Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

Якщо вам не важливий механізм вашого наручного годинника, якщо ви не цікавитеся історією його появи на світло, якщо вас не заворожує практично плавний рух секундної стрілки, а мірне цокання не створює відчуття життя на вашому зап'ясті, то ви зайшли не за адресою, вам цей текст ні до чого і не потрібно його читати.

Ви не буде цікаво, чому невелика сімейна швейцарська компанія, котра більше 50 років займалася доопрацюванням серійних калібрів під замовлення, раптом вирішила зайнятися випуском власних механічних годинників. І не коли-небудь, а під час обвалення традиційного ринку під тиском кварцових механізмів і цифрової індикації часу. Так, у 1982-му році. У ті роки, коли молоді й не дуже люди хвалилися один одному якістю рідких кристалів на циферблаті годинника і першим набором мелодій електронних будильників, ентузіасти традиційного обліку часу оголосили своєю метою показати кожному красу механічного калібру у всій повноті його шестерень, ґвинтиків, шатунів і пружинок.

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

Парадокс, легковажність, спроба утримати нестримне? А якщо додати унікальні й, можна сказати, майже містичні способи аналогового відображення часу в просторі циферблату максимум десяти квадратних сантиметрів, то чи не уявиться вам це марною тратою часу й зусиль?

Якщо у вас серце кров'ю не обливається при думці, що людство може забути і втратити напрацьований століттями досвід механічної точності, яка була зведена майже в релігію, то вам не сюди. Вам рішення власників і співробітників компанії Epos здасться порожнім.

Але ж це майже сталося. Ще трохи і креслення механічних пристроїв, схеми розташування елементів на циферблатах, способів досягнення неймовірної для механіки точності, інструменти та обладнання для випуску годинників згнили б і перетворилися на труху на горищах або в підвалах. Там, куди їх кинули під тиском недалекоглядної економічної доцільності.

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

Але слава Хроносу, що не електронами єдиними повне людське життя, і не тільки темпом руху сучасного суспільства вимірюється успіх і положення кожного його індивідуума. Завдяки таким ентузіастам і провидців, як, наприклад, Джеймс Обер із Epos (але ж у кожній компанії, яка випускає зараз сучасні механічні годинники, були свої уперті, які врятували цю галузь, часто таємно виносячи й ховаючи важливі елементи проектування та виробництва) сьогодні ми можемо насолоджуватися непередаваним звуком працюючих годинників, переказувати один одному історії їхнього створення та демонструвати на своїй руці зв'язок часів і людської винахідливості.

Спробуємо сьогодні розглянути, що ж нам хотіли показати умільці Епос, створюючи механічний годинник із цікавими ускладненнями, котрі доступні при бажанні багатьом. Адже ідеєю випуску таких годинників було не тільки бажання передати живу душу механічного калібру, особливо в такому от чарівному втіленні, а й продемонструвати – не так вже й дорого може коштувати швейцарський годинник, як то нам розповідають кварцові апологети вже більше 50 років.

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

Місячна модель завершеного дизайну

Кількома випусками моделей з місячно-нічним дизайном конструктори фірми Epos намагалися намацати ідеальне оформлення, над яким можна було б сказати: «Все, досконалість в цьому своєму втіленні досягнута!». Після переміщень апертур і індикаторів, низки різних положень сузір'я та променів прихованого за небокраєм світила, нарешті, крапку було поставлено – цієї Крапкою виявилася Полярна зірка. Саме її поява на чільному місці циферблату над логотипом Epos пов'язує сенсом сузір'я навколо, виправдовує та робить ідеальним положення індикатора фаз Місяця. А варіант із таким солідним корпусом підкреслює важливість і всього побаченого під антивідблисковим сапфіровим склом, і самого власника настільки містичного аксесуару.

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

Звісно, у кожного може бути своя думка, який саме з варіантів місячної частини, Moonphase, серії Oeuvre D'art підпадає під визначення ідеального, але наш вибір припав саме на версію «Полярна зірка» або в оригіналі «North Star» – яскравий приклад важливості останнього мазка майстра на полотні багаторічної роботи.

