Автор: Rebecca Doulton

Напередодні 2019 року компанія Oris випустила бронзову версію однієї зі своїх найбільш знакових моделей — Big Crown Pointer Date.

Говорячи «бронзову», я маю на увазі бронзові корпус, безель, заводну головку та навіть циферблат.

Я вже писала огляд на годинник, випущений в 2018 році до 80-літньої річниці моделі Big Crown. Це були дві моделі з зеленими циферблатами діаметром 36 та 40 мм. Але вони лише частково декоровані бронзою. Першим годинником з бронзовим циферблатом став саме Oris Big Crown Bronze Pointer Date 40mm. Спочатку розроблена в 1938 році для пілотів модель Oris Big Crown Pointer Date стала основною в колекції бренду та донині вважається однією з найбільш популярних.

Годинник Oris Big Crown Bronze Pointer Date

У 1984 році Рольф Портману знову представив Big Crown публіці, розраховуючи зіграти на почутті ностальгії по годиннику, який уособлює велику історію авіації. На ділі так і вийшло. Адже саме Big Crown Pointer Date видався мало не «рятівним кругом», що колись допоміг компанії утриматися на плаву з настанням кварцового буму.

Давайте поглянемо «за лаштунки» історії, щоб гідно оцінити велич цього годинника та його творців.

Коротка історія Oris Big Crown Pointer Date. Людина, яка відродила бренд

У 1910 році компанія Oris випустила свій перший кишеньковий годинник для пілотів. А вже в 1917 році з'явився наручний. До слова, зовсім недавно ця модель була перевипущена.

Годинник Big Crown Pointer Date вперше дебютував в 1938 році та відрізнявся збільшеною заводною головкою. Ця особливість дозволяла пілотам налаштовувати годинник, не знімаючи рукавичок. В умовах дуже низької температури в кабіні літака це було значною перевагою.

Годинні мітки були представлені у вигляді великих арабських цифр, а стрілки виконані в кафедральному стилі. Дата відображалася на периферійній доріжці за допомогою стрілки з червоним наконечником. Цей винахід було запатентовано А. Хаммерлі в 1915 році.

Годинник Oris Big Crown Bronze Pointer Date

Перший Oris Pointer Date, 1938 рік

Історія про те, як доктор Рольф Портманн в 1984 році «реанімував» годинник Big Crown Pointer Date, стала з роками притчею во язицех. Тоді ця людина змогла не тільки врятувати велику годинникову компанію від краху, а й нагадати людям, що механіка — вона поза часом і примхливої моди.

Бренд Oris найняв адвоката Портманна в 1956 році для боротьби проти протекціоністського федерального постанови, відомої як «Закон про швейцарські годинники», згідно з яким марка не мала права розробляти важільні спускові механізми. З роками ця людина стане ключовою фігурою в компанії Oris. Сьогодні вона обіймає посаду почесного голови правління компанії.

Пан Портманн стане керуючим директором Oris в 1982 році. Це дуже важкий час для годинникової індустрії Швейцарії. Винахід, а потім і зростаюча популярність кварцу «вивели з гри» багато відомих брендів. Однак новоспеченому директору вдалося захистити право на ексклюзивне виробництво механічних годинників.

Годинник Oris Big Crown Bronze Pointer Date

Доктор Рольф Портманом, почесний голова компанії Oris

Напередодні свого 90-річчя Портманн дав інтерв'ю, в якому сказав: «Ми свято вірили в механіку та не збиралися зраджувати своїм принципам. Ми не хотіли мати нічого спільного з кварцовими годинниками. Ми визнавали тільки механічні годинники — вони були нам зрозумілі. І ми не втрачали віри в те, що все ще існують люди, які розуміються на цінності ручної роботи, для яких все ще важлива історія.»

