— Скільки каменів?
— П'ятнадцять.
— Двох каменів не вистачає.
— Яких двох каменів не вистачає?
— На один камінь годинник покласти, іншим — прихлопнути!
(К-ф «Кортик», Біларусьфільм, 1973)

Хто б міг подумати, що воістину анекдотичний діалог з популярного з 70-их роках кінофільму досі буде перегукуватися з цілком серйозним питанням від численних любителів годинників? Але, жарти жартами, а, ознайомившись з нашою статтею, ви дізнаєтеся про те, що загальна кількість каменів, які фігурують в цьому жарті, повністю відповідає оптимальній їхній кількості в хорошому годинниковому механізмі. :-)

Від шляхетний jewels до синтетичних рубінів

Не вдаючись в глибокий опис історичного розвитку годинникової справи, відразу відштовхнемось від перших згадок про використання каменів в годинникових механізмах.

Швейцарський Фонд Високого Часового Мистецтва (FHH) повідомляє нам про те, що першим в 1704 році почав експериментувати з дорогоцінними каменями для виготовлення годинників французький годинникар De Beaufré. Перебуваючи в цей час в Англії, він використовував метод свердління, винайдений близько 1700 року Женевським астрономом і оптиком Фатіо де Дюілья. Але лише завдяки тому, що талановитий британський годинникар Джордж Грем (George Graham, 1673-1751) продовжив ці експерименти, а потім почав використовувати їхні результати для виготовлення власного годинника, цей винахід на практиці довів свою воістину революційну спроможність. А також більш ніж на сторіччя зміг забезпечити англійським годинникам значну перевагу над їхніми європейськими суперниками. Вдалося нарахувати більше 3000 кишенькових годинників, створених Гремом за своє життя, включаючи і ті з них, для яких, починаючи з 1725 року, майстер виготовляв з натуральних рубінів підп'ятники під осі, палети та імпульсний камінь. Попутно прославився кардинальним поліпшенням анкерного спуску для маятникових годинників і удосконаленням циліндрового спускового механізму Джордж Грем та назавжди вписав своє славне ім'я в когорту легендарних годинникарів. А напис на платині (платі) механізму або роторі автопідзаводу «Jewels» (в перекладі з англійської «коштовності») стала пам'ятним знаком, що і нині описує кількість каменів, встановлених в механізмі.

Для чого потрібні камені в годиннику?

Отже, незважаючи на те, що використання дорогоцінних каменів дещо здорожувало виробництво годинників, даний винахід став на той час справжнім технологічним проривом для зародження ери кишенькового годинника.

Тому зовсім не дивно, що як тільки в 1905 році французький вчений Огюст Вернейль по винайденій ним технології налагодив випуск штучних рубінів, цим скористалися не тільки ювеліри, а й годинникарі. Адже, як виявилося, на відміну від натуральних мінералів синтетичні камені мають більш стабільні фізико-хімічні властивості та істотно більш передбачувані як в обробці, так і в процесі їхньої експлуатації. А з часом, завдяки все зростаючим промисловим обсягами виробництва, вдалося ще й домогтися їхній прийнятно невисокій вартості.

Так чому ж і в якій кількості «корисні» камені часовим механізмом?

Блискуча робота на знос

Як відомо, механізм годинника складається з безлічі деталей, що обертаються, осі яких зазнають постійних і досить значної напруги. Адже сила стислої заводної пружини змушує їх постійно та послідовно обертатися, а вузол анкерного спуску, навпаки, призначений стримувати швидкість обертання та звільняти його строгими «порціями». Застосування ж ретельно відшліфованих каменів в комбінації з відполірованими кінцями сталевих осей істотно знижує тертя, а отже, і його негативний вплив на ефективну та тривалу роботу механізму. Крім того, що також дуже важливо для годинникового механізму, камені абсолютно не схильні до корозії.

Для чого потрібні камені в годиннику?

Примітно, що чи не найбільше навантаження у всьому механізмі приходиться на опори нерозлучного тандему баланс-спіраль. Тому цей вузол забезпечили не просто парою опорних каменів для зменшення тертя, а й, наскільки це технічно можливо, підпружиненою парою накладних рубінів, щоб додатково убезпечити його від непередбачених ударних навантажень (система Incabloc і інш.).

Поряд з використанням каменів як осьових опор є ще два місця в годинниковому механізмі, деталі в яких схильні до інтенсивних циклічних навантажень. Тому саме з каменів виготовляють пару палет, закріплених на плечах анкерної вилки, а також так званий імпульсний камінь, розташований на ролику балансу (імпульсному ролику).

Види годинникових каменів

Найчастіше в годинникових механізмах використовують камені наступних видів:

Для чого потрібні камені в годиннику?