Настільки визначне в своїй простоті геніальної знахідки розташування апертур із днем ​​тижня й місяцем, а на третьому проблиску прихованого за обрієм Сонця – назви підсерії Moonphase, відразу налаштовує спостерігача на відчуття загадки й чарівництва побаченого. Ці промені останнім сплеском проклали борозенки у блакиті, яка точно відображає колір неба, котре тільки-но втратило свого Володаря за небокраєм. А апертури дня тижня та місяця – загублені фотони цих променів. Хоча от деяка дискримінація шульг все-таки злегка відчувається, але вони-то у світі праворуких звичні й не до такого.

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

Такий же цікавий спосіб відображення числа місяця конструктори знайшли в ще одній стрілці, увінчаної молодим місяцем, яка точно вказує на поточне число по периметру циферблату. Просто і дуже цікаво одночасно – повністю в стилі цього дизайну, створеного з думкою про зачаровану годинником Нічну Людину.

Але, як ви вже помітили, головним елементом версії 3439 із таким чудовим циферблатом став аналоговий індикатор фаз Місяця. Як і в виданні 3440, він незвично великий та розташований між віссю стрілок і міткою, покликаною позначити «1 година». Положення явно нестандартне, але! Чого ж хотіли домогтися конструктори, вибираючи такий ось зухвалий варіант? Просто викликати зацікавленість? Або, може, індикатор нікуди більше не поміщався в досить невеликому корпусі? Але в інших моделях Epos він з'являвся в різних місцях циферблату... Тобто справа не в цьому. А у чому? Ми пропонуємо експеримент – відразу після заходу Сонця лягти на спину ногами на Полярну зірку й подивитися на зоряне небо. Ну як? Вразило? А тепер переводимо погляд на годинник на руці... Приголомшливий ефект!

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

Є один момент, який відразу не кидається у очі – вся ця пишність ще й світиться: зірки, Місяць, стрілки відображення часу – години й хвилини, годинні мітки, які натякають на простір поза циферблату. І Місяць не просто індикатор фази – він ненав'язливо імітує звичний нам із дитинства вигляд нічного світила з його плямами та тінями. Особливо вражаюче це саме у темряві. Ви ж Людина Ночі! А коли ж, як не вночі, можна повністю насолодитися пишністю досконалого місячного дизайну?

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

Краще не читати так багато тексту, а побачити один раз:

Потрібно сказати пару слів про читаність циферблату. Після невеликого часу використання годинника, коли вже злегка звикаєш до розташування елементів (Полярна зірка тут знову дуже допомагає), читати час стає легко, навіть просто кинувши косий погляд на годинник. Хоча ми ж не тому звернули увагу на модель Epos 3439.

Корпус і механізм – не просто так

Якщо в моделі 3440 автори явно хотіли візуально зробити корпус тоншим і витонченішим, то ось в моделі 3439 акценти спрямовані так, щоб підкреслити масивність та солідність годинника. Плоскі бічні стінки, виділене на них рифлення з гладкими проміжками, уступи, що візуально збільшують розміри, на безеле, який у 3439 навіть трохи тонший, – все направлене на створення відчуття важливості та солідності аксесуару на руці, незважаючи на в принципі не дуже великі розміри годинника. Це важливо – схильні до подібної романтики зазвичай люди з не дуже широким зап'ястям. «Полярна зірка» підійде багатьом.

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

Діаметр Epos 3439 – 41.7 мм, товщина – 10.8 мм. Що буквально трохи менше 3440. Як бачите, розміри вельми невеликі, а при такій товщині, як для механічних годинників, взагалі хочеться назвати аксесуар витонченим. При практично однаковому діаметрі ці дві місячні моделі виглядають та відчуваються на руці зовсім по-різному. Тут вже кожен вибирає сам за своїми уподобаннями.

Що точно залишилося спільного у цих корпусів – приховані врівень кнопки настройки календаря з обох сторін бічної стінки. І біля заводної головки, і навпроти неї.