Годинник Oris Big Crown Bronze Pointer Date

Остання версія Oris Big Crown Pointer Date в сталевому корпусі представлена на виставці Baselworld 2018

Прогрес оснастив кабіни літаків складними панелями приладів і цифровими пристроями, зробивши тим самим функціонал пілотних годинників нерелевантним для самих пілотів. Проте, Портманн вирішив, що саме модель Big Crown повинна представляти бренд Oris: «Хоч ми більш і не потребуємо годинника, який можна одягати поверх пілотних рукавичок, сама ця ідея наповнена романтизмом і ностальгією. Я думаю, людям це подобається. Так само, як і прості, лаконічні, що легко читаються, годинники завжди будуть актуальні. У певному сенсі я трохи здивований, що модель Big Crown все ще настільки затребувана. Мабуть, дизайн цього годинника близький куди більшій кількості людей, ніж я припускав.»

З надр історії

Слідом за відродженням тренда на вантажні годинники, по якому вже пішли імениті марки: Bell & Ross, Tudor, Panerai, Zenith, Montblanc та інші, повернувся попит і на бронзові годинники.

Якщо звернутися до історії, то бронза була першим сплавом, який люди змогли створити, використовуючи мідь та інші метали. У ті часи це був найважчий метал, що використовувався для виготовлення інструментів, зброї та обладунків. Поява бронзи ознаменувало початок розвитку міської цивілізації – найважливішої ступені еволюції людства. Іменем цього могутнього металу навіть названий історичний період (Бронзовий вік).

Годинник Oris Big Crown Bronze Pointer Date

Абсолютно новий Big Crown Bronze Pointer Date сяє, як сонце, і відливає золотом. Однак вже через пару тижнів метал стане більш темним і тьмяним. Можливо, навіть з'явиться зелений оксид

Краса цього сплаву в тому, що він окислюється та створює на поверхні привабливу патину. Завдяки цій природній органічній реакції кожний годинник набуває абсолютно унікального окрасу.

Якщо у вас виникають сумніви в автентичності бронзи, просто якийсь час потримайте виріб в руці. Незабаром ви відчуєте характерний металевий запах. Така особливість бронзи – при контакті з теплом від вашої шкіри вона виділяє запах, який ви ні з чим іншим не сплутаєте.

Годинник Oris Big Crown Bronze Pointer Date

Цій особливості є наукове пояснення: поява зеленої патини та запаху обумовлено вмістом міді в сплаві. Її контакт з вологою, що міститься в нашій шкірі, і запускає хімічну реакцію.

Годинник Oris Big Crown Bronze Pointer Date

Щоб згодом ваш годинник не нагадував артефакт, витягнутий з затонулого Титаніка, компанія Oris попрацювала над сплавом. Завдяки його складу корпус Big Crown Bronze Pointer Date згодом «обростає» шляхетною зеленуватою патиною, але зберігає презентабельний зовнішній вигляд. Також марка перейнялася вашим комфортом: задня кришка годинника виготовлена з нержавіючої сталі та сапфірового скла, що позбавить вас від характерних відбитків на шкірі.

Годинник Oris Big Crown Bronze Pointer Date

Полікомпонентний корпус діаметром 40 мм має всі фірмові риси класичної моделі Big Crown: безель та велика заводна головка прикрашені насічками, щоб пілоти могли налаштовувати годинник, не знімаючи рукавичок.

Придивившись уважніше до корпусу, ви побачите характерну плямистість на матовій бронзі.

Годинник з бронзовим циферблатом для пілотів

Зізнаюся, коли я вперше наділа цей годинник, то мені здалося, що колір циферблату був насиченого шоколадно-коричневий.

Компанія Oris ніколи не боялася яскравих фарб. Пам'ятайте годинники з циферблатами екзотичних відтінків, випущених до 80-річчя моделі Big Crown Pointer Date? Від неймовірного криваво-червоного та таємничого світло-зеленого, навіяних мотивами архітектурної поліхромії Ле Корбюзьє, перехоплювало подих. Це було свіжо, привабливо, незвично. Це запам'яталося.

Годинник Oris Big Crown Bronze Pointer Date

Так, монолітний бронзовий циферблат сьогодні виглядає саме коричневим. Але так буде не завжди. Як і у випадку з корпусом, його хімічний склад був доопрацьований, а на поверхню нанесений прозорий матовий лак для стабілізації окислювальних процесів. Однак ці доробки не знищили головну особливість цього годинника — змінюватися.

