic) вдихнув життя в найзнаковіші моделі спортивних хронографів 70-х років.

Перший наручний хронографи з'явилися на початку 20-го століття, але протягом багатьох років вони були оснащені механізмами тільки з ручним заводом. У 1960 році почалася справжня «годинникова гонка»: майстри трьох відомих брендів взялися за розробку першого хронографа з автопідзаводом. Завдячуючи їм світ побачив три гідні унікальні моделі.

Екскурс в історію: культовий Calibre 11 та його еволюція

1. Zenith
Модель El Primero була створена на базі калібру 3019 PHC, високочастотного інтегрованого хронографа. Компанія почала розробку цього годинника в 1962 році, плануючи реліз на 1965 до сторічного ювілею марки Zenith. Цей калібр отримав другу назву у годинникового бренду Movado. В рамках консорціуму Zenith-Movado-Mondia механізму дали ім'я Datron HS 36.

2. Seiko
Seiko використовували калібр 6139 з 27-міліметровим інтегрованим колонно-колісним хронографом, вертикальною муфтою та частотою 3 Гц.

3. Консорціум Chronomatic
Calibre 11 (Chronomatic) був створений кращими умами годинникової індустрії тих років: Heuer-Léonidas SA, Hamilton-Büren та Dépraz & Co. Останній спеціалізувався саме на хронографах. Модульна конструкція калібру базувалася на механізмі з мікромотором від Büren та на хронографі від Dépraz.

Консорціум Chronomatic та Project 99

Екскурс в історію: культовий Calibre 11 та його еволюція

За годинниковою стрілкою творці брендів: Джералд Дюбуа, Ганс Кохер, Джек Хойер і Віллі Брайтлінг

Історія Calibre 11 почалася в 1965 році. Оскільки компанія Büren була піонером в галузі виробництва мікророторних механізмів, Джералд Дюбуа (фахівець з хронографів зі Dépraz & Co.) зметикував, що колаборація з цією маркою дозволить створити калібр, який буде достатньо тонким для модульного хронографу. І Дюбуа зв'язався з Гансом Кохером з Büren Watch Co. SA. Але партнери потребували фінансової підтримки, тому вони залучили до участі в проекті спочатку Джека Хойера, а потім і Віллі Брайтлінга. 2 лютого 1966 року ці фірми підписали офіційну угоду сторін.

Так був заснований чотиристоронній консорціум Chronomatic, до якого увійшли два конкуруючих бренди, які об'єдналися для розробки власного автоматичного хронографу.

З міркувань секретності розробка отримала кодову назву Project 99.

Екскурс в історію: культовий Calibre 11 та його еволюція

Фото угоди, підписаної 2 лютого 1966 року, між Dépraz & Co., Heuer-Léonidas SA та Léon Breitling SA. Партнери просять компанію Büren Watch Co розробити заготовки для автоматичного механізму хронографа з автопідзаводом під робочою назвою Сalibre No. 111. В них виняткове право використовувати даний калібр. На компанії Dépraz — розробка та виробництво хронографа для цього калібру.

Отже, марка Büren відповідає за базовий калібр, а Dépraz — за механізм хронографа. Три марки: Heuer, Breitling та Hamilton (остання придбала Büren в процесі розробки) будуть «підганяти» механізми свого годинника під новий калібр.

Заявку на патент подали у вересні 1967 року. А в кінці 1968, до початку виставки 1969 в Базелі, партнери зібрали близько 100 підсерійних механізмів.

3 березня 1969 року новий механізм був офіційно представлений одночасно в Ню-Йорку та в Женеві. Місяцем пізніше всі три бренди явили світові свої перші хронографи. Це історична подія сталася на виставці 1969 року в Базелі.