Каменів чим більше - тим годинник краще?

Складно сказати, хто з годинникарів першим став вказувати інформацію про кількість каменів як на самому механізмі, так і безпосередньо на циферблаті. Але, на наш погляд, це стало одним з найяскравіших маркетингових ходів, яким і донині як-ніяк та користуються годинникарі для додаткового залучення уваги покупців. І цілком очевидно, що саме з тих пір зародилось широко поширена думка, що чим більше каменів в механізмі годинника, тим більше він якісний.

Природно, що за сотні років існування годинників годинникарі перепробували велику кількість схем компонування годинникових механізмів. Частина з них так і залишилася припадати пилом у вигляді креслень, частина була хоч частково, але реалізована у вигляді діючих і не діючих прототипів. Відповідно і кількість каменів, необхідних за задумами конструкторів для ефективної роботи годинникових механізмів, варіювалася дуже широко. З огляду на ж ще й маркетингові спокуси «набити» ціну годинника за рахунок «впихування» в механізм додаткових каменів швейцарська організація NIHS (Normes de l'industrie Horloge Suisse) в 1965 році прийняла рішення розділити їх на функціональні та «нефункціональні» (декоративні) і ввести відповідні галузеві стандарти. Відповідно до цього і іншим національним стандартам виробники годинникових механізмів зобов'язані вказувати на них кількість лише встановлених функціональних каменів.Таким чином, для механізму класичних тристрілочних механічних годинників з бічної секундною стрілкою оптимальну кількість функціональних каменів становить 17 штук.

З них:

  • 12 наскрізних каменів – ті, що сприймають радіальні навантаження та розташовані попарно для упору й змащення осей балансового, анкерного, проміжного і секундного коліс, анкерної вилки та центрального триба;
  • 2 накладних каменю –ті, що зменшують тертя на торцях осей балансу в парах з двома наскрізними камінням;
  • 2 палети – ті, що кріпляться на плечах анкерної вилки;
  • 1 імпульсний камінь – той, що розташований на балансі.

Для чого потрібні камені в годиннику?

Якщо ж годинниковий механізм має центральну секундну стрілку, то через відсутність секундної осі кількість каменів скорочується до 15. І, навпаки, якщо годинник має будь-які ускладнення, як-то: вічний календар, хронограф, репетир або турбійон, то природно, що тоді кількість використовуваних каменів може значно збільшуватися. Найчастіше в сучасних механічних калібрах кількість каменів становить 21 - 25 штук.

Малокам'яний кварц і не тільки

А тепер пара слів про кварцові годинникові механізми та про наявність чи відсутність в них каміння.

На відміну від механічного годинника робота колісної передачі в кварцовому механізмі відчуває навантаження тільки в момент посекундного повороту крокового двигуна. Тому відсутність значних напружень в осях робить більш актуальним лише питання зниження тертя. Використовуючи для виготовлення плат і часових коліс високоякісний пластик, виробникам вдається істотно знизити вагу деталей та покращити якість поверхонь, а значить, збільшити рівень зносостійкості. В такій ситуації опора ротору крокового двигуна залишається чи не єдиною віссю, що знаходиться під навантаженням і вимагає присутності каменів. Так що не дивуйтеся, якщо побачите на кварцових механізмах позначення «5 jewels», «1 jewel», а то й зовсім – «0 jewels»! ;-)

І наостанок, шановні друзі, – а як вам такий механічний годинник від Panerai?

Для чого потрібні камені в годиннику?

Чи не правда, Panerai Lab-ID™ Luminor 1950 Carbotech 3 Days виглядають виразно і харизматично, як і багато люксових екземплярів годинників?Але як повідомляє офіційний сайт марки, завдяки використанню покриття на вуглецевій основі, вдалося настільки мінімізувати тертя між рухомими деталями механізму, що кількість каменів в даному механізмі скоротили всього до 4! І це при тому, що гарантія на механізм, який абсолютно не потребує змащення, досягає 50 років !!!

***

Щиро сподіваємося, що нам вдалося достатньо чітко та по суті пояснити, для чого потрібні камені в механізмі годинника, і як їхня кількість безпосередньо впливає на якість годинникових виробів. Так що, не бійтеся віддавати ваш механічний годинник в ремонт або на сервісне обслуговування, побоюючись, що годинникові майстри можуть зазіхнути на його «дорогоцінну» складову. ;-)

Ну, а придбати вподобаний на нашому сайті годинник і з камінням, і без таких можна як безпосередньо на сайті ДЕКА, так і в одному з магазинів Торгової мережі ДЕКА, розташованому в вашому місті.