Структура циферблату нової моделі ідентична Big Crown 2018 року випуску: та ж периферійна доріжка для індикації дати, та ж центральна стрілка з наконечником у вигляді червоного півмісяця, ті ж великі арабські цифри в вінтажному стилі та, звісно, класичні кафедральні стрілки.

З огляду на головне призначення цього годинника, адже читаність циферблата для пілотів першорядна, покажчики та стрілки щедро покриті люмінесцентним складом. На куполоподібне сапфірове скло нанесено покриття антивідблиску.

Точний та надійний механізм

«Серцем» годинника Oris Big Crown Bronze Pointer Date став калібр 754, створений на базі механізму Sellita. Компанія його модифікувала під центральну індикацію дати.

Крізь задню кришку з сапфірового скла можна спостерігати за рухом калібру, безперебійну роботу якого забезпечує фірмовий червоний двонаправлений ротор. Запас ходу годинника становить 38 годин, а частота коливань — 28,800 на годину. Точний надійний механізм, який максимально простий в обслуговуванні, дозволяє утримувати ціну годинника на достатньо прийнятному рівні.

Годинник Oris Big Crown Bronze Pointer Date

Особисті спостереження

Oris Big Crown Bronze Pointer Date — це квінтесенція багатої історії, яка бере свій початок в авіації та триває в якості Символу порятунку компанії Oris від забуття за часів кварцової революції.

Вінтажний дух, який живе в цьому годиннику, говорить з нами через структуру циферблата, такого зрозумілого пілотам, старомодну індикацію дати та, звісно, через бронзу. Кращого металу просто неможливо було вибрати.

Годинник Oris Big Crown Bronze Pointer Date

На жаль, у мене не було достатньо часу, щоб особисто поспостерігати за тим, як з'являється благородна патина. Як змінюється відтінок циферблату, насичено-шоколадний, поки я тримала годинник в руках... Але я буду чекати, коли власники цих чудових годинників розкажуть, як незвичайно споглядати процес неспішного перетворення Big Crown Bronze Pointer Date.

Якщо компанія буде дотримуватися колишньої стратегії і щодо цієї моделі, ми з вами побачимо бронзову серію в діаметрі 36 мм. Вона буде просто ідеальна для тих, у кого тонкі зап'ястя, а також жінок, що приходять в захват від витончених штучок з багатою історією.

Ціна і доступність

Годинник Oris Big Crown Bronze Pointer Date випускається під референсом 01 754 7741 3166-07 5 20 74BR на замшевому ремінці коричневого кольору зі шкіри з бронзової класичної застібкою.

Для тих, хто цінує розмаїтість, компанія передбачила можливість швидкої самостійної заміни ремінця. Завдяки пружинним планкам це можна зробити буквально за пару хвилин.

Офіційний прайс становить на сьогодні 49000 грн (1,800 євро).

Годинники вже надійшли в авторизовані магазини, а також доступні для замовлення на офіційному сайті Oris.

Годинник Oris Big Crown Bronze Pointer Date

Технічні характеристики Oris Big Crown Bronze Pointer Date:

  • Корпус: полікомпонентний бронзовий діаметром 40 мм; бронзовий безель з насічками; велика бронзова заводна головка; сапфірове скло з покриттям антивідблиску; задня кришка комбінована (ободок з нержавіючої сталі на гвинтах і сапфірове скло); водозахист 50 метрів.
  • Циферблат: бронзовий з позолоченими стрілками в кафедральному стилі; арабські цифри нанесені фарбою; стрілки та годинні мітки покриті люмінесцентним складом Super-LumiNova; периферійна індикація дата.
  • Механізм: Oris Calibre 754 на базі Sellita SW-200; автоматичний з фірмовим ротором червоного кольору; частота 28,800 напівколивань на годину; запас ходу 38 годин; годинни, хвилини, секунди, дата, функція стоп-секунди.
  • Ремінець: коричнева замша зі шкіри, бронзова класична застібка.
  • Референс: 01 754 7741 3166-07 5 20 74BR.
  • Серія не лімітована.