І почалася нова епоха. Завдяки практичності та зручності годинника з автопідзаводом хронографи стають невід'ємним атрибутом мотоспорту. Calibre 11 використовується в культових моделях Heuer (Carrera, Monaco, Autavia), Breitling (Chrono-Matic) та Hamilton (Fontainebleau). А трохи згодом і інші бренди стали використовувати цей калібр (Bulova, Kelek, Zodiac, Elgin, Stowa).

Екскурс в історію: культовий Calibre 11 та його еволюція

Хто ж був першим?

Питання, яке цікавить багатьох. Автоматичний хронограф Zenith був випущений першим. Реліз моделі El Primero (від іспанського «перший») пройшов на прес-конференції в січні 1969 року. Однак в реальності все виявилося трохи заплутаніше. Багато років точилися нескінченні дебати на тему «Хто ж випустив перший автоматичний хронограф». А все тому, що в тому ж році вийшли хронографи Seiko та механізми Chronomatic. Але вони вийшли трохи пізніше. Більш того, El Primero став зовсім не першим хронографом на ринку.

Екскурс в історію: культовий Calibre 11 та його еволюція

Але зараз ці суперечки вже не мають значення. Важливо лише який фундаментальне вплив цей механізм надав на годиннникову індустрію. З тих пір і до цього дня автоматичні хронографи залишаються одними з найбільш популярних і затребуваних ускладнень в годиннику.

Calibre 11

Calibre 11 являє собою модульний хронограф з 17 камінням розміром 31 на 7,7 мм. Ця модульна архітектура включає в себе мікророторний автоматичний калібр, виготовлений маркою Büren. Саме він відповідає за хронометраж.

З частотою 19,800 напівколивань на годину запас ходу склав 42 години. Модуль хронографа з важелем, виготовлений компанією Dépra, встановлений на тильній стороні базового механізму. У нього два індикатори (30-хвилинний в положенні «3 години» та 12-годинний на «9 годин», без секундного лічильника).

Апертура з датою розташовується в положенні «6 годин». Характерна риса механізму – нестандартне розташування заводної головки. Вона знаходиться не справа разом з кнопками хронографа, а зліва.

Екскурс в історію: культовий Calibre 11 та його еволюція

Еволюція Calibre 11

Як і більшість механізмів Calibre 11 зазнав деяких змін з роками і був оптимізований. Вже в 1969 році його оснастили циліндричною пружиною, що забезпечує менший крутний момент. Удосконалився механізм перемикання дати. Балансир замінений на сталевий.

У 1971 році був випущений оновлений механізм, що працює вже з частотою 21,600 напівколивань на годину. Калібр, який отримав назву Caliber 12, став основним для всієї лінійці механізмів завдяки посиленій циліндричній пружині. Зубчаста передача колеса та балансувальне колесо адаптовані. Молоточок хронографу модифікований (покращена ударостійкість).

Екскурс в історію: культовий Calibre 11 та його еволюція

У, що вийшов слідом, Calibre 13 інтегрований секундний лічильник, який повинен був розташовуватися на периферії лічильника годин. Однак ця функція так і не була реалізована.

У 1972 році Calibre 14 реалізує функцію GMT, а Calibre 15 «дарує» своєму попереднику (Калібр 12) секундний лічильник, який замінив годинний.

Екскурс в історію: культовий Calibre 11 та його еволюція

У 1974 році випущений новий механізм Calibre 7740 з тими ж функціями та циферблатом, що і у Calibre 12, оскільки модулі хронографа в них ідентичні. Єдина відмінність – це інший базовий калібр. Виготовлений компанією Valjoux він оснащений механізмом з ручним заводом (hand-wound Valjoux 7740), працює з частотою 28,800 напівколивань на годину, а заводна головка розташована вже «по-старому» – з правого флангу.

Calibre 7740 використовувався в останніх версіях Heuer Monaco (годинник Dark Lord з PVD-покриттям). Даний механізм став останнім, в якому був застосований саме цей модуль хронографу.

Екскурс в історію: культовий Calibre 11 та його еволюція