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

Водостійкість – 5 АТМ. Хоча навряд чи хтось придумає поплавати в цьому годиннику, але ж хочеться бути впевненим, що підла волога не дотягниться до пружинок і шестерень, навіть якщо ви раптом впадете з борту прогулянкової яхти або пірнете у фонтан, зазівавшись при розгляданні пам'яток, наприклад, Риму. Всяко в житті буває.

Що особливо властиво компанії Епос, так це бажання та вміння допрацьовувати й прикрашати нехай і якісний, надійний та точний, але все-таки стандартний механізм під свої цілі та завдання. Строго відповідно до свого основного принципу «Чудова механіка за доступною ціною». В даному випадку на зуб конструкторів Epos «попався» улюблений багатьма годинниковими фірмами автоматичний ETA Caliber 2892-A2 із його частотою 28800 напівколивань на годину, 21 каменем, збільшеним підшипником автопідзаводу, балансом із глюсидуру і запасом ходу 42 години. З особливих прикмет можна назвати «hacking seconds», коли при витягуванні заводної головки секундна стрілка завмирає. Це дуже зручно при точній настройки часу.

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

І не даремно «попався». Механізм і ротор тепер прикрашає хитромудрий узор «перлаж» (Le Perlage), і, природно, для спеціальної індикації калібр доповнений фірмовим модулем Epos EPBM. Досвід більше 90 років із доопрацювання механічних калібрів добре допомагає майстрам перетворювати звичний виріб у маленький витвір мистецтва. За що ми й цінуємо цю невелику сімейну компанію.

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

Залишається додати, що годинник Epos моделі 3439 доступний в 4-х варіантах, про які легко здогадатися: PVD «рожеве золото» із браслетом такого ж покриття або шкіряним ремінцем, сріблясті корпус і браслет із нержавіючої сталі або знову ж таки зі шкіряним ремінцем. Застібка-метелик дозволяє не боятися, що браслет або ремінець випадково розстібнеться, а годинник впаде.

Твердження «доступний» краще уточнити, оскільки черга з покупців в очікуванні цих моделей досягає півроку. Але що нам півроку на тлі вічного зоряного неба... Уявляєте популярність годинників Epos?

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

***

Хто ви ті, що замовив годинники «Полярна зірка» і готовий чекати виконання заявки стільки часу? Якщо астролог (а ми не можемо собі уявити справжнього астролога без істинно механічного аксесуара на руці та чаруючих зірок на циферблаті), то вам швидше за все підійде срібляста модель на браслеті під світлий літній костюм або на темному ремінці під чорний професійний піджак із проблиском. А якщо бізнесмен, який бажає на нараді з колегами показати готовність контролювати хід робіт не тільки вдень, але й вночі, то бажаною буде модель з PVD покриттям, котра на браслеті або ремінці – тут вже більше в залежності від образу, якому віддається перевага.

Годинник Epos 3439 відображає колір неба з тільки-но зниклим за обрієм Сонцем, але якщо вам більше подобається саме темне нічне небо, а сліди на ньому швидше нагадують траєкторії небесних тіл, а не промені від уже невидимого джерела, то ваша модель – Epos 3440.

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі

Але головне – механіка, така механіка. Часто програючи кварцу в точності або ударостійкості, механічний годинник володіє тією неймовірною містикою, яка змушує людину знову і знову завмирати, спостерігаючи за майже плавним рухом секундної стрілки або мерехтливим за скелетонізованим циферблатом «серцем» механізму. Не дарма ж практика робити прозорою задню кришку годинника стала повсюдною й майже нормою при конструюванні нових моделей. Хто ще, окрім власника, побачить калібр в русі, надягаючи вранці годинник на руку? Посміхнеться та піде з хорошим настроєм у своїх справах. Для цього майстра-годинникарі й Epos, та інших орієнтованих на традиційні механізми компаній і створюють свої творіння для шанувальників справжнього відліку часу.

А ми сьогодні лише показали один із варіантів – досконалий EPOS 3439 North Star.

Годинник Epos North Star – чаклунство вночі